Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Szwajcaria – ośrodek finansowy

Jeśli mowa o Szwajcarii zapewne u wielu osób po górach i serze jako trzeci stereotyp dotyczący tego kraju przychodzą na myśl banki szwajcarskie. Nie jest to nic zaskakującego: sektor finansowy odgrywa w Szwajcarii w rzeczywistości ogromną rolę. Przyczynia się on w ponad 10-ciu % do tworzenia wartości gospodarki szwajcarskiej. Na koniec 2009 roku liczba osób zatrudnionych (w przeliczeniu na pełny etat) bezpośrednio w bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych oraz innych instytucjach finansowych wyniosła około 211 tysięcy, czyli ponad 6% ogółu pracujących.

Określenie „centrum finansowe” odnosi się na ogół do ośrodków wielkomiejskich, takich jak Nowy Jork czy Londyn, z gęstą siecią banków, przedsiębiorstw finansowych, giełd, firm ubezpieczeniowych i międzynarodowych przedsiębiorstw handlowych. W tych ośrodkach koncentruje się świadczenie usług finansowych wszelkiego rodzaju. Najważniejszymi biegunami szwajcarskiego centrum finansowego są niewątpliwie Zurych i Genewa. Jednak ośrodki finansowe Bazylea i Ticino odgrywają również ogromne znaczenie dla kraju.

Uczestnicy i usługi

Głównymi podmiotami centrum finansowego Szwajcarii są banki. Zarządzanie aktywami jest jednym z ich podstawowych przedmiotów działalności, w tej dziedzinie szwajcarskie banki należą do światowej czołówki: w rankingu największych na świecie instytucji zarządzających aktywami trzy szwajcarskie banki zaliczają się do pierwszej dziesiątki. Na koniec 2011 roku banki w Szwajcarii zarządzały aktywami w łącznej wysokości 5,300 miliardów franków szwajcarskich. Biorąc pod uwagę tylko transgraniczną działalność związaną z zarządzaniem aktywami klientów prywatnych, to Szwajcaria liczbą 2,100 miliardów franków szwajcarskich względnie z udziałem w rynku w wysokości 27% jest bez wątpienia liderem na rynku światowym (patrz tabela poniżej).

Na drugim miejscu na liście uczestników centrum finansowego znajdują się ubezpieczyciele. W 2011 roku osiągnęli oni prawie 70% kwoty składek finansowych za granicą, co wskazuje również na wysoki stopień internacjonalizacji. Reasekuracja, według której ubezpieczyciel zabezpiecza się w innej firmie ubezpieczeniowej, stała się głównym polem działania tej grupy. W działalności reasekuracyjnej Szwajcaria zajmuje czwarte miejsce na świecie.

W porównaniu międzynarodowym Szwajcaria jako centrum finansowe wypracowała sobie znaczącą pozycję w dziedzinie handlu dewizami, surowcami oraz zarządzania funduszami hedgingowymi. Jednak w prowadzeniu funduszy, w instytucjonalnym zarządzaniu aktywami, w bankowości inwestycyjnej oraz w bankowości komercyjnej i korporacyjnej odgrywa zaledwie niewielką rolę.

 

Międzynarodowe porównanie

W porównaniu międzynarodowym znaczenie Szwajcarii jako ośrodka finansowego zdecydowanie  przewyższa znaczenie Szwajcarii ocenione przez populację kraju.

Poniższa tabela zawiera przegląd największych instytucji zarządzających aktywami na arenie międzynarodowej.

Udział zarządzanych aktywów w transgranicznej bankowości prywatnej:

Szwajcaria 27%
Wielka Brytania 25%
Luksemburg 6%
Karaiby 13%
Singapur i Hongkong 13%
Stany Zjednoczone 8%
Pozostałe 8%

Źródło: Boston Consulting Group

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Od pełnych przygód mostów wiszących, przez urokliwe wioski winiarskie, aż po spokojne spacery wśród drzew oliwnych. Wiosna w Szwajcarii jest
Szwajcaria jest światowym mistrzem innowacji. Opublikowany niedawno Międzynarodowy Indeks Patentowy za rok 2023 pokazuje, że Szwajcaria ma najwyższą gęstość wynalazców

Szwajcarski Urząd ds. Zdrowia (BAG) zaktualizował listę obszarów ryzyka.

Zobacz jeszcze to!