Matterhorn – wygląd mówi sam za siebie
Matterhorn jest wizytówką Szwajcarii. Szczyt góry o wysokości 4478 metrów znany jest na całym świecie pod różnymi nazwami. Dla Włochów jest to Monte Cervino, natomiast francuzi używają nazwy Mont Cervin.
Jednak pochodzenie nazwy należy szukać w kantonie Valais. Ich słowo Hore lub Horu pochodzące od nazwy Horn, czyli róg, zainspirowało nazwę szczytu. Natomiast przedrostek „Matte” odnosi się do alpejskich łąk u podnóża góry, które były wcześniej wykorzystywane do hodowli zwierząt. Od nazwy miejsca „Zur Matte” powstała nazwa miejscowości Zermatt, dolina „Mattertal” i szczyt „Matterhorn”.
Pilatus – biblijne korzenie
W kantonie Lucerna tysiące turystów co roku korzysta z okazji do zrobienia zdjęć przy jednym ze szczytów. Między innymi dużą popularnością cieszy się wysoki na 2128,5 metra Pilatus. Miejscowy szczyt Lucerny graniczy z kantonami Nidwalden i Obwalden.
Nazwę Pilatus na papierze pierwszy raz odnotowano w 1475 roku. Jednak już w czasach wczesnochrześcijańskich pojawiła się legenda, że Poncjusz Piłat, który ukrzyżował Jezusa Chrystusa, został pochowany w masywie górskim. Jego ciało miało wywoływać straszliwe burze. A ponieważ na górze burza wyrządza niewielkie szkody, Piłat został pochowany na wzgórzu.
Mönch – coś więcej niż mnich?
Eiger, Mönch i Jungfrau to szczyty nierozwalanie ze sobą związane. Mönch z wysokością 4107 metrów jest drugą najwyższą górą i najłatwiejszym szczytem do wspinaczki pasma Alp Berneńskich.
Jego obecna nazwa prawdopodobnie pochodzi od wałachów, nazywanych „Münche”, które pasły się u stóp góry Mönch na pastwisku. Od XIX wieku szczyt stawał się coraz bardziej popularny dzięki rosnącej turystyce. Do tego czasu Mönch stał w cieniu swojego sąsiada, Eiger i był określany jako „Kleiner Eiger” lub „Eigers Schneeberg”.
Jungfrau – szczyt nazwany przez zakonnice
Ze zdumiewającą wysokością 4158 metrów szczyt Jungfrau strzeże swoich dwóch mniejszych braci Eigera i Möncha. Trzecia najwyższa góra w Alpach Berneńskich jest skuta wiecznym śniegiem i lodem. Do dziś Jungfrau prezentuje się dumnie i w pełnym rozkwicie. Swoją nazwę prawdopodobnie zawdzięcza mniszkom z klasztoru Interlaken, które uprawiały swoje pastwisko górskie u podnóża góry.
Dufourspitze – na cześć wielkiej osobowości
Szczyt mierzy dumne 4634 metry i tym samym jest najwyższym szczytem Szwajcarii i krajów niemieckojęzycznych. Wznosi się w Alpach Pienińskich i graniczy z Włochami, gdzie nazywano go „Cima Alta” (wysoki szczyt lub Hochspitz).
Pierwotnie nazywany szczytem „Gornerhorn” (silna lub duża góra). Jego obecna nazwa pochodzi od Guillaume Henri Dufour. Był on pierwszym szwajcarskim generałem, współzałożycielem Czerwonego Krzyża, politykiem i kartografem w XIX wieku. Opracował pierwszą szczegółową mapę topograficzną Szwajcarii, tzw. mapę Dufoura. Na jego cześć w 1863 roku Gornerhorn został oficjalnie przemianowany na Dufourspitze.
Säntis – szczyt na sobotnie popołudnie
Góra o wysokości 2501,9 metrów przyciąga turystów z całego świata w góry alpejskie. Szczególnie jaskinie Wildkirchli i górska gospoda Aescher w stromej skalnej ścianie są popularnymi miejscami wycieczek.
Nazwa Säntis pochodzi od retoromańskiego określenia „Sambatinus” (urodzony w sobotę), które później zmieniło swoją nazwę na „Semptis”, „Sämptis” aż do dzisiejszego Säntis. Najprawdopodobniej nazwa odnosi się do właściciela pastwiska górskiego. Wokół niego powstało wiele legend. Najbardziej znana jest historia o gigancie Säntis, który niósł worek pełen domów. Nagle z dziury w worku domy zaczęły wypadać, i tak powstały typowe rozproszone osady.
Stanserhorn – góra nad spokojnym jeziorem
Nazwa Stanserhorn oznacza szczyt góry nad wioską Stans. Na górę o wysokości 1898 metrów można wjechać kolejką linowo-terenową z 1893 roku lub pierwszą na świecie dwupoziomową kolejką linową „CabriO” z 2012 roku. Na szczycie czeka piękny widok na łańcuch Alp, szwajcarskie jeziora i doliny.