Jeśli jednak jako mały przedsiębiorca prowadzisz sprzedaż na portalu eBay, musisz zwrócić uwagę na obowiązek faktycznego odprowadzenia podatku VAT. A w związku z faktem, iż jako mały przedsiębiorca nie dokonujesz odliczenia VAT-u z wpływających faktur, nie ma dla Ciebie większego znaczenia, że eBay nie wykazuje go w wystawianych przez siebie rachunkach. Niestety, otrzymanie tego rodzaju rachunku wiąże się ze spoczywającym na Tobie obowiązkiem odprowadzenia podatku VAT. Ma tu bowiem zastosowanie zobowiązanie podatkowe zgodnie z paragrafem 13b ustawy 2 numer 1 niemieckiej ustawy o podatku VAT. Urząd skarbowy oczekuje, że dokonasz odprowadzenia VAT-u za eBay. Jeśli nie spełnisz tego obowiązku, w wypadku kontroli podatkowej w późniejszych latach konieczna będzie dopłata podatku wraz z powstałymi odsetkami.
Przykład
Urząd skarbowy uznał Cię za małego przedsiębiorcę. W 2015 roku otrzymałeś z portalu eBay rachunki na łączną kwotę 2000 euro netto. W rachunkach tych znajduje się wskazanie na temat zastosowania zobowiązania podatkowego zgodnie z par. 13b ustawy o podatku VAT. W związku z tym przy składaniu rocznej deklaracji VAT za 2015 rok nie wystarczy jedynie wyszczególnienie na pierwszej stronie obrotów z poprzednich lat, stanowiących warunek do zaklasyfikowania Cię do grupy małych przedsiębiorców. Dodatkowo należy wypełnić załącznik UR i w wierszu 22 wpisać kwotę obrotów netto z rachunków eBay (2000 euro) oraz należny podatek VAT w kwocie 380 euro (2000 euro × 19 procent). Urząd skarbowy będzie żądał od Ciebie zapłaty tego podatku, mimo że działasz jako mały przedsiębiorca.
Tło sprawy
Portal eBay nie wykazuje w swoich fakturach podatku VAT, ponieważ jego usługi formalnie świadczone są na terenie Luksemburga. W sytuacji, gdy przedsiębiorca mający swoją siedzibę za granicą świadczy na terenie Niemiec usługi objęte podatkiem VAT, do odprowadzenia VAT-u do urzędu skarbowego za wykonawcę usługi (czyli eBay) zobowiązany jest właśnie jej odbiorca (w tym przypadku Ty, jako mały przedsiębiorca). Procedura ta ma zagwarantować wpływ podatku do niemieckiego urzędu skarbowego w przypadku usług i transakcji prowadzonych przez zagraniczne przedsiębiorstwa.
Rachunek z eBay-a z wykazanym 15-procentowym VAT-em
Jeśli zamiast rachunków bez wykazanego podatku VAT otrzymujesz rachunki z wykazanym 15-procentowym VAT-em, zapewne masz założone na tym portalu konto prywatnego użytkownika. Nie jest to prawidłowe, gdyż jako mały przedsiębiorca – zgodnie z paragrafem 19 ustawy o podatku VAT – jesteś również „przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów o podatku VAT”.
Praktyczna wskazówka
Jeśli urząd skarbowy zażąda od Ciebie rachunków z eBay-a i zauważy, że zostałeś błędnie uznany przez portal za prywatnego użytkownika, naliczy on na ich podstawie właściwą kwotę niemieckiego podatku VAT i zażąda od Ciebie jego zapłaty. Może się więc okazać, że zapłacisz podwójnie: 15-procentowy luksemburski VAT oraz dodatkowo niemiecki VAT w wysokości 19 procent.
Wniosek
Jeśli właśnie szykujesz się do złożenia rocznej deklaracji VAT za 2015 roki w ubiegłym roku otrzymywałeś rachunki z eBay-a bez wykazanego podatku VAT, mimo bycia małym przedsiębiorcą będziesz musiał odprowadzić VAT do urzędu skarbowego. Zignorowanie takiego zobowiązania nie jest dobrym pomysłem. Urzędy skarbowe regularnie proszą eBay o dane użytkowników oraz dokonywanych przez nich transakcji i sprawdzają, czy został od nich odprowadzony podatek VAT. Ta regulacja staje się zgubą dla wielu małych przedsiębiorców, ponieważ w przypadku odbywającej się wiele lat później kontroli zobowiązani są oni nie tylko do zapłaty zaległego podatku, lecz również wynoszących 6 procent w skali roku odsetek za zwłokę.