W całym kraju przedsiębiorcy z różnych branż walczą ze skutkami pandemii koronawirusa. Restauracje, sklepy, centra fitness i kluby już od jakiegoś czasu pozostają zamknięte. Mimo to przedsiębiorcy muszą opłacać koszty stałe jak czynsz czy ubezpieczenia.
Czy mogą liczyć w tej sytuacji na pomoc państwa?
Tak!
Covid-19-Kreditprogramm
Już przy okazji pierwszej fali koronawirusa szwajcarski rząd zapewnił możliwość zaciągnięcia kredytów ze względu na trudną sytuację wywołaną koronawirusem. Od końca marca do końca czerwca 2020 przedsiębiorcy mogli w banku wnioskować o kredyt Covid-19 bez większych trudności. Postępowanie było bowiem nieskomplikowane, a wypłata szybka. Było to możliwe, ponieważ państwo poręczało za kredyty. Oferta ta nie jest jednak już aktualna. Skorzystało z niej 137.567 przedsiębiorców, którzy otrzymali w sumie 17 mld CHF.
Teraz rząd przygotowuje jednak kolejną edycję programu, która będzie skierowana przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw, które w pierwszej fali pandemii nie otrzymały kredytu.
Härtefall-Programm
W Härtefall-Programm mogą wnioskować przedsiębiorcy, którzy określani są jako „Härtefall”, czyli znajdujący się w krytycznej sytuacji. Przykładowo może to być firma, która przynajmniej od 40 dni jest zamknięta ze względu na decyzję urzędową (np. restauracje) lub przedsiębiorstwo, którego obroty w ciągu 12 miesięcy spadły przynajmniej o 40%. Kryteria przyznania pomocy mogą różnić się w zależności od kantonu.
À-fonds-perdu-Beiträge
W ramach Härtefall-Programm przedsiębiorcy mogą wnioskować o tzw. À-fonds-perdu-Beiträge. Jest to pomoc finansowa, której walczące o przetrwanie firmy nie muszą zwracać.
Überbrückungskredite
Niektóre banki promowały z rozpoczęciem nowego roku własne kredyty koronawirusowe. W ten sposób chcą zapewnić wsparcie przedsiębiorstwom w trudnej sytuacji, które jeszcze nie skorzystały z Härtefall-Programm.