Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Biwakowanie na dziko w Szwajcarii

O czym trzeba wiedzieć? O czym należy pamiętać? Przegląd najważniejszych zasad i informacji.

Według obecnego prawa biwakowanie na dziko w Szwajcarii nie jest zabronione. Nie oznacza to jednak, że można to robić bezkarnie. Przepisy odnośnie kempingowania na dziko lub bezpłatnego noclegu w kamperze poza oficjalnymi miejscami kempingowymi są regulowane kantonalnie, a najczęściej nawet na szczeblu gminnym. Dlatego warto doinformować się w urzędzie gminy lub policji, czy nocleg w danym miejscu jest dozwolony. 

Bezpłatny nocleg w samochodzie kempingowym, busie lub aucie

Jednorazowy nocleg w miejscu publicznym

Tutaj obowiązują zasady gminy lub właściciela terenu. Zawsze dopytaj się na miejscu o panujące reguły i zasady. 

Publiczne parkingi

W tym miejscu obowiązują zasady gminy lub właściciela miejsca. Zawsze dopytaj się na miejscu o panujące reguły i zasady. Przestrzegaj ograniczeń dotyczących regulaminu i czasu parkowania. Odstawiony pojazd musi stać na publicznym parkingu i musi zmieścić się w wyznaczonym miejscu. Zachowanie typowo kempingowe jest zabronione, np. nie można rozstawiać stołów i krzeseł. 

Zajazdy (z restauracjami, stacjami benzynowymi, sklepami itd.)

Tutaj obowiązują kantonalne lub miejscowe zasady. Należy zwracać uwagę na regulamin (ograniczenie czasu parkowania, niebieskie strefy, opłaty za nocleg itd). Zatem warto na miejscu dowiedzieć się, czy dozwolone jest jednorazowe nocowanie. Odstawiony pojazd musi stać na publicznym parkingu i musi zmieścić się w wyznaczonym miejscu. Zachowanie typowo kempingowe jest zabronione, np. nie można rozstawiać stołów i krzeseł. 

Zajazdy (z publicznymi toaletami, telefonem oraz ewentualnie miejscem na piknik) 

Takie zajazdy są częścią dróg krajowych i służą krótkiej przerwie dla kierowców. Tutaj parkingi przeznaczone na krótki wypoczynek zaznaczone są na biało, nie są ograniczone czasowo i są bezpłatne. Takie miejsca w pierwszej kolejności skierowane są dla szoferów. Kierowcy i kempingowcy z kamperami lub przyczepami kempingowymi również mogą odpocząć na takich zajazdach. Jednak należy pamiętać, że zajazd nie jest miejscem kempingowym. Zatem należy po przerwie lub spoczynku znów jechać dalej. Odstawiony pojazd musi stać na oficjalnym parkingu i musi zmieścić się w wyznaczonym miejscu. Zachowanie typowo kempingowe jest zabronione, np. nie można rozstawiać stołów i krzeseł. 

Dozwolone są nieszkodliwe noclegi indywidualne (nie w grupach) w górach powyżej linii lasu, należy jednak szanować otaczającą naturę. W przypadku kilku noclegów, należy w ciągu dnia schować namiot. Dozwolone jest także nocowanie na prywatnych posesjach za zgodą właściciela oraz awaryjne biwakowanie. Zabronione jest kempingowanie w rezerwatach przyrody, Szwajcarskim Parku Narodowym, na terenach łowieckich, obszarach, w których należy zachować ciszę oraz w miejscach, gdzie wstęp jest wzbroniony. 

Zasady zachowania podczas dzikiego kampingowania

Chcąc spać pod gołym niebem, należy szanować naturę i wybrać dobre miejsce. Trzeba również zachowywać się odpowiednio wobec dzikich zwierząt i ograniczyć hałas. Miejsce, w którym nocowaliśmy, należy zostawić tak, jak je zastaliśmy. Zatem wszystkie śmieci należy zabrać ze sobą. Pod żadnym pozorem nie można rozpalać ognia, gdyż jest to niebezpieczne i zakłóca świat zwierząt.

Dlaczego biwakowanie na dziko jest w Szwajcarii zabronione?

Głównym powodem jest bezpieczeństwo biwakujących. Nocowanie pod chmurką bez zabezpieczenia niesie ze sobą kilka niebezpieczeństw. W Szwajcarii zaskoczyć może bowiem:

– niespodziewana wichura,

– obalające się drzewa,

– ulewne opady deszczu,

– podnoszące się poziomy rzeki,

– powódź błotna, 

– stada zwierząt lub dzikie zwierzęta.

Kantonalne ustalenie odnośnie dzikiego kempingowania w Szwajcarii

Niestety niewiele kantonów ma jasne zasady odnośnie dzikiego biwakowania. Z tego powodu zawsze warto doinformować się na miejscu w urzędzie, jakie zasady w danym miejscu obowiązują.

Źródło:tcs

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!