Koronawirus zjada wynagrodzenia w Niemczech

Nie dość, że prawie każdy, kto w minionym roku pracował w Niemczech, z dużym prawdopodobieństwem zarabiał mniej, to na dodatek za zarobione pieniądze mógł także mniej kupić. Wszystko przez rosnące ceny.

Wielu z nas o 2020 roku najchętniej by zapomniało. Powody? W większości te same – pandemia, obostrzenia, mniejsze zarobki lub wręcz utrata pracy. Na domiar złego najnowsze statystyki opublikowane przez Federalny Urząd Statystyczny pokazują, że w Niemczech spadły nominalne zarobki. Co więcej, to pierwsza taka sytuacja od 2017 roku. 

Wobec tego, że ceny wrosły o 0,5%, realne płace spadły o 1,1% w stosunku do 2019 roku. Tym samym, nie dość, że średnio w Niemczech zarabialiśmy mniej, to mogliśmy za zarobione pieniądze kupić mniej rzeczy, niż za tę samą sumę jeszcze rok wcześniej.

Analitycy za powód spadających zarobków w Niemczech uznali skrócony czas pracy, czyli tzw. Kurzarbeit. Z tej formy radzenia sobie z pandemią firmy w Niemczech korzystały nadzwyczaj często. Kurzarbeit redukuje jednak tygodniowy czas pracy, a tym samym miesięczny zarobek brutto. Z kolei Kurzarbeitergeld to świadczenie zastępujące wynagrodzenie, więc nie jest uwzględniane w statystykach dotyczących zarobków.

Pandemia najmocniej uderzyła w przemysł restauracyjny i turystyczny, gdzie średni tygodniowy czas pracy zmniejszył się o 19,4%. Na kolejnej pozycji w tabeli strat znalazły się kultura, sztuka i wypoczynek (-9%). Najmniejszy spadek czasu pracy odnotowano natomiast w sektorze finansów i ubezpieczeń oraz energetycznym (-0,4%).

W przypadku poszczególnych grup zawodowych strat finansowych nie odczuły jedynie osoby, które w Niemczech pracowały na stanowiskach kierowniczych. Ich zarobki nie dość, że nie spadły, to wzrosły o średnio 0,2%.

 

Źródło: BFS

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!