Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Podatki – przykłady z życia wzięte

Odliczenia od podatku, nieruchomości, oszustwa podatkowe – prezentujemy listę odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z podatkami w Szwajcarii.

Z oddaniem deklaracji podatkowej (Steuererklärung) lepiej nie czekać na ostatni moment – często właśnie wtedy okazuje się, że brakuje niezbędnego potwierdzenia z banku, o które wpierw musisz placówkę poprosić. Albo – o zgrozo! – część punktów formularza jest niezrozumiała i wymaga fachowej porady.  

Złożenie deklaracji podatkowej w Szwajcarii jest o tyle trudniejsze, że prócz ogólnokrajowych regulacji obowiązują jeszcze odrębne normy dla każdego kantonu. Niemożliwe jest zatem odpowiedzieć szczegółowo na wszystkie pytania – postaramy się jednak przybliżyć najważniejsze kwestie i dać ogólny pogląd.

Wspólne rozliczenie podatkowe (Gemeinsame Steuererklärung)

Mój przyszły mąż jest obcokrajowcem, a jego wynagrodzenie podlega opodatkowaniu u źródła (Quellensteuer). Ja jestem Szwajcarką. Jak będziemy rozliczać podatek po ślubie? (Kanton Zurych)

Jeżeli osoba rozliczająca dotychczas podatek u źródła poślubi Szwajcarkę lub osobę z pozwoleniem na osiedlenie się na terenie Szwajcarii, z dniem 1 stycznia od  momentu zawarcia związku małżeńskiego parę obowiązuje wspólne rozliczenie podatkowe. Prawo to powołano do życia w 2014 roku również w kantonie Zurych. Uprzedni obowiązek odprowadzania podatku u źródła zostanie poddany weryfikacji.

Podatek dochodowy (Einkommenssteuer)

W 2014 wygrałem sześciocyfrową sumę w szwajcarskiej loterii Lotto. Odprowadziłem z wygranej 35-procentowy podatek. Muszę zamieścić wygraną w zeznaniu podatkowym, płacąc tym samym jeszcze raz podatek? (Kanton Argowia)

Wygrana w Lotto musi zostać wykazana w spisie papierów wartościowych (Wertschriftenverzeichnis) w Twojej deklaracji podatkowej. Suma zostanie opodatkowana wg. podatku dochodowego, natomiast pobrany podatek zaliczkowy (Verrechnungssteuer) zostanie zwrócony. Wygrane w Lotto można odliczyć od podatku bez potwierdzenia, jeżeli nie przekraczają 1 000 franków.

Dostałem nadpłatę emerytury od IV i Suva w wysokości ponad 105 000 franków. Jak mam odprowadzić z tej sumy podatek? (Kanton Zurych)

Takie nadpłaty należy umieścić w rubryce „powracające świadczenia  w formie zryczałtowanej“ (Kapitalabfindungen für wiederkehrende Leistungen). Wpływają one na obliczenie wysokości podatku, ale tylko w takim wymiarze, który podatnik uzyskałby przedkładając zamiast jednorazowego świadczenia odpowiadające mu roczne wpływy.

Żyję z zasiłku i mieszkam w małym mieszkaniu własnościowym. Urząd podatkowy obliczył mi podatek od nieruchomości. Czy to zgodne z prawem? (Kanton Turgowia).

Każdemu właścicielowi mieszkania zostanie obliczony fikcyjny przychód z czynszu, który należy podać jako wpływ.

Czy muszę odprowadzić podatek dochodowy z licytowanych na E-Bay przedmiotów? (Kanton Zurych)

Federalna Administracja Podatkowa pisze na ten temat: „Jeżeli chodzi tylko o sprzedaż sprzętów domowych, urządzeń sportowych lub własnego samochodu w sieci, sprzedaż nie jest opodatkowana.” Sprzedaż online innych przedmiotów również nie podlega opodatkowaniu, dopóki pozostaje w granicach hobby.

