Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Zmiany dla osób posiadających konto w Niemczech

W związku z nową europejską dyrektywą w wrześniu zmieni się sposób korzystania z konta w RFN.

W ostatnich dniach wielu klientów niemieckich banków otrzymało pocztą informację o planowanych zmianach. Powiadomienia są jednak zwykle napisane językiem prawniczym, przez co są dla wielu niezrozumiałe. O co chodzi? Od września 2019 w życie wchodzą nowe zasady korzystania z konta, które są zgodne z unijną dyrektywą dotyczącą płatności – PSD2. Brzmi strasznie, ale straszne nie jest.

Co dokładnie się zmieni?

Z punktu widzenia posiadacza konta ważne są trzy zmiany. Od września dostęp do konta będą mogły uzyskać strony trzecie (niem. Drittanbieter), jeśli właściciel konta wyrazi na to zgodę. Poza tym zmieni się sposób logowania online – wprowadzona zostanie obligatoryjna weryfikacja dwuetapowa (od 14 września). Podobnie będzie w przypadku płatności kartą w internecie. Tutaj również płatność będzie musiała zostać potwierdzona w dwóch krokach.

Czym jest strona trzecia czyli Drittanbieter?

Pod tym pojęciem kryją się podmioty które korzystają ze struktur bankowych bez posiadania takich. Innymi słowy chodzi o usługi płatności, usługi pobierania danych z konta czy wydawania kart bankowych. Stroną trzecią może być nie tylko podmiot niebędący bankiem, ale również inny bank niż ten w którym posiadamy konto.

Wyrażając zgodę na dostęp dla strony trzeciej możemy jej umożliwić obsługę płatności przy zakupach w internecie czy zarządzanie kontami w kilku bankach z poziomu jednej strony. Warto wspomnieć, że strona trzecia podlega kontroli Federalnego Urzędu Nadzoru Bankowego (Bafin).

Jak zmienią się zakupy w internecie?

Melodią przeszłości stanie się logowanie do konta tylko za pomocą zwykłego hasła. Od 14 września klienci banków w Niemczech zostaną objęci obowiązkiem rozszerzonej autentyfikacji (niem. starke Kundenauthentifizierung). Oznacza to, że każdy, kto posiada konto bankowe w RFN będzie musiał logować dwuetapowo – za pomocą markerów biometrycznych (np. odciskiem palca), pinem, czy poprzez użycie smartfona.

Taki proces będzie obowiązywał każdorazowo również przy przeprowadzaniu transakcji. Tym samym z naszego życia zniknie papierowa lista kodów (niem. iTAN-Liste), które należało wklepywać.

Przy płatności kartą w internecie potwierdzenie transakcji będzie odbywać się również dwuetapowo.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!