Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Prawo pracy w Szwajcarii – przestrzegajmy przepisów!

W dzisiejszym artykule nakreślimy najważniejsze przepisy związane z prawem pracy w Szwajcarii dla pracowników oddelegowanych w tym celu na terenie Konfederacji. Na wstępie pragniemy przestrzec, że jeśli oddelegowujemy pracowników do Szwajcarii, musimy bardzo przestrzegać tamtejszych przepisów prawa pracy!

Każdy pracodawca musi pamiętać, aby zawsze mieć przygotowane wszystkie te dokumenty, które potwierdzają stosowanie się do przepisów! Należy w tym miejscu podkreślić, iż kontrole w tym państwie są bardzo rygorystyczne. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w internecie w języku niemieckim pod adresem www.entsendung.ch oraz www.bfm.admin.ch, a w języku polskim na naszym portalu. Z pytaniami dotyczącymi prawa pracy można się również udać do odpowiednich kantonalnych organów odpowiedzialnych za rynek pracy.

Postanowienia prawa pracy – czas pracy

Szwajcarskie prawo pracy, podobnie jak niemieckie, jest dosyć zawiłe. Informacji dotyczących prawa pracy oraz bezpieczeństwa pracy udzielają kantonalne urzędy pracy. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy wybór najważniejszych naszym zdaniem regulacji:

§ Praca w niedziele i w nocy jest zasadniczo zabroniona.Jako praca w nocy jest rozumiane wykonywanie czynności związanych z pracą w godzinach od 23.00 do 6.00. W Szwajcarii nie można pracować również w niedzielę, czyli od soboty od godziny 23.00 do niedzieli do godziny 23.00.

§ Święta są postawione na równi z niedzielami, stąd praca w świąteczne dni również jest zabroniona. W tym wypadku należy pamiętać, że święta na terenie Konfederacji są uzależnione od danego kantonu i w wielu przypadkach się nie pokrywają.

§ Warto również wiedziećo tym, że istnieją możliwości uzyskania zgody na pracę w niedziele i święta. Muszą jednak zostać spełnione pewne wymogi prawne, by takowe zezwolenie otrzymać.

§ Tygodniowy czas pracy.Zgodnie z art. 9 Związkowego prawa pracy wynosi on:

  • 45 godzin tygodniowo dla zakładów przemysłowych, personelu biurowego, technicznego oraz innych pracowników;
  • 50 godzin tygodniowo dla wszystkich pozostałych pracobiorców.

Maksymalny tygodniowy czas pracy może zostać przekroczony tylko przy zachowaniu wszystkich wymogów określonych w art. 12 Związkowego prawa pracy, czyli – przykładowo – dla prac szczególnie pilnych i nie cierpiących zwłoki czy w razie szczególnego popytu bądź napływu np. zleceń do wykonania.

§ Dzienny czas pracymusi się zawierać wraz z przerwami w 14 godzinach i nie może przekroczyć 12,5 godziny dziennie.

§ Czas wolny od pracy.Praca powinna być przerywana przerwami zgodnymi z normami określonymi w ustawie, tj.:

  • ¼ godziny przy czasie pracy przekraczającym 5½ godziny,
  • ½ godziny przy czasie pracy przekraczającym 7 godzin,
  • 1 godzina przy czasie pracy przekraczającym 9 godzin.

Ponadto powinno się zagwarantować swojemu pracownikowi dzienny czas wolny od pracy, który wyniesie 11 następujących po sobie godzin. Raz w tygodniu można ową liczbę zmniejszyć do 8 godzin, jeśli tylko ilość czasu wolnego w ciągu 2 tygodni wyniesie po uśrednieniu 11 godzin.

§ Urlop. Każdy pracownik w Szwajcarii ma prawo do minimum 4 tygodni płatnego urlopu rocznie. Osobom, które nie skończyły 20. roku życia, przysługuje tydzień więcej, czyli 5 tygodni płatnych ferii.

§ Bezpieczeństwo pracy.Szwajcarskie prawo dotyczące bezpieczeństwa pracy oraz ochrony zdrowia częściowo pokrywa się z swoim niemieckim odpowiednikiem. W przypadku wątpliwości co do przepisów, dalszych informacji udziela Suva (Schweizerische Unfallsversicherungsanstalt).

 

# Wskazówka

Należy pamiętać, że powszechnie obowiązujące umowy taryfowe (Gesamtarbeitsverträge – w skrócie GAV) zawierają przepisy częściowo wykraczające poza szwajcarskie prawo pracy, np. określają przepisy prawa zobowiązaniowego (Obligationenrecht), w myśl których pracownikowi może przysługiwać więcej dni urlopu czy dłuższe przerwy w pracy. W niektórych GAV można znaleźć także wytyczne dotyczące pracy w soboty, która – jak już wspominaliśmy – wymaga odpowiedniego zezwolenia, czy płacy minimalnej. Do GAV muszą się stosować prócz rodzimych przedsiębiorców również firmy zagraniczne świadczące usługi na terenie Szwajcarii.

 

Wynagrodzenie

Podczas oddelegowania pracownika do pracy w Szwajcarii firma jest zobowiązana do wypłacania mu obowiązującej na terenie Konfederacji płacy minimalnej, która jest przeważnie określana w odpowiedniej umowie taryfowej. Należy jednak pamiętać o tym, że płaca może być różna dla każdego rodzaju działalności, dlatego warto przed wydelegowaniem pracownika zapoznać się z odpowiednim GAV lub skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na stronie www.entsendung.admin.ch.

 

Kontrole

Liczba kontrolerów została zwiększona.Ponadto kantonalne komisje trójstronne oraz komisje parytetowe otrzymują kopie meldunku, mogą więc skontrolować pracownika na miejscu. Pracodawcy są zobowiązani przez prawo, aby na żądanie kontrolera przedłożyć wszystkie dokumenty poświadczające stosowanie się do przepisów prawa pracy oraz płacy w przypadku danego pracownika. Dużą wagę kontrolerzy przywiązują też do raportowania czasu pracy. W raportach powinien się znaleźć czas pracy, przerwy oraz czas dojazdu. Dodatkowo należy zwrócić szczególną uwagę na to, by owe wpisy zawierały dokładne godziny (np. Mittagspause 10–11 Uhr). Obowiązkowo w raporcie musi się znaleźć czas przekroczenia szwajcarskiej granicy, gdyż przepisy płacowe obowiązują tylko dla pracy wykonywanej na terenie Konfederacji. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.