Z początkiem 2017 roku wejdzie w życie Ustawa o modernizacji postępowania podatkowego, której celem jest dopasowanie prawa podatkowego do obecnej sytuacji społecznej i gospodarczej. Krótko mówiąc – podatnicy będą mieli nieco lżej.
Więcej czasu na oddanie deklaracji podatkowej (Steuererklärung)
Nowy rok podatkowy przyniesie nowe terminy składania deklaracji – trzeba będzie je złożyć do lipca następnego roku, chyba że podatnik korzysta z pomocy doradcy podatkowego. Wtedy termin wydłuży się do 28/29 lutego za dwa lata. Osoby fizyczne będą musiały złożyć zeznanie podatkowe za 2017 rok do 31 lipca 2018 roku, a pomagający im doradcy podatkowi do 28/29 lutego 2019.
Kara za złożenie deklaracji podatkowej po terminie
W zależności od okresu zwłoki podatnik musi zapłacić karę za niewywiązanie się z terminu. Urzędnik będzie miał możliwość jej zmniejszenia. Zatem konsekwencje nie powinny być duże – spekulują eksperci.
Koniec z obowiązkiem przedkładania poświadczeń
Od przyszłego roku znika obowiązek przedkładania poświadczeń opłacania składek członkowskich lub wpłat na cele charytatywne. Nie oznacza to jednak, że możemy pozbyć się dowodów – podatników będzie obowiązywać ich archiwizowanie przez rok celem przedłożenia urzędowi skarbowemu o ile o to poprosi.
Wzrasta podstawowa kwota wolna od podatku
Kwota wolna od podatku wzrośnie w przyszłym roku o 168 euro i wyniesie 8 820 euro. Podatek dochodowy zostanie obliczony dopiero po przekroczeniu tej granicy.