Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Koronawirus zjada wynagrodzenia w Niemczech

Nie dość, że prawie każdy, kto w minionym roku pracował w Niemczech, z dużym prawdopodobieństwem zarabiał mniej, to na dodatek za zarobione pieniądze mógł także mniej kupić. Wszystko przez rosnące ceny.

Wielu z nas o 2020 roku najchętniej by zapomniało. Powody? W większości te same – pandemia, obostrzenia, mniejsze zarobki lub wręcz utrata pracy. Na domiar złego najnowsze statystyki opublikowane przez Federalny Urząd Statystyczny pokazują, że w Niemczech spadły nominalne zarobki. Co więcej, to pierwsza taka sytuacja od 2017 roku. 

Wobec tego, że ceny wrosły o 0,5%, realne płace spadły o 1,1% w stosunku do 2019 roku. Tym samym, nie dość, że średnio w Niemczech zarabialiśmy mniej, to mogliśmy za zarobione pieniądze kupić mniej rzeczy, niż za tę samą sumę jeszcze rok wcześniej.

Analitycy za powód spadających zarobków w Niemczech uznali skrócony czas pracy, czyli tzw. Kurzarbeit. Z tej formy radzenia sobie z pandemią firmy w Niemczech korzystały nadzwyczaj często. Kurzarbeit redukuje jednak tygodniowy czas pracy, a tym samym miesięczny zarobek brutto. Z kolei Kurzarbeitergeld to świadczenie zastępujące wynagrodzenie, więc nie jest uwzględniane w statystykach dotyczących zarobków.

Pandemia najmocniej uderzyła w przemysł restauracyjny i turystyczny, gdzie średni tygodniowy czas pracy zmniejszył się o 19,4%. Na kolejnej pozycji w tabeli strat znalazły się kultura, sztuka i wypoczynek (-9%). Najmniejszy spadek czasu pracy odnotowano natomiast w sektorze finansów i ubezpieczeń oraz energetycznym (-0,4%).

W przypadku poszczególnych grup zawodowych strat finansowych nie odczuły jedynie osoby, które w Niemczech pracowały na stanowiskach kierowniczych. Ich zarobki nie dość, że nie spadły, to wzrosły o średnio 0,2%.

 

Źródło: BFS

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.