Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Sozialversichrungsausweis w Niemczech: Jak uzyskać nową kartę ubezpieczenia społecznego?

portfel z kartami

Karta ubezpieczenia społecznego to ważny dokument, z którego jednak mieszkańcy RFN rzadko korzystają w życiu codziennym, dlatego często się gubi. Jeśli do tego dojdzie należy jak najszybciej złożyć wniosek o nowy Sozialversichrungsausweis w Niemczech. Poniżej informacje, jak to zrobić.

Wraz z rozpoczęciem aktywności zawodowej, każdy kartę ubezpieczenia społecznego, czyli tzw. Sozialversicherungsausweis w Niemczech. Zasadniczo jest ona ważna bezterminowo, ale nietrudno ją zgubić. Na szczęście uzyskanie nowej karty nie jest szczególnie trudne.

Kto wydaje Sozialversicherungsausweis, czyli kartę ubezpieczenia społecznego w Niemczech?

Zazwyczaj pierwszą kartę ubezpieczenia społecznego otrzymuje każda osoba, która podejmuje swoją pierwszą pracę w Niemczech. Pracodawca musi zarejestrować pracownika w kasie chorych (niem. Krankenkasse), która złoży wniosek o nadanie numeru ubezpieczenia społecznego przez odpowiednią instytucję ubezpieczenia emerytalnego (niem. Rentenversicherungsträger). 

Następnie dokument zostaje wysłany do pracownika. O jego ponowne wystawienie trzeba się starać w wypadku, gdyby karta ubezpieczenia społecznego z czasem uległa uszkodzeniu lub się zgubiła.

Gdzie złożyć wniosek o nowy Sozialversicherungsausweis?

Gdy tylko karta się zgubi  – na przykład z powodu przeprowadzki – można skontaktować się z niemiecką kasą chorych (niem. Krankenkasse).  Po zgłoszeniu jest przydzielany nowy numer ubezpieczenia społecznego, a nowa karta jest automatycznie wydawana.

W takim przypadku trzeba liczyć się z czasem opracowania wniosku, który oscyluje wokół sześciu tygodni od momentu zgłoszenia utraty karty ubezpieczenia społecznego. W niektórych przypadkach opracowanie może potrwać nawet do trzech miesięcy.

Co zrobić, jeśli dokument jest pilnie potrzebny?

Zwykle jest tak, że gubimy rzeczy, które są nam pilnie potrzebne. Brakuje karty Sozialversicherungsausweis? Trzeba natychmiast zgłosić ten fakt i skontaktować się z zakładem ubezpieczeń emerytalnych lub kasą chorych.

Wspomniane instytucje mogą na żądanie wystawić specjalne zaświadczenie, w którym znajdzie się informacja o tym, że karta została zgubiona bądź uszkodzona oraz że trwa wydawanie nowego dokumentu. Zaświadczenie to można przedstawić np. nowemu pracodawcy, a następnie przedłożyć mu nową kartę ubezpieczenia społecznego zaraz po jej otrzymaniu.

Ile kosztuje nowa karta ubezpieczenia społecznego?

Nic – wydanie nowej karty ubezpieczenia społecznego nie wiąże się z żadnymi kosztami. Na wszelki wypadek wnioskujący powinien jednak zanotować swój numer ubezpieczenia społecznego (niem. Sozialversicherungsnummer lub Rentenversicherungsnummer) i przechowywać go w bezpiecznym miejscu, aby w razie utraty móc przynajmniej go podać.

Numer ten znajduje się również w rocznych informacjach dotyczących emerytury w Niemczech. W razie utraty o numer ubezpieczenia społecznego można również poprosić swojego ubezpieczyciela.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.