Na Zachodzie stawka godzinowa wynosi 31,40 euro, na wschodzie zaledwie 26,60 euro. Główną przyczyną różnic płacowych są w dużej mierze „różne struktury gospodarcze”, mówi szef Ifo, prof. Joachim Ragnitz. Brakuje tam dużych firm, które są w stanie płacić odpowiednio wyższe wynagrodzenia. Ponadto wiele mniejszych przedsiębiorstw, zwłaszcza na Wschodzie, nie jest związanych umowami zbiorowymi. Dlatego też w całych Niemczech liczba przedsiębiorstw posiadających układy zbiorowe pracy spada w ciągu ostatnich 25 lat.
Jednakże prof. Ragnitz odrzuca żądania polityków dotyczące zwiększenia liczby umów zbiorowych na Wschodzie i twierdzi: „Propozycje te nie są zbyt pomocne. Kluczem do większego wzrostu płac na Wschodzie nie jest wzmocnienie układów zbiorowych pracy, ale raczej wspieranie firm w dalszym zwiększaniu ich produktywności, aby mogły faktycznie lepiej zarabiać”.
Największe różnice w wynagrodzeniach występują w przemyśle tekstylnym, elektrycznym i motoryzacyjnym
W niektórych branżach różnice w wynagrodzeniach są nadal poważne. Według Federalnego Urzędu Statystycznego (Statistisches Bundesamt) na największe różnice płacowe muszą godzić się pracownicy we wschodnioniemieckiej branży odzieżowej (wynagrodzenie wynosi tam 60% stawki godzinowej na Zachodzie). Na kolejnym miejscu uplasowali się pracownicy „produkcji sprzętu elektrycznego” (63,4%) i przemysłu samochodowego (66,2%). Tylko w sektorze publicznym (administracja, nauczyciele, policja itp.) płace są równe na Wschodzie i Zachodzie.
Jedynie Saksonia, jako najsilniejszy gospodarczo kraj związkowy we Wschodnich Niemczech, osiągnęła poziom płac najsłabszego zachodnioniemieckiego kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn. Ale prawda jest również taka: zdaniem rady zakładowej w Dreźnie nawet duże firmy, takie jak Bosch, nie płacą swoim pracownikom żadnej premii z tytułu inflacji, żadnej premii bożonarodzeniowej czy świątecznej i mają własną, niższą stawkę firmową niż pracownicy Bosch w zachodnich Niemczech.
Jeśli chodzi o dalszy rozwój płac na Wschodzie, prof. Ragnitz pozostaje nadal sceptyczny: „Okaże się, czy niedawne porozumienie Tesli i innych firm na Wschodzie może w dłuższej perspektywie zamknąć różnicę w wynagrodzeniach”.
Źródło: Bild