Które niemieckie landy otwarły szkoły i przedszkola?

Od dwóch miesięcy dzieci w Niemczech uczą się z domu. Ponieważ taka forma kształcenia jest dla młodych ludzi bardzo uciążliwa, część z nich może od dziś wrócić do szkolnych ławek.

22 lutego 10 krajów związkowych otwarło placówki Kita i szkoły podstawowe. Uczniowie będą uczęszczali na zajęcia stacjonarne w trybie zmianowym lub normalnym. Placówki Kita przyjmą ponownie wszystkie lub większość dzieci.

Dokładne zasady powrotu do nauki stacjonarnej ustala każdy kraj związkowy. Ponieważ otwarcie szkół i placówek Kita jest związane z liczbą zakażeń koronawirusem w regionie, nie wszystkie zostały otwarte.

Saksonia otworzyła przedszkola i szkoły już cztery tygodnie temu, a w Dolnej Saksonii nauka w trybie stacjonarnym odbywa się już od stycznia. Władze niemieckich krajów związkowych mają także rozmawiać o możliwości szybszego zaszczepienia nauczycieli i opiekunów przedszkolnych.

Badenia-Wirtembergia

Uczniowie szkół podstawowych będą uczyć się stacjonarnie w systemie zmianowym. Kiedy dwie klasy pojawią się w szkole, dwie pozostaną domu. Klasy, które pojawią się w szkole, zostaną podzielone na mniejsze grupy. Nauczane stacjonarnie będą przede wszystkim takie przedmioty jak język niemiecki, matematyka i Sachunterricht, czyli przedmiot w szkole podstawowej z elementami nauk przyrodniczych, historii, wiedzy z zakresu ruchu drogowego i wychowania seksualnego. W czwartej klasie nauczyciele skupią się także na przygotowaniu uczniów do rozpoczęcia nauki w szkole ponadpodstawowej. Nie będą odbywały się lekcje WF-u. Zajęcia stacjonarne będą obejmowały około 10 h tygodniowo.

Obowiązek uczestnictwa w zajęciach stacjonarnych (niem. Präsenzpflicht) zostaje zniesiony. To rodzice decydują o tym, czy dzieci będą w dalszym ciągu uczyły się w formie zdalnej, czy wrócą częściowo do szkoły.

Bawaria

Prawie wszystkie szkoły i placówki Kita zostaną w Bawarii ponownie otwarte. Zamknięte pozostaną instytucje w miejscowościach, gdzie liczba zakażeń w ciągu ostatnich 7 tygodni przekroczy 100 infekcji na 100 tys. mieszkańców.

Poza uczniami szkół podstawowych wrócić mogą także klasy 1-3 szkół specjalnych. Zajęcia będą odbywały się w formie zmianowej, chyba że placówki zapewnią ciągły odstęp bezpieczeństwa – 1,5 m. W zajęciach stacjonarnych mogą wziąć udział także klasy kończące gimnazja, szkoły zawodowe, Realschule i Mittelschule.

W sumie do szkół ma wrócić aż 40% uczniów. Nie wiadomo jednak kiedy zakończy się nauczanie zdalne dla pozostałych dzieci i młodzieży.

W placówkach Kita dzieci będą przebywały w stałych grupach.

Berlin

Po dwóch miesiącach nauki zdalnej w Berlinie stopniowo otwiera szkoły. Jako pierwsze do szkolnych ławek wracają dzisiaj dzieci z klasy 1-3. Będą one przychodziły do szkoły na zmianę z podziałem na mniejsze grupy.

W landzie obowiązywać może kilka modeli nauki. Uczniowie mogą chodzić codziennie przynajmniej na 3 h do szkoły lub jedynie w konkretne dni.

Personel szkolny będzie poddawany dwa razy w tygodniu testom na koronawirusa.

Brandenburgia

Od 1 marca w szkołach w kraju związkowym będzie obowiązywał ponownie nakaz udziału w zajęciach stacjonarnych. Aktualnie szkoły pozostają otwarte, lecz Präsenzpflicht zostało zniesione.

Hesja

Uczniowie klas 1-6 wracają od dzisiaj do zajęć stacjonarnych w formie zmianowej. Od klasy 7 wzwyż oprócz klas kończących szkoły, obowiązuje dalej nauka zdalna. W nieco ograniczonej formie funkcjonują od 22 lutego także placówki Kita.

Meklemburgia-Pomorze Przednie

Szkoły podstawowe i placówki Kita od 22 lutego działają w normalnej formie. To obowiązuje jednak tylko w miejscowościach, gdzie liczba zakażeń nie przekracza 50 infekcji na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 7 dni.

Dolna Saksonia

W kraju związkowym obowiązek uczestnictwa w zajęciach stacjonarnych został zniesiony. Szkoły są otwarte w formie zmianowej dla uczniów szkół podstawowych i klas kończących szkoły.

Nadrenia Północna-Westfalia

22 lutego otwarte zostały szkoły podstawowe i specjalne. Do nauki stacjonarnej mogą wrócić także uczniowie klas kończących szkoły. Częściowo obowiązuje model nauki na zmiany. Oznacza to, że dzieci i młodzież muszą maksymalnie uczyć się 5 dni z domu. Następnie obowiązkowy jest powrót do szkoły. W szkołach podstawowych na zajęciach stacjonarnych nauczany będzie przede wszystkim język niemiecki, matematyka i Sachkunde.

Nadrenia-Palatynat

22 lutego uczniowie szkół podstawowych zamienili naukę zdalną na naukę stacjonarną w systemie zmianowym.

Saara

22 lutego uczniowie szkół podstawowych zamienili naukę zdalną na naukę stacjonarną w systemie zmianowym.

Saksonia

W Saksonii placówki Kita i szkoły zostały otwarte już 15 lutego. Obowiązek udziału w zajęciach stacjonarnych zostaje jednak zniesiony. To rodzice decydują, czy wyślą swoje pociechy do szkoły, czy nie.

Placówki Kita funkcjonują w ograniczonym trybie.

Saksonia-Anhalt

Jeśli liczba zakażeń będzie odpowiednio niska, szkoły wrócą do ograniczonego funkcjonowania w trybie stacjonarnym od 1 marca.

Szlezwik-Holsztyn

Uczniowie szkół podstawowych wrócili dzisiaj do nauki stacjonarnej. W standardowym trybie funkcjonują także placówki Kita.

Turyngia

Dzisiaj otwarta została część szkół w kraju związkowym. W miejscowościach, gdzie liczba zakażeń przekracza 200 infekcji na 100 tys. mieszkańców, uczniowie będą dalej uczyli się w formie zdalnej.

Źródło: focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!