Inaczej sprawa wygląda, gdy sprzedaż online staje się źródłem dochodu – obojętnie czy tymczasowego czy długoterminowego. Jeżeli sprzedajesz regularnie przedmioty za pośrednictwem E-Bay, Ricardo lub innych serwisów, chodzi o dorobek samodzielny, od którego należy odprowadzać podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie społeczne. Tym samym masz prawo do odliczenia od podatku kosztów z tytułu pozyskiwania dochodu (transport, opłaty aukcji, koszty pozyskiwania przedmiotów). Ważne, by gromadzić wszystkie pokwitowania w razie kontroli.

Wspólnie z przyjacielem zarabiam rocznie ponad 15 000 franków udzielając wsparcia komputerowego oraz projektując strony internetowy. Jak opodatkować ten dodatkowy dochód? (Kanton Appenzell Ausserrhoden)

Musisz sporządzić wykaz wpływów i wydatków z działalności dodatkowej i dołączyć go do deklaracji podatkowej. Dokładne zasady znajdziesz w pouczeniu dołączonym do deklaracji.

Odliczenie środków utrzymania (Abzug Unterhaltszahlungen)

Dobrowolnie płacę mojej byłej żonie wyższe alimenty, niż postanowiono podczas sprawy rozwodowej. Mogę przedłożyć wszystkie płatności, ale mimo tego urząd podatkowy pominął wyższe odliczenie i oddalił mój sprzeciw. Co mogę zrobić? (Kanton Berno)

Zawsze możesz zmienić wysokość płaconych środków na utrzymanie. Najlepiej potwierdzić to na piśmie. Przedkładając urzędowi podatkowemu nowe postanowienie wraz z dowodami płatności, będziesz mieć prawo do odliczenia od podatku nowej sumy.

Odliczenie kosztów chorobowych (Abzug Krankheitskosten)

W zeszłym roku poniosłam koszty w wysokości 20 000 franków za operację. Nie otrzymałam rachunku za usługę do połowy grudnia zeszłego roku. Jaka data jest brana pod uwagę w odliczeniu od podatku? Data operacji, wystawienia rachunku czy uiszczenia opłaty? (Kanton Argowia)

Możesz wybrać pomiędzy datą wystawienia rachunku a datą zapłaty. Jeżeli podjąłaś decyzję, musisz później konsekwentnie trzymać się jej w przyszłości.

Poniosłem koszty laserowej operacji moich oczu. Urząd podatkowy nie przyjął odliczenia od podatku. Po odwołaniu urząd domaga się przedłożenia zlecenia operacji przez lekarza. Zdecydowałem się na operację po konsultacji z lekarzem. Co mam zrobić? (Kanton Berno)

Poniesione koszty możesz odliczyć jako koszty chorobowe tylko wtedy, gdy operacja została zlecona przez lekarza. Musisz przedłożyć wymagany dokument, inaczej odwołanie zostanie oddalone.

Odliczenie kosztów utrzymania (Abzug Lebenshaltungskosten)

Rozwiodłem się z żoną. Teraz obowiązują nas dwie opłaty za mieszkanie oraz o wiele wyższe koszty utrzymania. Czy w takim wypadku możemy coś odliczyć od podatku? (Kanton Berno)

Nie. Normalnych kosztów utrzymania (czynsz, zakupy itd.) nie można odliczyć od podatku niezależnie od sytuacji życiowej.

Odliczenie kosztów utrzymania nieruchomości (Abzug Liegenschaftsunterhalt)

W zeszłym roku złe warunki pogodowe spowodowały zniszczenia naszej nieruchomości. Udział własny wynikający z ubezpieczenia nieruchomości oraz niektóre pokryte z własnej kieszeni koszty naprawy zgłosiliśmy jako odliczenie świadczenia w formie zryczałtowanej. Fiskus nie zaakceptował odliczenia. Dlaczego? (Kanton Lucerna)

Można odliczyć albo koszty rzeczywiste albo koszty w formie zryczałtowanej – nigdy jednak oba rodzaje kosztów. W każdym okresie podatkowym można wybrać, które wydatki mają zostać odliczone. Taka możliwość istnieje w Lucernie dopiero od 2012 roku.

