W ostatnich dniach coraz częściej pojawiały się głosy, że Szwajcaria zmieni zasady związane z systemem określania krajów i regionów jako obszarów ryzyka. Na ten moment nic się nie zmienia, a lista jest publikowana według obowiązujących zasad – wyjaśnił przedstawiciel BAG na łamach gazety Blick.
“Osoby, które w ciągu ostatnich 10 dni przebywały w którymś z państw i regionów wysokiego ryzyka, przed przyjazdem do Szwajcarii muszą zarejestrować się za pomocą elektronicznego formularza, w momencie wjazdu posiadać negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 (test PCR wykonany na próbce pobranej w ciągu ostatnich 72 godzin), a po przyjeździe zgłosić w ciągu dwóch dni swój przyjazd władzom kantonalnym i poddać się kwarantannie” – czytamy na łamach oficjalnej strony Polskiej Ambasady w Bernie.
Warto również przypomnieć, że w kontekście kwarantanny i testów nie ma znaczenia obywatelstwo osoby wjeżdżającej do Szwajcarii. Decydującym czynnikiem jest to, w jakich państwach i regionach dana osoba przebywała w ciągu 10 dni poprzedzających przyjazd.
Co więcej, od marca wszystkie osoby, które samolotem przyleciały do Szwajcarii, muszą przedłożyć negatywny wynik testu na koronawirusa. Test jest obowiązkowy również dla krajów spoza listy obszarów ryzyka. Dodatkowo podróżujący, którzy przyjadą lub przylecą do kraju z obszaru ryzyka, muszą odbyć 10-dniową kwarantannę, którą mogą skrócić 7 dnia izolacji poprzez wykonanie testu na koronawirusa.
Polska na liście publikowanej przez Urząd ds. Zdrowia znajduje się od 22 marca.
Nowa lista obszarów ryzyka, która obowiązuje od 5 kwietnia obejmuje:
- Włoskie regiony: Emilia-Romania, Friuli-Wenecja Julijska, Marche, Umbria, Abruzja, Kampania, Liguria, Molise, Toskania, Basilicata, Wenecja Euganejska, Lacjum,
- Francuskie regiony: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, Region Centralny-Dolina Loary, Hauts-de-France, Île-de-France, Normandia, Oksytania, Kraj Loary, Korsyka,
- Austriackie kraje związkowe: Salzburg, Karyntia, Dolna Austria, Styria, Górna Austria, Burgenland, Wiedeń,
- Niemiecki kraj związkowy Turyngia,
- Albania,
- Andora,
- Bahrajn,
- Belgia,
- Bośnia i Hercegowina,
- Okupowane terytorium Palestyny,
- Paragwaj,
- Brazylia,
- Bułgaria,
- Chile,
- Estonia,
- Grecja,
- Izrael,
- Jamajka,
- Jordania,
- Kosowo,
- Kuwejt,
- Łotwa,
- Liban,
- Luksemburg,
- Malediwy,
- Malta,
- Monako,
- Czarnogóra,
- Mołdawia,
- Niderlandy,
- Północna Macedonia,
- Peru,
- Polska,
- Rumunia,
- San Marino,
- Szwecja,
- Serbia,
- Seszele,
- Słowacja,
- Słowenia,
- RPA,
- Tanzania,
- Czechy,
- Ukraina,
- Węgry,
- Urugwaj,
- Zjednoczone Emiraty Arabskie,
- Cypr.
Na listę BAG trafiły:
- Bośnia i Hercegowina,
- Grecja,
- Jamajka,
- Paragwaj,
- Tanzania,
- Ukraina.
Z listy zostały skreślone 25 marca:
- Antigua i Barbuda,
- Barbados,
- Irlandia,
- Katar,
- Litwa,
- Saint Lucia,
- USA,
- Wielka Brytania,
- Francuski region Nowa Akwitania,
- Włoski region Ampulia.