Wysokość podatku od posiadania psa, czyli tzw. Hundesteuer zależy od miejsca zamieszkania a konkretnie miasta lub gminy, w której jesteś zameldowany. Prawne uregulowania tej kwestii są często bardzo różne. Zasadniczo podatek należy płacić raz w roku lub raz na pół roku a jego wysokość waha się między 90 a 160 euro rocznie (w zależności od miejsca zameldowania). Będąc właścicielem kilku czworonogów musisz oczywiście zapłacić więcej. Wielkość psa czy rasa nie gra tu żadnej roli. Nie ma jednak zasad bez wyjątków i tak za rasy zakwalifikowane jako niebezpieczne (np. pitbulle czy amerykański staffordshire teriery) trzeba jeszcze dodatkowo dołożyć pieniędzy.
O jak dużych różnicach w wysokości podatku była mowa powyżej, pokazuje porównanie kilku niemieckich miast. W Hamburgu zapłacimy 90 euro (600 euro za niebezpieczną rasę) a w Kolonii 156 euro rocznie za naszego przyjaciela. Monachium liczy sobie 100 euro od zwykłego i 800 od psa obronnego a Berlin 120 euro od pierwszego i 180 euro od każdych kolejnych czterech łap w domu.
Z punktu widzenia prawa, posiadanie zwierzęcia należy oczywiście zgłosić. Zasięgnąć informacji na temat terminów i procedur należy najpóźniej w momencie, gdy pies zamieszka razem z Tobą. Jeśli chodzi o termin zameldowania, masz na to zwykle do 4 tygodni od momentu otrzymania zwierzęcia.
Udając się do urzędu należy m.in. podać swój adres zamieszkania, dlatego zmianę miejsca zamieszkania należy zgłosić do odpowiedniego urzędu skarbowego. To samo dotyczy śmierci zwierzęcia lub przekazania go krewnym, znajomym lub schronisku.
Rejestracja psa jest przeważnie bezpłatna i odbywa się przy pomocy specjalnych formularzy dotyczących podatku. Można je pobrać z strony internetowej danego miasta lub wypełnić online i wydrukować. Warto wiedzieć, że psa można zgłosić nie tylko osobiście, ale i telefonicznie.
W formularzu musisz podać swoje dane osobowe, adres zamieszkania a także dane i adres poprzedniego właściciela. Nie może również zabraknąć informacji na temat zwierzęcia np. wieku, rasy czy dnia jego otrzymania.
Po tym jak pies zostanie zarejestrowany, otrzymasz specjalny znaczek opłaty skarbowej oraz indywidualny numer identyfikacyjny. Przy wyprowadzaniu psa musisz zadbać o to by ten zawsze miał ten numer przy sobie, w widocznym miejscu. Jeśli znaczek gdzieś się zapodzieje, urząd wystawi nowy bezpłatnie.
Pytaniem na jakim pozostaje nam odpowiedzieć to czy można obniżyć podatek. Jeśli jesteś właścicielem psa przewodnika lub ratownika, nie jesteś zobowiązany do odprowadzania podatku. Niektóre z niemieckich miast mniejszy podatek naliczają również emerytom i rencistom a także osobom korzystającym z pomocy socjalnej. O niższy podatek można wnioskować również w przypadku, gdy chodzi o psa ze schroniska. Informacji na ten temat można zasięgnąć w urzędzie a wniosek o obniżenie lub zwolnienie z podatku można przedłożyć od razu przy meldowaniu czworonoga.
Na koniec bardzo ważna informacja – jeśli nie zarejestrujesz zwierzęcia na czas i nie odprowadzisz podatku, popełniasz wykroczenie i narażasz się na karę finansową.