Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych będąc zatrudnionym?

Federalny Sąd Społeczny w niemieckim mieście Kassel przypomniał o ustawie, o której wielu nie miało pojęcia. Osoby zatrudnione na niepełnym etacie mają bowiem prawo do częściowego zasiłku dla bezrobotnych. By go otrzymać, muszą spełnić pewien warunek.

Zasiłek dla osób częściowo zameldowanych jako bezrobotne (niem. teilarbeitslos) i pracujące na niepełnym etacie czyli tzw. Teilarbeitslosengeld został wprowadzony w 1997 roku i choć wiele osób nie ma nawet pojęcia o jego istnieniu, to otrzymanie tego świadczenia nie jest wcale aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Należy spełnić bowiem główny warunek – prawo do tego świadczenia mają osoby, które w okresie ostatnich dwóch lat przez minimum 12 miesięcy miały zatrudnienie równolegle na dwóch posadach (w obu przypadkach na niepełnym etacie), po czym straciły jedną z nich. Pełny etat nie jest w tym wypadku brany pod uwagę, bowiem Teilarbeitslosengeld jest osobnym świadczeniem, które wyklucza otrzymanie „normalnego” zasiłku dla bezrobotnych.

Częściowy zasiłek dla bezrobotnych zyskał rozgłos w Niemczech, ponieważ pewna kobieta złożyła wniosek o owe świadczenie. Przepracowała ona dziesięć i pół miesiąca na pełen etat i po pięciomiesięcznym bezrobociu zatrudniła się w dwóch firmach na pół etatu. Z jednej z nich kobieta musiała zrezygnować po ośmiu miesiącach. Złożyła więc wniosek o częściowy zasiłek dla bezrobotnych, jednak ponieważ przepracowała ona jednocześnie na dwóch posadach tylko osiem miesięcy, sąd orzekł, że nie ma prawa do zasiłku. Kobieta postanowiła powalczyć o świadczenie, które jej zdaniem jej się należało, ponieważ płaciła składki na ubezpieczenie na wypadek bezrobocia. Sąd orzekł jednak, że zatrudnienie na pełen etat nie może być nawet brane pod uwagę w takim przypadku.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!