Mimo iż świadczenie Kurzarbeitergeld nie jest opodatkowane, może powodować, że pracownicy będą musieli dopłacić podatek. Jak to możliwe?
Federalny urząd skarbowy spodziewa się, że rok podatkowy 2020 zapewni około 1,6 mln euro poprzez tzw. Progressionsvorbehalt, czyli zastrzeżenie progresji przy Kurzarbeitergeld. To oznacza, że każda osoba, która w zeszłym roku otrzymała KUG, musi złożyć oświadczenie podatkowe. Przy Progressionsvorbehalt opodatkowaniu podlega cały dochód podatnika wraz z wszystkimi świadczeniami państwowymi, które otrzymał. Jeśli pracownik pobierał więc KUG, jego stawka podatkowa może wzrosnąć.
Przy złożonym oświadczeniu podatkowym (niem. Einkommensteuererklärung) sprawdzone zostanie, ile podatku pracownik musi odprowadzić za otrzymany dochód. Kwota ta będzie porównana z wysokością stawki podatkowej, która została już pobrana przy wypłacaniu wynagrodzenia. Jeśli pobrany został zbyt mały podatek, niż wymagano, może dojść do nadpłaty podatku.
Przykład: Na singla zarabiającego 4 tys. euro brutto miesięcznie, pracującego w formie Kurzarbeit przez 50% czasu pracy, może zostać nałożona już po 2 miesiącach Kurzarbeit nadpłata podatku.
Kto musi zapłacić więcej podatku, zależy od różnych czynników, jak stan cywilny, wysokość wynagrodzenia czy czas obowiązywania Kurzarbeit.
Dopłata grozi osobom z niskim dochodem
Szczególnie osoby z niskim dochodem, które nie otrzymują od pracodawcy pieniędzy dodatkowych do Kurzarbeitergeld, mogą otrzymać informację o dopłacie podatku. Dotyczy to przykładowo części personelu gastronomicznego, handlu detalicznego, branży hotelarskiej oraz innych sektorów gospodarki.
Porady
Przy poprawnym wypełnieniu oświadczenia podatkowego mogą pomóc programy komputerowe czy specjalne aplikacje. Warto także porozmawiać z doradcą podatkowym.