Nieruchomości (Liegenschaften)

Kupiłem nieruchomość do celów inwestycyjnych w innym kantonie. Teraz ją wynajmuję. Otrzymałem rozliczenie podatkowe z tamtego kantonu. Czy to normalne? (Kanton Zurych)

Tak, ponieważ podlegasz pod podatki tamtego kantonu – chodzi o pobierany przez Ciebie czynsz oraz wartość nieruchomości.

W zeszłym roku zmieniliśmy system ogrzewania oraz przeprowadziliśmy różne naprawy. Koszty te przekraczają wartość najmu. Czy możemy odliczyć wszystkie koszty łącznie od podatku? (Kanton Zurych)

Tak, dozwolone jest odliczenie wszystkich kosztów renowacyjnych, nawet jeżeli przekraczają wartość najmu.

Jestem właścicielem nieruchomości. Połowę z niej wynajmuję, a w drugiej mieszkam i prowadzę firmę jednoosobową. Urząd podatkowy nie przyjął odliczenia od podatku wartości w formie ryczałtowej za utrzymanie budynku. Czy to poprawne podejście? (Kanton Lucerna)

Tak. Jeżeli 20 procent nieruchomości jest użytkowana na potrzeby działalności gospodarczej, możesz odliczyć tylko koszty rzeczywiste, a nie w formie zryczałtowanej.

Przestępstwa podatkowe (Steuerdelikte)

Mój dziadek posiada 30 000 franków zarobionych "na lewo". Czy istnieje jakaś kwota wolna od podatku? (Kanton Schaffhausen)

Nie, nie istnieją żadne kwoty wolne od podatku. Wszelkie zakupy oraz majątek musi zostać zgłoszony. Twój dziadek dokonuje oszustwa podatkowego i może sprostować sprawę zgłaszając się osobiście do urzędu podatkowego. Od 2010 roku istnieje możliwość jednorazowego zgłoszenia nieprawidłowości, które nie będzie karane. Twój dziadek będzie musiał nadpłacić zaległy podatek i odsetki, ale nie dodatkową karę.

Nie podałem w deklaracji kilku rachunków bankowych, ponieważ znajomy powiedział mi, że konta nie podlegające opodatkowaniu zaliczkowemu są wolne od podatku. Czy to prawda? (Kanton Schaffhausen)

Nie, to błąd. Popełniasz oszustwo podatkowe. Każdy dochód z oprocentowania musi zostać zawarty w deklaracji podatkowej. Musisz zgłosić się do urzędu podatkowego.

Nie podałem różnych kantonów moich dzieci, ponieważ jeszcze chodzą do szkoły. I tak w ogóle – to przecież nie moje pieniądze. Jak mogę uzyskać zwrot podatku zaliczkowego (Verrechnungssteuer)? (Kanton St. Gallen)

Jako właściciel praw rodzicielskich musisz podać oprocentowanie oraz stan konta Twoich dzieci w swoim rozliczeniu podatkowym. Tylko w ten sposób możesz ubiegać się o podatek zaliczkowy. Jak na razie popełniasz oszustwo podatkowe.

Nasz fundusz inwestycyjny tracił od 2000 roku mocno na wartości. Myśleliśmy, że wszystko stracimy, dlatego już nie podawaliśmy go w rozliczeniu podatkowym. Okazało się jednak, że fundusz znowu zaczął przynosić dochody, więc go sprzedaliśmy i zainwestowaliśmy uzyskane pieniądze w zakup domu. Nasz majątek zatem gwałtownie wzrósł i musimy przedłożyć go w deklaracji podatkowej. Urząd podatkowy żąda od nas potwierdzenia wszystkich wpływów i wydatków. Co mamy zrobić? (Kanton Berno)

Popełniliście oszustwo podatkowe. Musicie przedłożyć wszystkie oświadczenia i potwierdzenia, a także wykazać niezgłoszone pieniądze. Do podatku uzupełniającego (Nachsteuer) zostaną naliczone odsetki oraz kara, ponieważ nie możecie skorzystać z jednorazowej opcji dobrowolnego zgłoszenia oszustwa, jako że urząd skarbowy już chce wyjaśnić zaistniałą sytuację. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.