Czym jest ten wskaźnik?
Rozwinięcie skrótu WIBOR to Warsaw Interbank Offered Rate. Dobrze wiedzieć że określa on wysokość oprocentowania na polskim rynku międzybankowym. To właśnie na podstawie stopie procentowej Wibor banki komercyjne ustalają między sobą czy pożyczyć sobie pieniąde czy nie i na jakich zasadach tego dokonać.
Bardzo ważną informacją dotyczącą wskaźnika WIBOR jest to że wskaźnik ten ustalany jest każdego dnia. Warto pamiętać że wskaźnik ten ma bardzo duży wpływ na życie każdego kredytobiorcę gdyż to on ustala wysokość rat.
Od czego zależy WIBOR?
Wskaźnik WIBOR określany jest poprzez obliczenie średniej arytmetycznej ze stóp procentowych które wskazały banki. Wyróżnić możemy m.in.:
- WIBOR 1M
- WIBOR 3M
- WIBOR 6M
Dla dwóch pierwszych wskaźników wskaźnik ten ustalany jest każdego dnia o jedenastej. Warto również wiedzieć że proces ten nazywany jest fixingiem.
Czy WIBOR wypływa na ratę kredytu hipotecznego?
Wskaźnik WIBOR jest dobrze znany każdemu kredytobiorcy. Każda umowa kredytu hipotecznego z oprocentowaniem zmiennym odnosi się właśnie do tego wskaźnika. To właśnie jeden z elementów na podstawie którego obliczana jest wysokość raty kredytu.
Więcej stawka WIBOR ma wpływ na wysokość raty kredytu. Może ona wzrastać czasem nawet drastycznie lub może się obniżyć. Pamiętaj że wskaźnik ten jest zmienny dlatego zaciągając kredyt hipoteczny ze zmienną stopą procentowa nia nie będziesz wiedział ile dokładnie będzie wynosić kwota poszczególnych rat.
Ile wyniesie moja rata?
Należy wiedzieć że bank aktualizuje wysokość oprocentowania raz na trzy miesiące w przypadku WIBOR 3M lub raz na sześć miesięcy w przypadku WIBOR 6M. Przesyła kredytobiorcy informacje o wysokości raty zazwyczaj drogą pocztową.
To czas w którym kredytobiorca ma pewność że rata kredytu będzie stała. Oznacza to że wysokość raty kredytu nie zmieni się przez najbliższe trzy miesiące lub sześć miesięcy.
Czy można unieważnić WIBOR?
Kancelaria lex wibor jako pierwsza w Polsce złożyła pozew o unieważnienie WIBOR. O co można występować? O usunięcie WIBOR z umowy kredytowej, redukcja oprocentowania kredytu a także o unieważnienie umowy kredytowej oraz zwrot kosztów sądowych.
Chcąc nawiązać współpracę z kancelarią, najpierw odbywa się dokładna analiza umowy kredytowej przez specjalistów. Następnie doświadczeni specjaliści zaproponują strategię dopasowaną do twojej sytuacji. Jeżeli akceptujesz warunki współpracy następuje podpisanie odpowiednich dokumentów tak aby kancelaria mogła cię reprezentować. W dalszej części odbywają się negocjacje z bankiem. Jeżeli nie przenoszą one pożądanych rezultatów wystąpić można na drogę sądową.
Co mogę zyskać?
W przypadku usunięcia WIBOR z umowy kredytowej możesz odzyskać wszystkie raty odsetkowe które do tej pory wpłaciłeś. Nadal jednak kontynuujesz spłatę kredytu na dotychczasowych warunkach czyli przez ten sam okres kredytowania w takiej samej liczbie rad jednak bez odsetek. Oznacza to że kredytobiorca wy zwraca jedynie kapitał.
W przypadku redukcji oprocentowanie kredytu sąd uznaje że WIBOR został ustalony wadliwie a w umowie kredytowej pozostają zapisy jedynie mówiące o kosztach banku dotyczących marży. Unieważnienie umowy kredytowej jest korzystnym rozwiązaniem dla osób które wpłaciły już kapitał początkowy.
/Materiał partnera/