Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Te instytucje musisz poinformować

Przeprowadzka, a zmiana adresu w Szwajcarii. O tym musisz pamiętać!

przeprowadzka, zmiania adresu w Szwajcarii, nowy adres Szwajcaria, urząd meldunkowy Szwajcaria
Foto: Freepik
Dobrze zorganizowana przeprowadzka to oszczędność czasu i nerwów. Warto wiedzieć, kogo należy powiadomić o zmianie adresu i jak najlepiej to zrobić. Oto lista kontrolna, która z pewnością Ci się przyda, jeśli zmienisz adres zamieszkania w Szwajcarii.

Każda przeprowadzka wiąże się ze zmianą adresu, o której należy poinformować odpowiednie instytucje. Oto, gdzie musisz się zgłosić, aby zaktualizować swoje dane.

Zmiana adresu w ubezpieczalniach w Szwajcarii

Ubezpieczenie zdrowotne

Poinformuj swoją firmę ubezpieczeniową o zmianie adresu. Możesz to zrobić online, telefonicznie lub e-mailem. Numer telefonu i adres e-mail możesz znaleźć na rachunkach lub na stronie internetowej.

Wskazówka:

Składki na ubezpieczenie zdrowotne różnią się w zależności od miejsca zamieszkania. Zmiana adresu może być opłacalna.

Ubezpieczenie ruchomości domowych i od odpowiedzialności cywilnej

Poinformuj ubezpieczyciela telefonicznie lub e-mailem. Jeśli zamieszkasz z inną osobą, potrzebujecie tylko jednego wspólnego ubezpieczenia ruchomości domowych lub odpowiedzialności cywilnej.

Jeśli zwiększysz wartość swoich ruchomości domowych, pamiętaj również o zwiększeniu sumy ubezpieczenia. Pomoże to uniknąć zmniejszenia świadczeń w przypadku roszczenia. Przeprowadzka jest również dobrą okazją do przeglądu wszystkich polis ubezpieczeniowych i dostosowania ich w razie potrzeby.

Ubezpieczenie pojazdów mechanicznych

Składka za ubezpieczenie pojazdu mechanicznego zależy od miejsca zamieszkania.

Czy Twój pojazd ma więcej niż trzy lata? W takim razie warto rozważyć zmianę ubezpieczenia z pełnego na częściowe – w zależności od wartości pojazdu i własnych potrzeb. Powinieneś również pamiętać o okresach wypowiedzenia ubezpieczenia samochodu.

Zmiany adresu w firmach telekomunikacyjnych

Telefon (stacjonarny i komórkowy) i Internet

Poinformuj o zmianie swojego dostawcę usług telefonicznych i internetowych. Większość z nich umożliwia zrobienie tego online. Możesz wypełnić odpowiednie formularze za pośrednictwem swojego loginu lub zgłosić nowy adres za pomocą formularzy elektronicznych. Musisz również pamiętać o terminach zgłaszania przeprowadzki.

Wpis do książki telefonicznej

Czy chcesz być nadal widoczny w cyfrowej książce telefonicznej? Wprowadź zmianę adresu na stronie local.ch.

Radio/telewizja

Agencja Serafe zajmująca się pobieraniem opłat za abonament RTV w Szwajcarii otrzyma informację o zmianie adresu od gminy. Nie musisz zatem podejmować żadnych działań.

Zmiana adresu w banku i na poczcie

Bank, Postfinance i zarządzający aktywami

Niektóre banki umożliwiają zmianę adresu za pośrednictwem bankowości elektronicznej przy użyciu loginu i specjalnego formularza. Zmiany możesz również dokonać w placówce banku. W tym celu zabierz ze sobą ważny dokument tożsamości.

Uwaga! 

Pomyśl także o dostawcach kart kredytowych lub innych organizacjach, u których masz długi pieniężne lub kredytowe.

Poczta

Powiadom pocztę o nowym adresie przed sfinalizowaniem przeprowadzki. Poproś Pocztę Szwajcarską o przekazywanie Twoich listów i paczek na nowy adres przez okres jednego roku na podstawie zlecenia przekierowania.

Ważne: 

Swiss Post może na żądanie przekazać Twój nowy adres zewnętrznym usługodawcom. Dotyczy to na przykład banków lub firm ubezpieczeniowych.

