Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Najpiękniejsze Alpbeizli Szwajcarii

Sezon górskich wędrówek rozpocznie się w Szwajcarii już niebawem. Pora przyjrzeć się najciekawszym restauracjom w szwajcarskich Alpach – a tych nie brakuje. Przytulna obora lub górska chata z widokiem na góry – wszędzie odpoczniesz i zakosztujesz wspaniałego jedzenia.

Idealny dzień spędzony na wędrówkach przez przepiękne Alpy nie może obyć się bez odpoczynku w jednym z tzw. Alpbeizli. W górskich chacie nie tylko się posilisz, ale nacieszysz oczy wspaniałymi widokami, a także nabierzesz sił i ochoty na dalszą wędrówkę.

Już za niedługo alpejskie chatki otworzą się na gości, których zacznie przybywać war z nadejściem górskiej wiosny. Oto kilka propozycji, gdzie może się zatrzymać i cieszyć urokami szwajcarskich Alp.

Oberland Berneński (Berner Oberland)

Alp Langermatten: Pomiędzy Simmenfallen a Iffigenalp znajdziemy wspaniałe miejsce do wypoczynku po długiej wędrówce. Z tego miejsca można rozpocząć wypad na Oberlaubhorn lub Laufbodenhorn.

Jak dotrzeć? Pieszo z Lenk lub dzięki samochodowi pocztowemu Iffigenalp aż do stacji Iffigfall. Możliwy jest również dostęp pieszo od strony Ritz aż do Alp. Rowerzyści mogą dojechać aż do parkingu Simmenfalle i z tego miejsca pieszo aż do Alp Razliberg.

Alp Schwarzenberg: Opodal środkowego przystanku Nüegg kolejki górskiej Wiriehornbahnen, tuż przy początku szlaku wokół Wiererhorn i Schwarzenberg, który rozpoczyna się gminie Entschwil (1087 m). Obie trasy są bardzo różnorodne i pozwalają przyjrzeć się geologii oraz florze i faunie regionu.

Jak dotrzeć? Samochodem aż na halę lub od Riedli kolejką górską Nuegg w pobliże hali. Pieszo – samochodem pocztowym ze stacji Oey-Diemtigen aż do Horboden, Enrtschwil, Riedli lub Zwischenfluh, dalej pieszo trasą 1 lub 2 aż na halę.

Specjalności: Chäsbratel, sery Alpkase, Hobelkase, Raclette und Fondue, makarony, rosti. 1 sierpnia serwowany jest również brunch.

Kanton Wallis (Oberwallis)

Flüealp: To jedno z ostatnich miejsc w kantonie, gdzie można skosztować własnoręcznie robionego sera. Z mleka 70 krów tworzy się około ośmiu ton sera. W dolinie Dala-Tal znajduje się przełęcz Ferdenpass, umożliwiająca przejście do doliny Lotschental. Kilka minut od Fluealp znajduje się kaplica Fluhkapelle. Przy odrobinie szczęścia można w tych okolicach zaobserwować lot orłosępa.

Jak dotrzeć? Pieszo z Leuderbad trasami biegnącymi przez Majingalp lub Clabinualp (ok. dwie godziny drogi).

Specjalność: Ciasto Ziger-Heidelbeer-Kuchen.

Kanton Wallis (Oberwallis)

Hannig: Znany niemiecki pisarz Carl Zuckmayer często odwiedzał to piękne miejsce. Budynek znajduje się na polanie lasu modrzewi.

Jak dotrzeć? Najlepiej wspinając się z Saas Fee (45 min.) lub schodząc ze stacji Hannig (30 min.). Można wybrać jedną z wielu tras turystycznych.

Specjalności: Zupa Gerstensuppe, sałata z kozim serem.

