Barokowy Ludwigsburg
W miejscowości o Ludwigsburg w Badenii-Wirtembergii, w której znajduje się pałac o tej samej nazwie, można podziwiać jedną z najstarszych wystaw ogrodniczych w RFN. W zależności od pory roku w ogrodach tematycznych znajdziemy cieszące feerią barw tulipany, rododendrony i róże. Coś dla siebie znajdą również pasjonaci roślinności śródziemnomorskiej czy japońskich bonsai. Ogród główny utrzymany jest w stylu francuskiego baroku, natomiast najmłodsi mogą poczuć się jak w bajce, odkrywając 40 baśniowych scen w specjalnie im dedykowanym ogrodzie. Dzień uświetni przejażdżka baśniową kolejką.
Ogród Adenauera w Bonn
Niemiecki Kanclerz Konrad Adenauer zakupił w latach 30. niesamowitą działkę liczącą 5 000 metrów kwadratowych, z których rozpościera się widok na dolinę Renu. Z pomocą rodziny udało mu się zbudować kamienne mury, tworzące do dziś tarasowe struktury.
Nie każdy wie, że Adenauer bardzo kochał rośliny, a jego ulubionymi kwiatami były róże, które dominują w ogrodzie położonym wokół małej posiadłości. Wstęp do parku jest bezpłatny i możliwy od wtorku do niedzieli.
Bad Muskau – Park Księcia Pücklera
Książe Hermann von Pückler jest znamienitym niemieckim ogrodnikiem. W 1811 roku odziedziczył Muskau – liczący 850 ha park. Na terenie kompleksu znajduje się pałac. Próżno jednak szukać miejsca, z którego będzie można podziwiać cały budynek. Książę bardzo cenił sobie romantyczne pejzaże i był to jeden z jego ulubionych „ogrodniczych zabiegów”.
Park krajobrazowy Duisburg-Nord
By kaʁstn Disk/Cat (Own work) [CC BY-SA 3.0 de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons
W silnie uprzemysłowionej części Niemiec w okolicach Duisburga mogłoby się wydawać, że natura nie ma już miejsca. Nic jednak bardziej mylnego – okazuje się, że nawet pośród betonowych budowli i żelaznych konstrukcji można utworzyć ogrody. To idealne miejsce na spacer, piknik czy przejażdżkę rowerową. Często organizowane są tu także wystawy i koncerty.
Park Wörlitz
Utrzymany w stylu angielskim ogród rozpościera się na powierzchni ponad 20 ha. W jego centrum znajduje się klasycystyczny pałac. Odnajdziemy tu także kościół i synagogę, które symbolizują tolerancję. Na sztucznej skalnej wyspie poczujemy się jak we Włoszech nie tylko za sprawą licznych świątyń, amfiteatru czy willi, ale w szczególności dzięki kopii Wezuwiusza – jedynego sztucznego wulkanu w Europie.
Nepal Himalaya Park przy Ratyzbonie
By Aconcagua (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Ten hołdujący kulturze Azji park znajduje się w Wiesent – miejscowości leżącej obok Ratyzbony na północy Bawarii. Główną atrakcję stanowi ręcznie rzeźbiony pawilon z Nepalu – symbol tolerancji łączący elementy buddyjskie i hinduskie. Niezwykle urokliwy jest także chiński ogród, w którym znajduje się pawilon herbaciany i liczne mosty.
Wzgórze Mathildenhöhe w Darmstadt
Na najwyższym wzniesieniu miasta Darmstadt natrafimy na wpływy Secesji. W tzw. „Platanenhain” można podziwiać m.in. reliefy autorstwa Bernharda Hoethera. Na wzgórzu wzniesiono również ortodoksyjny rosyjski kościół z imponującym bogactwem dekoracji.