Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Do kiedy w Niemczech należy złożyć deklarację podatkową w 2018 rok

 

Przez wiele lat sprawa była jasna – osoby zobligowane do sporządzenia deklaracji podatkowej musiały ją złożyć najpóźniej do 31 maja danego roku kalendarzowego, o ile zajmowały się tym samodzielnie, nie korzystając na przykład z usług doradców podatkowych. W tym roku będzie to jednak wyglądać nieco inaczej, a w 2019 pojawią się kolejne zmiany. Poniżej najistotniejsze informacje dotyczące nowych terminów składania deklaracji podatkowych.

Szczególnie uważni czytelnicy mogą zauważyć, że również dotychczasowa data 31 maja nie zawsze była zgodna z rzeczywistością. Miało to miejsce wtedy, gdy ostatni dzień maja wypadał w weekend bądź w święto. Wówczas obowiązującym terminem był następny dzień roboczy. Nieliczne landy już w poprzednim roku przesunęły termin składania deklaracji o 2 miesiące do tyłu, jeśli odbywało się to drogą elektroniczną. Zasadniczo w dalszym ciągu obowiązuje zasada, zgodnie z którą czas na złożenie deklaracji aż do 31 grudnia mają osoby, które nie zajmują się tym samodzielnie, a więc korzystają z usług doradcy podatkowego lub też zgłaszają się do stowarzyszeń pomocy podatkowej (niem. Lohsteuerhilfeverein).

Obowiązujące terminy

Nadrenia-Palatynat

Ostatecznym terminem na złożenie deklaracji podatkowej za 2017 rok jest tutaj 31 lipca 2018. Podatnicy mają więc dodatkowe 2 miesiące, jednak mimo wszystko warto zająć się tą kwestią odpowiednio wcześniej, aby nie zaprzątać sobie głowy podatkami w trakcie letniego urlopu.

Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Hesja, Nadrenia-Westfalia, Saksonia

Tu także podatnicy mają czas aż do 31 lipca. Dotyczy to jednak wyłącznie tych, którzy składają deklarację podatkową w uwierzytelnionej formie elektronicznej. Do tej grupy należą między innymi przedsiębiorcy sporządzający rozliczenie przychodów i rozchodów. W takim przypadku nie wystarczy więc samo przesłanie deklaracji podatkowej online oraz wydrukowanie, podpisanie i odesłanie do urzędu skarbowego jej skróconej wersji (tzw. skompresowana deklaracja podatkowa).

Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Hesja, Nadrenia-Westfalia, Saksonia, Saara oraz częściowo Saksonia i Turyngia

W 2018 roku w tych regionach 31 maja wypadł w święto – Boże Ciało. W związku z tym obowiązującym ostatecznym terminem złożenia deklaracji podatkowych był 1 czerwca. Nie dotyczy to jednak wymienionych w punkcie 2 podatników składających całość zeznania drogą elektroniczną, którzy mają czas aż do 31 lipca.

Berlin, Brandenburgia, Brema, Hamburg, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Dolna Saksonia, Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn

W tych landach obowiązuje standardowy termin na złożenie deklaracji podatkowych. Musiały się one znaleźć w urzędzie skarbowym najpóźniej 31 maja 2018.

Składanie deklaracji podatkowych w 2019 roku

Wszystkich, którzy w 2019 będą musieli złożyć deklarację podatkową za 2018 rok, obowiązywać będzie ujednolicony dla wszystkich landów termin do 31 lipca 2019. Ponieważ termin ten przypada w środę i w żadnym z krajów związkowych nie jest to dzień wolny od pracy, faktycznie będzie on obowiązywał w całych Niemczech.

Co z osobami dobrowolnie składającymi deklarację podatkową?

Wielu Niemców wcale nie musi składać deklaracji podatkowej. Mają jednak do tego prawo i szczerze mówiąc, koniecznie powinni z niego skorzystać. Dzięki temu mogą bowiem liczyć na zwrot podatku. Każdy podatnik dobrowolnie składający deklarację podatkową ma na to aż 4 lata. Do 31 grudnia 2018 można więc złożyć deklarację za rok podatkowy 2014.

Podsumowanie

W 2018 roku w poszczególnych landach obowiązują różne terminy składania deklaracji podatkowych. Od kolejnego roku jednolitym dla całych Niemiec terminem będzie 31 lipca.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Własne konto jest potrzebne najpóźniej w momencie rozpoczęcia pracy zawodowej. Jednak jak otworzyć je w niemieckim banku? Oto

Po raz pierwszy dodatek mieszkaniowy Wohngeld został automatycznie podniesiony. Oznacza to, że osoby mieszkające w Niemczech otrzymają więcej

Końcówka i początek roku to zwykle gorący okres dla przedsiębiorców. Dzieje się tak za sprawą m.in. wielu zmian prawnych, ale

Każdy zatrudniony ma prawo do urlopu. Ile dni wolnego można jednak dostać? Co, gdy pracownik przebywa przez dłuższy

Zobacz jeszcze to!