Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria – ośrodek finansowy

Jeśli mowa o Szwajcarii zapewne u wielu osób po górach i serze jako trzeci stereotyp dotyczący tego kraju przychodzą na myśl banki szwajcarskie. Nie jest to nic zaskakującego: sektor finansowy odgrywa w Szwajcarii w rzeczywistości ogromną rolę. Przyczynia się on w ponad 10-ciu % do tworzenia wartości gospodarki szwajcarskiej. Na koniec 2009 roku liczba osób zatrudnionych (w przeliczeniu na pełny etat) bezpośrednio w bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych oraz innych instytucjach finansowych wyniosła około 211 tysięcy, czyli ponad 6% ogółu pracujących.

Określenie „centrum finansowe” odnosi się na ogół do ośrodków wielkomiejskich, takich jak Nowy Jork czy Londyn, z gęstą siecią banków, przedsiębiorstw finansowych, giełd, firm ubezpieczeniowych i międzynarodowych przedsiębiorstw handlowych. W tych ośrodkach koncentruje się świadczenie usług finansowych wszelkiego rodzaju. Najważniejszymi biegunami szwajcarskiego centrum finansowego są niewątpliwie Zurych i Genewa. Jednak ośrodki finansowe Bazylea i Ticino odgrywają również ogromne znaczenie dla kraju.

Uczestnicy i usługi

Głównymi podmiotami centrum finansowego Szwajcarii są banki. Zarządzanie aktywami jest jednym z ich podstawowych przedmiotów działalności, w tej dziedzinie szwajcarskie banki należą do światowej czołówki: w rankingu największych na świecie instytucji zarządzających aktywami trzy szwajcarskie banki zaliczają się do pierwszej dziesiątki. Na koniec 2011 roku banki w Szwajcarii zarządzały aktywami w łącznej wysokości 5,300 miliardów franków szwajcarskich. Biorąc pod uwagę tylko transgraniczną działalność związaną z zarządzaniem aktywami klientów prywatnych, to Szwajcaria liczbą 2,100 miliardów franków szwajcarskich względnie z udziałem w rynku w wysokości 27% jest bez wątpienia liderem na rynku światowym (patrz tabela poniżej).

Na drugim miejscu na liście uczestników centrum finansowego znajdują się ubezpieczyciele. W 2011 roku osiągnęli oni prawie 70% kwoty składek finansowych za granicą, co wskazuje również na wysoki stopień internacjonalizacji. Reasekuracja, według której ubezpieczyciel zabezpiecza się w innej firmie ubezpieczeniowej, stała się głównym polem działania tej grupy. W działalności reasekuracyjnej Szwajcaria zajmuje czwarte miejsce na świecie.

W porównaniu międzynarodowym Szwajcaria jako centrum finansowe wypracowała sobie znaczącą pozycję w dziedzinie handlu dewizami, surowcami oraz zarządzania funduszami hedgingowymi. Jednak w prowadzeniu funduszy, w instytucjonalnym zarządzaniu aktywami, w bankowości inwestycyjnej oraz w bankowości komercyjnej i korporacyjnej odgrywa zaledwie niewielką rolę.

 

Międzynarodowe porównanie

W porównaniu międzynarodowym znaczenie Szwajcarii jako ośrodka finansowego zdecydowanie  przewyższa znaczenie Szwajcarii ocenione przez populację kraju.

Poniższa tabela zawiera przegląd największych instytucji zarządzających aktywami na arenie międzynarodowej.

Udział zarządzanych aktywów w transgranicznej bankowości prywatnej:

Szwajcaria 27%
Wielka Brytania 25%
Luksemburg 6%
Karaiby 13%
Singapur i Hongkong 13%
Stany Zjednoczone 8%
Pozostałe 8%

Źródło: Boston Consulting Group

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.