Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Jak oszczędzać podatki na inwestycjach

Potrzebujesz pilnie wydatków operacyjnych by zmniejszyć zysk za 2014 rok? Jeśli wykorzystywałeś prywatne przedmioty w zeszłym roku tylko i wyłącznie na potrzeby firmy, możesz uwzględnić je w majątku firmy jako koszty uzyskania przychodu.

Jeśli chodzi o inwestycje na Tobie spoczywa ciężar dowodowy jeśli chodzi o ich wartość a tym samym kwotę amortyzacji obniżająca roczny zysk. Musisz tym samym wiarygodnie przedstawić wartość inwestycji. W tym przypadku należy rozróżnić dwa warianty wkładów / inwestycji:

1) Inwestycja jako wartość częściowa: Wkład względnie inwestycję można zaliczyć do wartości przedsiębiorstwa. Wartość wkładu jest równa cenie, którą potencjalny nabywca całego zakładu byłby w stanie zapłacić za dany wkład. W fachowych kręgach mowa zatem o inwestycji jako wartości częściowej. W tym wypadku będzie to wartość netto zgodnie z § 6 Abs. 1 Nr. 5 EStG.

2) Koszty zamortyzowane: Jeśli przedmiot zaliczony do majątku został zakupiony nie wcześniej niż 3 lata przed zaliczeniem, należy udokumentować ówczesną cenę po czym fikcyjnie odjąć od niej roczne amortyzacje. Pozostała kwota będzie wartością inwestycji zgodnie z § 6 Abs. 1 Nr. 5 Satz 1 Buchstabe b und Satz 2 EStG.

Przykład 1:

Zakupiony na początku stycznia 2013 roku laptop (cena 1200 euro), był używany przez Ciebie wyłącznie w firmie. Jako że inwestycja zostaje rozciągnięta na kolejne trzy lata, jej wartość będzie odpowiadać zamortyzowanym kosztom. Wartość inwestycji wyniesie 800 euro (Cena zakupu 1200 euro: czas użycia 3 lata = fikcyjna roczna amortyzacja za 2013 rok w wysokości 400 euro). Pozostałe 800 euro powinno obniżyć o 400 euro zysk za rok 2014 i 2015.

Przykład 2:

W sejfie zakupionym przed 10 laty, znajdują się od początku 2014 roku tylko dokumenty zakładowe. Wartość częściowa podobnego sejfu według rozeznania zrobionego w internecie powinna wynieść netto 3000 euro. Jako że według tabeli amortyzacyjnej czas użytkowania sejfu to 23 lata, wartość częściowa w wysokości 3000 może być amortyzowana przez 13 pozostałych lat.

Wskazówka: Do majątku przedsiębiorstwa mogą zostać zaliczone także przedmioty otrzymane jako prywatne prezenty. W momencie zaliczenia ich do majątku należy porównać ich wartość z podobnymi przedmiotami w internecie. Następie wydrukuj wyniki wyszukiwania i trzymaj je wraz z innymi dokumentami, potrzebnymi do określenia amortyzacji. 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.