Rząd chce walczyć z ubóstwem pośród dzieci w Niemczech. Zagrożonych jest nim nawet 5,6 miliona dzieci wraz z ich rodzinami. Zgodnie z zapowiedziami rządu mają oni szybciej i łatwiej otrzymywać świadczenia. W tym celu rządzący przebudują system świadczeń socjalnych a podstawowy zasiłek na dzieci, czyli Kindergrundsicherung w Niemczech odegra w tym kluczową rolę.
Kindergrundsicherung, zastąpi zasiłek rodzinny Kindergeld
Kindergrundsicherung zastąpi zasiłek rodzinny Kindergeld już od początku 2025 roku. W ten sposób rząd chce zadbać o rodziny z niskimi dochodami.
W tym celu proces składania wniosków ma zostać uproszczony, a świadczenia takie jak zasiłek rodzinny Kindergeld, ulga na dziecko Kinderfreibetrag i dodatek na dziecko Kinderzuschlag mają zostać połączone. W ten sposób rząd chce uniknąć sytuacji, w której wiele rodzin uprawnionych do dodatku na dziecko Kinderzuschlag pozostaje z pustymi rękami, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że mają prawo do tych pieniędzy.
Do tej pory rodzice musieli mozolnie ubiegać się o różne ulgi finansowe od różnych instytucji. W rezultacie tylko jedno na troje dzieci otrzymuje pieniądze w ramach Kinderzuschlag. Podstawowy zasiłek na dzieci, czyli Kindergrundsicherung, ma położyć temu kres i uczynić wszystko bardziej znormalizowanym, prostszym i bardziej ukierunkowanym.
Zgodnie z projektem Federalnego Ministerstwa ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży (niem. Bundesministerium für Familie, Senior*innen, Frauen und Jugend), podstawowy zasiłek na dziecko składa się z dwóch części: kwoty gwarantowanej na dziecko (Kindergarantiebetrag) i dodatkowa kwota zasiłku na dziecko (Kinderzusatzbetrag).
Zgodnie z obecnymi planami, kwota gwarantowana na dziecko będzie odpowiadać obecnemu zasiłkowi rodzinnemu Kindergeld. Obecnie wynosi on 250 euro miesięcznie na dziecko. Suma ta ma być corocznie weryfikowana i w razie potrzeby dopasowana. Kwota gwarantowana na dziecko nie może być kompensowana ze świadczeniami socjalnymi, takimi jak zasiłek obywatelski (Bürgergeld) dla rodziców.
Podstawowy zasiłek na dzieci, czyli Kindergrundsicherung: Kto i w jakiej wysokości go otrzyma?
Kwota dodatkowa jest stopniowana w zależności od wieku i zależy od dochodów rodziców. Im wyższy dochód, tym mniej pieniędzy otrzymuje rodzina. Powyżej pewnego rocznego dochodu rodzice nie otrzymują żadnych pieniędzy. Limit ten nie został jednak jeszcze ustalony. Ale jedno jest pewne: Oprócz ryczałtu na edukację i możliwość uczestniczenia (obecnie 15 euro), dodatkowa kwota będzie również obejmować ryczałt na koszty mieszkaniowe dzieci (obecnie 150 euro).
Według ministerstwa całkowita kwota dla dzieci zagrożonych ubóstwem powinna wynosić od 530 euro dla najmłodszych do 636 euro dla najstarszych dzieci. Uwzględnia to zapowiadaną podwyżkę zasiłku obywatelskiego Bürgergeld o około 12% w 2024 roku oraz zakładany „umiarkowany” wzrost o 3% w kolejnym roku.
Podstawowy zasiłek na dziecko jest wzorowany na zasiłku rodzinnym. Pieniądze mają być wypłacane wszystkim dzieciom od urodzenia do 18 roku życia. Każdy, kto nadal się uczy lub szkoli, może otrzymywać podstawowy zasiłek rodzinny do 25 roku życia. Studenci będą otrzymywać pieniądze przez dwa lata dłużej. Dzieci, które osiągnęły pełnoletność, powinny otrzymywać pieniądze bezpośrednio, jeśli nie mieszkają już z rodzicami.
Wniosek o podstawowy zasiłek na dziecko, Kindergrundsicherung
Sam proces wnioskowania też ma się zmienić. Wniosek o podstawowy zasiłek na dziecko ma być online na nowym portalu internetowym. Ponadto rząd chce, aby tylko jedna instytucja była odpowiedzialna za świadczenia. W związku z tym niemiecka Kasa Rodzinna. czyli Familienkasse, która obecnie zajmuje się zasiłkami na dzieci, stanie się „centrum usług rodzinnych” (niem. Familienservicestelle).
Nowa strona internetowa będzie aktywnie informować rodziny o świadczeniach, do których są uprawnione. Chodzenie do różnych biur po te świadczenia stanie się zatem zbędne. W przyszłości rodzice nie będą już musieli przedstawiać zaświadczeń o dochodach. Biuro świadczeń rodzinnych będzie otrzymywać odpowiednie informacje bezpośrednio z urzędu skarbowego.
Opracowana zostanie również tak zwana podstawowy proces kontroli zasiłku rodzinnego. Będzie ona automatycznie sprawdzać, czy rodzina jest uprawniona do dodatkowej kwoty zasiłku na dziecko (Kinderzusatzbetrag), czy nie. Jednak odpowiedni portal musi jeszcze zostać opracowany. Prawdopodobnie będzie on dostępny za pośrednictwem strony internetowej Federalnej Agencji Pracy (Bundesagentur für Arbeit).
Ponadto w ciągu najbliższych kilku lat ma powstać „portal możliwości dla dzieci” (Kinderchancenportal). Powinno to ułatwić ubieganie się o świadczenia z pakietu edukacyjnego i partycypacyjnego oraz tzw. szkolnego pakietu startowego Bildungs-, Teilhabe- und Schulstartpaket).