Szwajcaria Wschodnia (Ostschweiz)

Alp Obere Bogmen: Kiedy pogoda dopisuje widoki rozciągają się aż do Jura-Höhenzügen. Rosa i Fritz prowadzą gospodarstwo, w którego skład wchodzą krowy, świnie, kury oraz kot. Z tego miejsca można wybrać się na Speer, Chuemettler lub Federspitz.

Jak dotrzeć? Samochodem z Kaltbrunn-Steinebrücke przez Steinenbachtobel aż do parkingu Mittelwangi. Do celu dotrzemy po 45 minutach jadąc stromą i wyboistą drogą w górę. Łatwiejszą opcją jest wędrówka z Rufi. Również ok. 45 min. drogi.

Specjalności: Pyszne zupy, Bogmentrio składające się z trzech różnych kiełbasek, Bogmenteller, jogurtowe drinki domowej roboty, Meringues z świeżą śmietaną.

Szwajcaria Wschodnia (Ostschweiz)

Alp Valspus: U podnóża Margelkopf, gdzie od 19 lat prowadzone jest alpejskie gospodarstwo, leży Alp Valspus. To piękne miejsce jest idealne dla wszystkich fanów wędrówek oraz kolarstwa górskiego.

Jak dotrzeć? Samochodem z Grabs do Grabsberg, nastepnie krotko przed Voralp skręcić w lewo w kierunku Rogghalm. Po ok. 500 metrach skręcić w prawo do Alp Walspus. Fani górskich wędrówek preferują szlaki z Grabserberg lub Buchserberg.

Specjalności: Älplermakkaroni po Valspursku, Suurchäshornli z pieca, Trittlikafi dla panów, Ratschbäsikafi dla pań.

Tessyn (Tessin)

Capanna Monti de Lego: Capanna została wybudowana w 1890 roku. Zaledwie kilka kroków wystarczy, by cieszyć się niesamowitym widokiem na piękne jezioro Lago Maggiore i nizinę Magadino. Capanna jest otwarta dla gości od początku kwietnia do końca października, gwarantując również noclegi.

Jak dotrzeć? Autobusem aż do Megoscia w Verzascatal, a później 75 min. pieszo. Można również skorzystać z kolei linowej w stronę Cardada z Oselina, a następnie ok. 100 do 120 min. piszego do Monti di Lego.

Specjalności: W dni robocze: Minenstrone, zimny Tessiner Teller. W weekendy: pieczenie, Luganighetta, ciasto domowej roboty.

Szwajcaria Centralna (Zentralschweiz)

Alp Ahoreli: Okolice wokół Aubrig są regionem znanych przez fanów górskich wędrówek. Do wyboru są ścieżki o różnym stopniu trudności i różnej długości. Klasztor Einsiedeln można osiągnąć z Sattelegg w piętnaście minut. Leżące opodal jezioro Sihlsee umożliwia szaleństwo w wodzie – serfowanie, żeglarstwo, kajakarstwo lub łowienie ryb.

Jak dotrzeć? Można pieszo z Passhohe Sattelegg. Stamtąd prowadzą różne ścieżki do Ahoreli, na wędrówkę trzeba poświęcić ok. 1,5 godziny. Istnieje również możliwość podwózki przez państwo Kundig, jeżeli takie życzenie zostanie wcześniej zgłoszone.

Specjalności: Słonina, ser oraz kiełbasa domowej roboty, Älplermakkaronen i Fondue.

Gryzonia (Graubünden)

Alp Muottas: Alp Muottas: Znany Muottas Muragl ze swoją ponad stuletniej stacją kolejki linowej jest niezapomnianym przeżyciem. Widoki na jeziora Oberengadiner Seen i góry zapierają dech w piersiach.

Jak dotrzeć? Najlepiej kolejką linową Muottas Muragl. Ze stacji prowadzi krótka ścieżka w stronę Pontresina, Alp Languard i Punt Muragl wzdłuż Senda Segantini aż do celu.

Spezialitäten: Knödelsuppe, Kaiserschmarrn.

Specjalności: Zupa Knödelsuppe, Kaiserscharrn.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.