Praca na budowie w dni świąteczne
Praca na placach budowy w dni ustawowo wolne od pracy jest również zabroniona. Tylko w wyjątkowych przypadkach wydawane są zezwolenia na wykonywanie ważnych prac na placu budowy w dni wolne od pracy, z reguły jednak nie wydaje się specjalnych zezwoleń dla prywatnych placów budowy. Zakaz pracy na budowach w dni świąteczne dotyczy wyłącznie pracowników. Osoby samozatrudnione lub właściciele firm mogą np. układać płytki lub stawiać szafki w dni świąteczne. Samozatrudnieni rzemieślnicy powinni się jednak dowiedzieć z wyprzedzeniem, jakie przepisy obowiązują w danym kraju związkowym. A przede wszystkim muszą się upewnić, że nie zakłócają świątecznego okresu spoczynku.
Jakie zwolnienia dotyczą pracy na budowie w dni świąteczne?
Organy nadzorcze mogą udzielać zwolnień z obowiązku wykonywania pracy w dni wolne od pracy w następujących przypadkach:
- Prace, które nie mogą być wykonywane w dni robocze. Na przykład: służby ratunkowe, roboty drogowe, których nie można przełożyć, konserwacja obiektów operacyjnych niezbędna do kontynuowania regularnych operacji.
- W nagłych wypadkach lub w wyjątkowych przypadkach, które występują niezależnie od woli danej osoby i których skutkom nie można zaradzić w żaden inny sposób, np. gdy materiałom budowlanym i związanym z nimi wynikom prac grozi zepsucie lub awaria z powodu niekorzystnych lub ekstremalnych warunków pogodowych.
- W przypadkach, w których nieukończenie prac doprowadziłoby do powstania zagrożeń lub nieproporcjonalnie wysokich szkód.
Organ nadzorczy może również zezwolić na wyjątki w indywidualnych przypadkach, jeśli istnieją ku temu powody ekonomiczne lub operacyjne, a prace muszą być kontynuowane bez przerwy, lub jeśli jest to pilnie konieczne w interesie publicznym.
Jakie godziny liczą się jako praca w dni świąteczne?
Praca od północy do północy w danym dniu świątecznym liczy się jako praca w dniu ustawowo wolnym od pracy. Praca następnego dnia w godzinach od 0.00 do 4.00 również liczy się jako praca w dzień świąteczny, jeśli rozpoczęła się w dniu świątecznym.
Czy przestoje w pracy firmy mogą być zarządzane w dni ustawowo wolne od pracy?
Pracodawcy zasadniczo nie mogą ustalać rozkładu dni wolnych od pracy. Mogą jednak zarządzić przestój w firmie w dni świąteczne, takie jak Boże Narodzenie. Jeśli istnieje rada zakładowa, może ona zarządzić takie dni tylko w porozumieniu lub za zgodą.
Feiertagszuschlag. Które dodatki świąteczne mogą być zwolnione z podatku?
Zgodnie z prawem pracownicy nie są uprawnieni do tzw. premii za pracę w dni ustawowo wolne od pracy – co do zasady mają prawo do zastępczego dnia odpoczynku, jeśli pracują w niedziele i święta. Obowiązkowe są jedynie dodatki za pracę w nocy. Chociaż nie jest to prawnie konieczne, dodatki świąteczne są często uwzględniane w umowach o pracę, które regulują, czy istnieje prawo do dodatku i jak wysoki musi on być. Istnieją znaczne różnice pomiędzy dodatkami za pracę w niedziele i pracę w święta w zależności od umowy. Dotyczy to np. Niedzieli Wielkanocnej, która nie jest dniem wolnym od pracy w 15 krajach związkowych – więc, w zależności od umowy, czasami nie ma się prawa do oddzielnego dodatku. Jeśli jest wypłacany dodatek za pracę w dzień świąteczny, pozostaje on wolny od podatku, o ile nie przekracza 125% wynagrodzenia podstawowego. W przypadku pracy w niedzielę dotyczy to maksymalnego dodatku w wysokości 50%. Należy jednak pamiętać, że dodatek za pracę w święto i dodatek niedzielny nie mogą być sumowane. W 16 krajach związkowych Niemiec występują różne dni ustawowo wolne od pracy. To, które dni są uważane za dni ustawowo wolne od pracy – i za które dni można odpowiednio wypłacić nieopodatkowany dodatek z tytułu pracy w dni ustawowo wolnych od pracy – zależy od miejsca pracy i odpowiednich przepisów danego kraju związkowego.
Jakie dodatki za pracę w dni świąteczne przysługują za pracę na budowie?
Dodatki świąteczne w branży budowlanej są regulowane przez Federalną Umowę Ramową (niem. Bundesrahmentarifvertrag). Następujące z nich są obowiązkowe:
- dodatki za pracę w niedziele i święta, nawet jeśli przypadają one w niedzielę: 75%,
- dodatki za pracę w Niedzielę Wielkanocną i Zielone Świątki, majówkę i Boże Narodzenie, nawet jeśli przypadają one w niedzielę: 200%,
- dodatki za pracę we wszystkie inne dni świąteczne pod warunkiem, że nie przypadają one w niedzielę: 200%.
Kiedy i ile zastępczych dni odpoczynku należy przyznać pracownikowi za pracę w dni ustawowo wolne od pracy?
Jeśli pracownicy pracują w niedzielę lub święto, muszą otrzymać za to rekompensatę. Jest to określane jako zastępczy dzień odpoczynku. Przepis ten ma na celu ochronę zdrowia i równe traktowanie pracowników. Należy także rozróżnić pracę w niedziele i pracę w dni świąteczne. Jeśli pracownicy pracują w niedzielę, muszą mieć zapewniony zastępczy dzień odpoczynku, który musi zostać przyznany w ciągu dwóch tygodni, wliczając w to dzień pracy. Jeśli pracownicy pracują w dzień świąteczny, który przypada w dzień roboczy, muszą otrzymać zastępczy dzień odpoczynku w okresie ośmiu tygodni, wliczając w to dzień pracy. Czas pracy w dniu świątecznym nie ma znaczenia. Pracownicy są również uprawnieni do zastępczego dnia odpoczynku, jeśli byli w pracy tylko przez krótki okres w niedzielę lub święto państwowe, albo byli tylko w gotowości do pracy bądź czekali na wezwanie.
Jakie grożą kary, jeśli szefowie pozwalają swoim pracownikom na pracę w dni świąteczne?
Naruszenie przepisów dotyczących pracy w dni świąteczne może zostać uznane za wykroczenie administracyjne lub przestępstwo. W przypadku wykroczenia administracyjnego może zostać nałożona grzywna w wysokości do 15 000 euro. W przypadku przestępstwa karnego możliwa jest kara pozbawienia wolności do jednego roku.