Wędkarstwo to hobby, które posiada szereg zwolenników. Dyskusje na temat ryb, utensylii i akcesoriów czy wymiana doświadczeń z innymi zapaleńcami to nie wszystko. W grę wchodzi także kontemplacyjna atmosfera pośród dzikiej przyrody, która pozwala na ucieczkę od zgiełku miast. To kusząca propozycja dla osób poszukujących wciągającego zajęcia. Jednak istnienie tak wielu opcji może być przytłaczające bez doświadczenia i znajomości tematu. Jaka wędka będzie najodpowiedniejsza na początek?
Wybór rodzaju wędki a jej zastosowanie
Dostęp do sprzętu wędkarskiego jest bardzo duży. Opcji jest znacznie więcej niż czasu na ich wypróbowanie. Pierwsza wędka powinna być nastawiona przede wszystkim na łatwość obsługi. Wszelakie rozwiązania dedykowane wyspecjalizowanym wędkarzom mogą nie tylko nie być używane przez nowicjusza, przysparzać problemów z obsługą, ale także znacząco zwiększać cenę sprzętu. Warto zwrócić przy tym uwagę, czy taki zestaw nie wymaga dodatkowych akcesoriów. Pierwszym podstawowym aspektem przy zakupie powinna być kwestia przeznaczenia danej wędki. Trzeba zatem zadać sobie pytania: gdzie będziemy łowić (rzeka, jezioro, morze, ocean) i jakimi metodami będziemy łowić. Znając odpowiedzi znacząco możemy zawęzić dostępne opcje.
Rodzaj wędki ze względu na jej budowę
Najbardziej uniwersalnym wyborem jest wędka teleskopowa, którą ma w swojej ofercie sklep wędkarski Miętus. Sporą jej zaletą na początek jest łatwość składania i rozkładania. Jej poszczególne elementy chowają się wewnątrz siebie jak radiowa antena. Cechuje je także dość duża wytrzymałość i mała awaryjność, co pozwoli na wytrzymanie ciężkiego traktowania niedoświadczonej ręki. Ten typ ma jeszcze cztery wyszczególnione rodzaje: spławikowy (najczęściej spotykany), spinningowy, gruntowy i feeder. Długość może być bardzo zróżnicowana i wynosić pomiędzy 1,5 a ponad 4 metrami. Może być to kluczowe dla osób o mniejszej posturze, które do zarzucenia i utrzymania jej będą potrzebować krótszego egzemplarza. Z podobnych przyczyn można zwrócić uwagę na jej wagę. Krótsze wędki także sprawdzają się bardziej przy metodzie typu feeder. Porządnym dominującym materiałem wykonania są włókna węglowe. Wędki segmentowe składają się z kilku części, które należy ze sobą skręcić. Mogą być one nieco masywniejsze i stabilniejsze, ale też zajmują nieco więcej miejsca w transporcie.
Rodzaje wędek do konkretnego zastosowania
Początkujący często wybierają wędki spławikowe. Dzieje się tak ze względu na łatwe użytkowanie i dość korzystne ceny. Wędki spinningowe są zazwyczaj nieco krótsze (1,5-3 metry) i lżejsze. Służą do wielokrotnego zarzucania. Jest to rodzaj szczególnie popularny do łowienia na rzekach. Wędki karpiowe i sumowe, jak nazwa sugeruje, są przeznaczone do połowów większych ryb. Cechuje je duża długość i duża wytrzymałość. Wędki do metody feeder wymagają użycia dodatkowych akcesoriów w postaci koszyczka zanętowego i szczytówki lub sygnalizatora brań. To metoda wymagająca wprawy i oprzyrządowania, dlatego lepiej nie wybierać jej na początek.
/Materiał partnera/