Zmiana adresu w organach publicznych

Biuro rejestracji mieszkańców (niem. Einwohnerkontrolle)

Podczas przeprowadzki musisz wymeldować się w urzędzie odpowiednim dla Twojego dotychczasowego miejsca zamieszkania. Możesz to zrobić częściowo online. Będziesz potrzebować ważnego dokumentu tożsamości i potwierdzenia zameldowania. W zależności od miejsca zamieszkania, urząd może wymagać dodatkowych dokumentów. 

Następnie w ciągu maksymalnie 14 dni powinieneś zameldować się w nowym miejscu zamieszkania. Tutaj również możesz zrobić to częściowo online. 

Uwaga! Zachowaj termin 14 dni, w innym wypadku grozi Ci grzywna! 

Jeśli wymeldujesz się online, urząd przekaże informację urzędowi odpowiedniemu dla nowego miejsca zamieszkania. Jeśli wymeldujesz się na miejscu w urzędzie, otrzymasz certyfikat Heimatschein, który musisz przedłożyć w urzędzie meldunkowym w nowej gminie. 

Obcokrajowcy

Jeśli jesteś obywatelem kraju, który jest członkiem UE czy EFTA, dotyczą Cię te same zasady, co obywateli Szwajcarii. Uwaga! Jeśli nowe miejsce zamieszkania jest w innym kantonie, musisz wnioskować o nowe pozwolenie na pobyt (niem. Niederlassungsbewilligung).

Posiadacze psów

Jeśli posiadasz czworonoga, musisz go również zameldować pod nowym adresem. W Szwajcarii obowiązuje podatek od posiadania psa, który należy odprowadzić do odpowiedniego urzędu. 

Służba wojskowa i cywilna

Jeśli podlegasz obowiązkowi służby wojskowej, nowy adres musisz również zgłosić w dowództwie okręgu (niem. Kreiskomando) w ciągu 14 dni. Jeśli odbywasz służbę cywilną, musisz zgłosić zmiany w odpowiednim centrum regionalnym. Możesz to również zrobić online. 

Kasa ubezpieczeń AHV (AHV Ausgleichskasse)

Jeśli pobierasz emeryturę lub jesteś osobą samozatrudnioną, o zmianie adresu musisz poinformować również kasę AHV. 

Biuro ruchu drogowego (niem. Strassenverkehrsamt)

Zmianę musisz zgłosić w ciągu 14 dni. Jeśli przeprowadzasz się pod inny adres, ale w tym samym kantonie, wystarczy pisemna informacja o zmianie. Jeśli natomiast zmieniasz kanton, musisz na nowo zarejestrować pojazd. Tablice rejestracyjne możesz wymienić osobiście w urzędzie lub drogą pocztową. 

Powinieneś również pamiętać o zmianie danych na Twoim prawie jazdy. 

Szkoła i Urząd Skarbowy

Tutaj zazwyczaj nie musisz podejmować żadnych kroków. Urząd przydzieli twoje dzieci do odpowiedniej placówki oraz przekaże informacje do Urzędu Skarbowego. 

Zmiany adresu u dostawców energii

Przedsiębiorstwo energetyczne, przedsiębiorstwo wodociągowe, dostawca energii elektrycznej, przedsiębiorstwo gazownicze

Powiadom swojego dostawcę energii o nowym adresie. Dowiedz się bezpośrednio od dostawców o wszelkich terminach powiadomień. Pozwoli to uniknąć obciążenia kosztami energii elektrycznej poniesionymi między przekazaniem kluczy a odczytem licznika. W przypadku niektórych dostawców można dokonać zmiany online.

Inne niezbędne zmiany adresu

Powiadom inne osoby kontaktowe o zmianie adresu e-mailem, pocztą lub za pośrednictwem specjalnej aplikacji. O zmianach powinieneś poinformować:

  • Pracodawcę
  • Ubezpieczycieli (ochrona prawna, ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie zwierząt domowych itp.)
  • Szkoły publiczne, żłobek, przedszkole
  • Lekarza / dentystę / weterynarza
  • Prawnika/doradcę podatkowego
  • Odpowiedniego dostawcę, jeśli prenumerujesz gazety i czasopisma oraz usługi
  • Kluby, stowarzyszenia, których jesteś członkiem
  • Przyjaciół, członków rodziny, znajomych
Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.