Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Niemcy: Jak długo można pobierać Kindergeld?

Wraz z początkiem roku wysokość zasiłku rodzinnego została podniesiona co prawda o tylko 2 euro ale jednak. Zadając sobie pytanie, do kiedy można pobierać świadczenie odpowiedź do 18 roku życia wydaje się czymś oczywistym. Co jednak dzieje się później? Kiedy koniec z zasiłkiem?

Najważniejsze fakty dotyczące Kindergeldu

Najbardziej palącymi pytaniami nadal oczywiście pozostają te o wysokość świadczenia i maksymalny wiek, po którego osiągnięciu Kasy Rodzinne wstrzymują wypłaty zasiłku rodzinnego.

W tym roku zasiłek rodzinny wzrósł o dwa euro – pierwsze i drugie dziecko otrzymuje zatem 192 zamiast 190 euro, trzecie 198 zamiast 196 euro, a czwarte i kolejne – 223 euro zamiast 221. Poza tym w 2016 roku wprowadzono obowiązek przedkładania numeru identyfikacji podatkowej dziecka – Steuer ID. Za rok świadczenie znów wrośnie o kolejne dwa euro.

Jeśli chodzi zaś o zasadę przyznawania, to prawo do zasiłku rodzinnego Kindergeld przysługuje na każde dziecku do ukończenia przez nie 18 roku życia. Od 18 do 25 życia Kindergeld jest wypłacany już tylko w pewnych przypadkach a po 25 roku nie można się ubiegać. Wyjątkiem są dzieci niepełnosprawne, które same nie potrafią zadbać o swoje utrzymanie.

Kiedy koniec?

O jakie przypadki chodzi dla wspomnianej grupy wiekowej 18-25 lat? Oto możliwe scenariusze:

  • Studia pierwszego stopnia bądź szkolenie zawodowe (tzw. Erstausbildung) – do tej kategorii zaliczamy „normalną” szkołę, pierwsze szkolenie zawodowe oraz studia pierwszego stopnia.
  • Poszukiwania miejsca odbywania szkolenia – gdy dziecko szuka tzw. Ausbildungsplatz czyli miejsca w którym będzie odbywać praktyczną część szkolenia, może nadal liczyć na Kindergeld.
  • Okres przejściowy między szkołą a studiami – kto po ukończeniu nauki w szkole nie wybiera się od razu na studia, może otrzymywać zasiłek rodzinny jeszcze przez 4 miesiące od momentu ukończenia szkoły.
  • Bezrobocie – osoby zarejestrowane jako poszukujące pracy mogą pobierać Kindergeld do swoich 21 urodzin.
  • Wolontariat – podczas dobrowolnego roku wolontariatu Kindergeld nadal jest wypłacany.

Koniec końców wypłata świadczenia zależy od sytuacji dziecka, na które ono przysługuje. Warto jednak pamiętać, że po ukończeniu 25 lat z Kindergeldem żegnamy się definitywnie.

Więcej na temat Kindergeldu oraz zasiłków w Niemczech przeczytasz tutaj.

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Jak otrzymać dowód osobisty w Niemczech – podstawowe pytanie, które nurtuje wielu pracujących za granicą. Wychodząc naprzeciw prośbom czytelników

Wiele osób pracujących na zasadzie drobnego etatu czyli tzw. Minijob w Niemczech postanawia po czasie zwiększyć ilość przepracowanych

Starając się o pomoc ze strony państwa, przyszli rodzice powinni uważać, by nie popełnić żadnych błędów. Poza

Jeśli konieczna jest dopłata podatku, na którą brakuje rezerw finansowych, pilnie potrzebne jest optymalne wyjście z

Zobacz jeszcze to!