Niemiecki Bundestag poparł zapowiadany projekt ustawy. Nie będzie to całkowita legalizacja, ale kontrolowane udostępnienie z licznymi zasadami.
1 kwietnia konopie indyjskie zostaną usunięte z listy substancji zabronionych w federalnej ustawie o środkach odurzających. Domowa uprawa i posiadanie pewnych ilości narkotyku będzie dozwolone. Tak zwane Kluby wspólnej uprawy będą mogły działać od 1 lipca.
Czym jest marihuana i jak działa?
Cannabis to łacińska nazwa konopi. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Konopi (niem. Deutscher Hanfverband), żywica na kwiatach żeńskiej rośliny zawiera wysokie stężenie tetrahydrokannabinolu (THC), substancji o działaniu odurzającym.
Jeśli suszone kwiaty przypominające bulwy są palone lub spożywane są produkty zawierające THC, użytkownicy są „na haju”: w zależności od ilości i stężenia, wchodzą w wesoły, często głupkowaty stan. U niektórych osób narkotyk wywołuje jednak również niepokój i panikę. Haj utrzymuje się przez około pół godziny, a następnie powoli ustępuje. Typowym objawem „naćpania” są mocno zaczerwienione oczy.
Jak powszechna jest marihuana w Niemczech?
Federalne Ministerstwo Zdrowia powołuje się na reprezentatywne badania z 2021 roku, w których 8,8% wszystkich dorosłych w wieku od 18 do 64 lat stwierdziło, że używało konopi indyjskich przynajmniej raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Wśród młodych ludzi w wieku od 12 do 17 lat 9,3% potwierdziło, że próbowało konopi indyjskich przynajmniej raz w życiu. 1,6% respondentów w tej grupie wiekowej zadeklarowało regularne używanie. Wśród młodych dorosłych (w wieku od 18 do 25 lat), połowa próbowała już marihuany raz w życiu. 8,6% zgłosiło regularne używanie w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
Jaką ilość marihuany można posiadać w Niemczech?
Konopie indyjskie mają zostać usunięte z ustawy o środkach odurzających, w której są obecnie wymienione obok heroiny i innych narkotyków jako substancja zabroniona i podlegająca odpowiednim przepisom karnym.
W przyszłości mają być dozwolone w następujących przypadkach:
- Od 18 roku życia dozwolone ma być posiadanie 25 gramów na własny użytek, które będzie można mieć przy sobie także w miejscach publicznych. Pod względem objętości i wagi jest to mniej więcej porównywalne do dwóch łyżek ziemi doniczkowej.
- Konsumenci będą mogli przechowywać 50 gramów suszu konopi indyjskich w swoich prywatnych domach. Wszystko, co przekracza tę ilość, musi zostać natychmiast zniszczone.
- W domu będzie można uprawiać maksymalnie trzy rośliny konopi indyjskich. Zbiory są dozwolone wyłącznie na własny użytek i nie mogą być przekazywane innym osobom. Nasiona, rośliny oraz zebrany haszysz i marihuana muszą być chronione przed kradzieżą i dostępem dzieci.
Czy marihuana może być swobodnie dostępna w sprzedaży również w Niemczech?
Nie na początku, choć taki był pierwotny plan – wzorowany na krajach takich jak Kanada czy poszczególne stany USA. Istnieją tam specjalne sklepy, w których szeroka gama produktów, od kwiatów („chwastów”) po wstępnie zwinięte jointy i słodycze nasycone konopiami indyjskimi, jest swobodnie sprzedawana dorosłym. Sprzedaż marihuany w licencjonowanych sklepach w Niemczech będzie dozwolona tylko w tzw. regionach modelowych. Sklepy internetowe i sprzedaż wysyłkowa nie są planowane w początkowej fazie. Ciastka i słodycze zawierające ekstrakty z konopi indyjskich pozostaną zabronione.
Czym są kluby konopne w Niemczech?
W stowarzyszeniach, tak zwanych klubach konopnych, członkowie powinni mieć możliwość uprawy roślin „zbiorowo” i „niekomercyjnie” i sprzedawać je tylko członkom klubu. Finansowanie zapewnia składka członkowska. Obowiązują tam również następujące zasady:
- Maksymalnie 500 członków na klub.
- Każdy członek może otrzymać maksymalnie 25 gramów dziennie i 50 gramów miesięcznie.
- Dla osób w wieku od 18 do 21 lat dozwolone jest 30 gramów miesięcznie z maksymalnie dziesięcioprocentową zawartością tetrahydrokannabinolu (THC).
