Rozliczanie się z podatku od wynagrodzeń jest możliwe, w momencie kiedy roczny odcinek wynagrodzenia pracodawcy (niem. Lohnzettel) będzie dostępny w urzędzie skarbowym. Zwykle dzieje się to między styczniem a lutym następnego roku. Każdy pracodawca jest zobowiązany do wystawienia tego dokumentu do końca lutego.
Podatek można rozliczyć za maksymalnie pięć lat wstecz w dowolnym momencie w urzędzie skarbowym lub online. Rozliczenia podatkowe pracowników przeprowadzane są w Austrii również w sposób automatyczny – bez składania zeznania (niem. Antraglose Arbeitnehmerveranlagung).
Antragsveranlagung, czyli samodzielne złożenie deklaracji podatkowej
Masz 5 lat na złożenie deklaracji podatkowej. Aktualnie możesz złożyć rozliczenie za lata 2019-2023). Dotyczy to również osób, które zostały już automatycznie rozliczone przez urząd skarbowy. Zdecydowanie powinieneś złożyć zeznanie sam, jeśli:
- jesteś jedynym żywicielem rodziny lub rodzicem samotnie wychowującym dziecko i nie ubiegałeś się o odliczenie z tego tytułu (Abseztbetrag) w swojej firmie lub kwota podlegająca odliczeniu nie wpływała co miesiąc,
- możesz ubiegać się o dodatek na wielodzietność (Mehrkindzuschlag),
- jesteś uprawniony do zasiłku rodzinnego Familienbeihilfe na jedno lub więcej dzieci, lub płacisz ustawowe alimenty,
- możesz ubiegać się o specjalne wydatki (Sonderausgaben), wydatki związane z pracą (Werbungskosten) lub wydatki nadzwyczajne (außergewöhnliche Belastungen),
- od wynagrodzenia, pensji lub emerytury w ciągu roku odliczono ubezpieczenie społeczne, ale nie odliczono podatku dochodowego (podatek ujemny – Negativsteuer),
- masz zmienne zarobki lub przerwy w zarobkach w ciągu roku kalendarzowego (np. staż wakacyjny, powrót do pracy w ciągu roku po urlopie rodzicielskim).
O co chodzi w antraglose Arbeitnehmerveranlagung?
Od 2017 roku austriacki urząd skarbowy przeprowadza automatyczne wyrównanie podatkowe bez wniosku podatnika. Nie trzeba wówczas składać żadnego rozliczenia, a nadpłacony podatek dochodowy zostanie przekazany bezpośrednio na konto pracownika.
Kiedy podatek w Austrii rozliczany jest automatycznie?
Rozliczenie podatku bez deklaracji odbywa się automatycznie, jeżeli w poprzednich latach podatnik nie zgłosił żadnych wydatków związanych z uzyskaniem dochodów ani nie deklarował prawa do ulg, czy dodatków. Austriacki urząd skarbowy sam rozliczy podatek również wtedy, gdy do końca czerwca nie złożysz deklaracji podatkowej za poprzedni rok, a istnieją dochody podlegające opodatkowaniu.
Jeśli podatnik nie zgadza się na rozliczenie automatyczne (lub z jego wynikiem), może je w wyznaczonym terminie odrzucić i złożyć korektę podatkową.
Kto musi składać deklarację podatkową w Austrii?
Obowiązek corocznego rozliczenia podatku (niem. Pflichtveranlagung), obejmuje osoby mające kilka źródeł dochodu. Dotyczy to również osób samozatrudnionych i freelancerów.
Każdy podatnik musi również złożyć zeznanie podatkowe, jeśli zostanie o to poproszony przez urząd skarbowy (§ 42 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym – EStG). Uwzględnia to już korektę podatku od wynagrodzeń.
Wskazówka:
Nawet jeśli istnieje powód do obowiązkowego rozliczenia, jesteś zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego tylko wtedy, gdy Twój roczny dochód w 2024 roku przekracza 13.981 euro (W 2023 było to: 12.756 euro).
Jak złożyć Arbeitnehmerveranlagung w Austrii?
Deklarację podatkową można złożyć w austriackim urzędzie skarbowym na 3 sposoby:
- poprzez aplikację Steuer-App,
- poprzez swój profil na stronie urzędu FinanzOnline,
- W sposób tradycyjny – wypełniając formularze i zanosząc je osobiście lub wysyłając je pocztą do odpowiedniego urzędu skarbowego.
Jakie dokumenty będą potrzebne?
Podstawą jest formularz L1 Arbeitnehmerveranlagung. W przypadku, kiedy podatnik chce zadeklarować dodatkowe koszty, wydatki, lub chce uwzględnić ulgi dzieci itp., będą potrzebne dodatkowe formularze. Można je znaleźć na swoim koncie w FinanzOnline, są też do pobrania na stronie urzędu skarbowego lub w formie papierowej w placówce fiskusa.
Podstawowe formularze to:
- formularz L1: Rozliczenia podatkowe pracowników
- formularz L1ab: Koszty i wydatki nadzwyczajne
- formularz L1k: Zasiłki na dzieci, świadczenia alimentacyjne, obciążenia związane z utrzymaniem dzieci
- formularz L1i: Sprawy międzynarodowe
Co można odliczyć od podatku w Austrii?
W zeznaniu podatkowym w Austrii można odliczyć wiele kosztów związanych z uzyskaniem przychodu oraz uwzględnić różne ulgi. Należą do nich:
- ulga podatkowa dla jedynego żywiciela rodziny (niem. Alleinverdienerabsatzbetrag),
- ulga podatkowa dla osób samotnie wychowujących dzieci (niem. Alleinerzieherabsatzbetrag),
- ulga podatkowa alimentacyjna (niem. Unterhaltsabsatzbetrag),
- dodatek dla rodzin wielodzietnych (niem. Mehrkindzuschlag),
- zasiłek na dziecko (ulga podatkowa na dzieci Kinderabsatzbetrag),
- Zasiłek dla osób dojeżdżających do pracy, jeśli nie został złożony u pracodawcy (niem. Pendlerpauschale),
- Dodatkowa składka na ubezpieczenie zdrowotne dla współubezpieczonych członków rodziny,
- Obowiązkowe składki na ubezpieczenie z tytułu minimalnego zatrudnienia,
- Ryczałtowa kwota kosztów uzyskania przychodu (niem. Werbungskosten),
- Ryczałtowa kwota wydatków specjalnych (niem. Sonderausgaben),
- Ryczałtowa kwota kosztów z tytułu nadzwyczajnych obciążeń (np.inwalidztwo),
- Ryczałtowa kwota kosztów z tytułu pracy zdalnej,
- Darowizny.
Podatek ujemny Negativsteuer
Jeśli potrącono składki na ubezpieczenie społeczne z wynagrodzenia, pensji lub emerytury, ale nie potrącono podatku dochodowego, możesz otrzymać podatek ujemny za pomocą Arbeitnehmerveranlagung.
Podatek ujemny oblicza się w określonej wartości procentowej na podstawie składek na ubezpieczenie społeczne. Ponadto, jeśli spełniasz warunki, odliczenie dla osoby samotnie zarabiającej lub samotnie wychowującej dziecko oraz dodatkowy zasiłek na dziecko możesz również otrzymać jako podatek ujemny.