Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nowe zaświadczenie o niezdolności do pracy w Niemczech

W RFN osoby niezdolne do pracy przez okres dłuższy niż 6 tygodni i pobierające z tego powodu zasiłek chorobowy ze swojej kasy chorych potrzebowały dotychczas nie tylko zaświadczenia o niezdolności do pracy, lecz również specjalnego formularza do wypłaty zasiłku za okres choroby. Jednak z początkiem bieżącego roku zmieniło się to i teraz obowiązuje już tylko jeden formularz z kopią dla pracodawcy.

Jest ono doskonale znane każdemu z nas, także w Polsce, ponieważ każdy przynajmniej raz trzymał je w ręku i zasadniczo nie uległo ono zmianie – zaświadczenie o niezdolności do pracy, czyli – w codziennym języku – zwolnienie lekarskie. W Niemczech oznaczane jest ono skrótem AU lub też nazywane tam ze względu na swą barwę „żółtym zaświadczeniem”. Zaświadczenie o niezdolności do pracy jest wydawane przez lekarza pracownikowi, który ma obowiązek niezwłocznie przedłożyć je swojemu pracodawcy.

Tak było dotychczas

A termin, w jakim pracodawca powinien otrzymać zwolnienie lekarskie, jest zróżnicowany w zależności od poszczególnych układów zbiorowych pracy. Wraz z nowymi uregulowaniami, które weszły w życie z początkiem 2016 roku, zmniejszyć ma się ilość biurokracji związanej z zaświadczeniami o niezdolności do pracy. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień, jak również zapewni szybszy obieg dokumentów i ich ujednolicenie. Dotychczas każdy chory pracownik początkowo otrzymywał od swojego lekarza prowadzącego zwolnienie lekarskie. A osoby niezdolne do pracy przez dłuższy czas, od siódmego tygodnia choroby z reguły nie otrzymywały już wynagrodzenia od swojego pracodawcy. Od tej chwili lekarz nie wystawiał im już „żółtego zaświadczenia”, gdyż w tym momencie zastępował je formularz do wypłaty zasiłku przez kasę chorych. Pracownik dostarczał go bezpośrednio do swojej kasy, a pracodawca w większości przypadków nie otrzymywał jego kopii, w związku z czym nie miał on żadnego pisemnego potwierdzenia dalszej niezdolności do pracy zatrudnionej osoby. Od paru lat AOK pełni rolę wzorcowej kasy chorych. Ponad 3 tysiące doradców w całych Niemczech udziela fachowych porad osobom pobierającym zasiłek chorobowy. Poza tym podczas trwającej niezdolności do pracy specjaliści z AOK są często swoistym łącznikiem pomiędzy pracodawcą, lekarzem a pracownikiem.

Wiele kas chorych, wiele formularzy

Jeszcze niedawno kasy chorych wydawały ubezpieczonym własne formularze do wypłaty zasiłku za okres choroby. W ten sposób zarówno pracownik, jak i lekarz otrzymywali jednoznaczną informację o rozpoczynającym się okresie pobierania zasiłku. W związku z dużą ilością kas chorych (w Niemczech jest ich aż 123!) funkcjonowało jednak bardzo wiele różniących się między sobą formularzy i blankietów.

Z nowym rokiem jeden formularz dla wszystkich

Od początku 2016 roku opisane wyżej postępowanie to już historia. W nowym zaświadczeniu o niezdolności do pracy dotychczasowe zwolnienie lekarskie połączone zostało z formularzem do wypłaty zasiłku. Od teraz istnieje więc tylko jeden blankiet. Wypełnia go lekarz, odsyłając następnie do kasy chorych lub przekazując zaświadczenie pacjentowi do przedłożenia w kasie chorych. Co to oznacza dla pracodawców? Dzięki nowym zwolnieniom lekarskim będą oni informowani pisemnie o niezdolności do pracy zatrudnionej osoby – również po zakończeniu wypłaty wynagrodzenia chorobowego przez pracodawcę, gdy wypłatę zasiłku chorobowego przejmuje dana kasa chorych.

Dzień stwierdzenia choroby a wypłata zasiłku

Dotychczas pracownicy musieli zwracać uwagę na to, by zachować ciągłość niezdolności do pracy oraz żeby przy jej poświadczaniu nie powstały pewne luki – wynikające na przykład z weekendów. Obecnie prawo do zasiłku chorobowego powstaje w dniu, w którym lekarz stwierdził niezdolność do pracy. Wcześniej prawo to przysługiwało dopiero od następnego dnia. Przysługuje ono aż do momentu, w którym stwierdzona zostanie dalsza niezdolność do pracy wynikająca z tej samej jednostki chorobowej. Dalsza niezdolność musi zostać potwierdzona przez lekarza najpóźniej kolejnego dnia. Jeśli jest to sobota, niedziela lub dzień świąteczny, wystarczy, jeśli nowe zaświadczenie wystawione zostanie w kolejnym najbliższym dniu roboczym. Pod tym względem soboty nie są już uznawane za dni robocze. Dzięki nowemu uregulowaniu skorzystają zarówno pracownicy, którzy w trakcie czterotygodniowego okresu oczekiwania po rozpoczęciu zatrudnienia otrzymają natychmiastowe prawo do zasiłku chorobowego, jak i ci, u których minął już 42-dniowy okres choroby. W obu przypadkach prawo do wypłaty zasiłku chorobowego przysługiwać będzie od dnia stwierdzenia niezdolności do pracy przez lekarza prowadzącego.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!