- Narkotyk może być dystrybuowany wyłącznie w „neutralnym opakowaniu” z ulotką określającą wagę, datę zbioru, datę przydatności do spożycia, odmianę i zawartość składnika aktywnego.
- Dozwolona jest wyłącznie marihuana w czystej postaci, tj. suszone kwiaty i liście zbliżone do kwiatu (marihuana) lub wydzielona żywica (haszysz). Mieszanki lub związki z tytoniem, nikotyną lub żywnością są zabronione.
- Pomieszczenia i nieruchomości klubów konopnych muszą być ogrodzone i zabezpieczone przed włamaniem. Szklarnie muszą być osłonięte.
- Każdy klub musi opracować koncepcję ochrony zdrowia i młodzieży oraz wyznaczyć oficera ds. uzależnień i profilaktyki, który musi przejść szkolenie i regularne kursy odświeżające.
Czy można palić trawkę w miejscach publicznych w Niemczech?
Spożywanie marihuany jest zabronione w promieniu 100 metrów od szkół, przedszkoli, placów zabaw i publicznych obiektów sportowych. Zgodnie z projektem ustawy, nie wolno palić marihuany w strefach dla pieszych między 7 rano a 8 wieczorem.
Czy młodzi ludzie mogą kupować marihuanę?
Młodym ludziom w wieku poniżej 18 lat zabrania się zarówno posiadania, jak i spożywania marihuany. Jeśli jednak zostaną przyłapani, nie grożą im żadne sankcje karne. Zamiast tego powinni oni wziąć udział w programach interwencyjnych i prewencyjnych.
Legalizacja marihuany i prawo jazdy: jaki jest limit THC w Niemczech?
Eksperci od dawna nie są zgodni co do tego, czy limit prowadzenia pojazdów pod wpływem marihuany jest odpowiedni, czy też zbyt restrykcyjny. Eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego i prawa drogowego w Niemczech opowiadają się za dostosowaniem obecnej wartości THC we krwi. Nie zaproponowali oni konkretnej wartości, ale zalecają, aby ustawodawcy odpowiednio zwiększyli obecny limit stężenia THC wynoszący 1,0 nanogram THC na mililitr surowicy krwi. Eksperci twierdzą, że obecny limit THC jest tak niski, że wskazuje jedynie na używanie konopi indyjskich. Jednak ta wartość graniczna nie pozwala obecnie na wyciągnięcie żadnych przekonujących wniosków na temat upośledzenia istotnego dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Jakie są kary za jazdę pod wpływem marihuany w Niemczech?
Samo spożycie konopi indyjskich w ruchu drogowym jest uważane jedynie za wykroczenie administracyjne. Jeśli jednak spożycie konopi indyjskich upośledza zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdu, jest to uważane za przestępstwo i wchodzi w zakres prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości, podobnie jak w przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.
Jeśli okoliczność ta zagraża również innym osobom lub mieniu o znacznej wartości, może to prowadzić do skazania za stwarzanie zagrożenia dla ruchu drogowego. Oprócz postępowania karnego i ewentualnych grzywien, mogą również zostać naliczone punkty w centralnym rejestrze ruchu drogowego we Flensburgu, zasądzony zakaz prowadzenia pojazdów, a nawet cofnięcie prawa jazdy. Ponadto może zostać zarządzone badanie medyczno-psychologiczne (MPU), powszechnie znane jako „test idioty”.
Legalizacja marihuany: jak regulują ją inne kraje
W 2013 roku Urugwaj stał się pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował używanie, sprzedaż i uprawę konopi indyjskich. Jeszcze wcześniej, w latach 70., Holandia tolerowała sprzedaż i konsumpcję tak zwanych miękkich narkotyków – kraj ten od dziesięcioleci uważany jest za raj dla palaczy. Jednakże, chociaż tamtejsze kawiarnie mogą sprzedawać konopie indyjskie, uprawa i sprzedaż hurtowa są zabronione – sklepy muszą pozyskiwać swoje towary… nielegalnie. W grudniu rozpoczął się eksperyment ze sprzedażą legalnie uprawianej marihuany – kawiarnie w Tilburgu i Bredzie mogą sprzedawać legalnie uprawiane narkotyki. W Tajlandii konopie indyjskie zostały usunięte z listy nielegalnych narkotyków w 2022 roku. Biznes kwitnie również w niektórych częściach USA.