Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Niemcy: Czy trzeba wykorzystać urlop do końca roku?

Czy pracodawca może zmusić swoich pracowników do wzięcia urlopu? Jakie mogą być konsekwencje, jeśli zatrudniony tego nie zrobi? Sprawdziliśmy!

Niektórzy pracodawcy w Niemczech żądają od swoich pracowników złożenia wniosków o urlop do końca roku kalendarzowego. Kto tego nie zrobi, jest straszony konsekwencjami. Zaplanowanie urlopu leży jednak w interesie pracownika, to on sam decyduje, kiedy i na jak długo weźmie wolne. Pracodawca nie ma na to żadnego wpływu. Kto nie złoży jednak wniosku odpowiednio wcześnie, musi liczyć się z możliwością nieotrzymania wolnego. Dotyczy to szczególnie okresów, w których wiele osób chce wziąć wolne lub okresów wakacyjnych. Jeśli pracodawca zachęcił swoich pracowników do dogadania się co do urlopu, może zostać stworzony system rankingowy. Kto będzie spóźniony i jako ostatni złoży wniosek, będzie musiał liczyć się z możliwą pracą w święta czy dni wolne.

W przedsiębiorstwach, w których funkcjonuje rada zakładowa, ma ona wpływ na planowanie urlopu pracowników. Rada zakładowa może ustalić, do kiedy należy złożyć wnioski o urlop i jak postępować w sytuacji, kiedy kilku pracowników chce wziąć wolne w tym samym okresie.

Kto mimo zalecenia pracodawcy źle rozplanuje swój urlop, musi być świadom tego, że jego pozostałe dni urlopowe przepadną z końcem roku lub najpóźniej 31 marca kolejnego roku. Wprawdzie według decyzji Trybunału Sprawiedliwości urlop w tym terminie nie zawsze automatycznie przepada. Z całą pewnością stanie się tak jednak, jeśli pracodawca wcześniej wyraźnie przypominał swoim pracownikom o tym, że powinni wybrać urlop do końca roku gdyż później ten bezpowrotnie przepadnie.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Koniec roku podatkowego zbliża się wielkimi krokami. Poniżej najciekawsze i najefektywniejsze ze strategii podatkowych, dających przedsiębiorcom możliwość zmniejszenia obciążenia podatkowego

Do 2022 roku płaca minimalna w Republice Federalnej Niemiec ma wzrosnąć z 9,35 do 10,45 euro. 30 lipca 2020 Komisja

Czy muszę iść do pracy, jeśli istnieje ryzyko zarażeniem się koronawirusem?

Końcówka i początek roku to zwykle gorący okres dla przedsiębiorców. Dzieje się tak za sprawą m.in. wielu zmian prawnych, ale

Zobacz jeszcze to!