Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Informacje i historia powstania

Dzień Pokuty i Modlitwy w Niemczech. Co to za święto? Czy to dzień wolny?

Dzień Pokuty, aktualności niemcy, dizeń pokuty w niemczech
Zdjęcie: freepik
Buß- und Bettag (pol. Dzień Pokuty i Modlitwy) to dzień cichej modlitwy. Jako święto funkcjonuje tylko w Saksonii. W innych landach od 1995 r. zniesiono go na rzecz finansowania Pflegegeld. Co zatem pozostało z tego święta? Czy jest to dzień wolny od pracy?

Dzień Pokuty i Modlitwy w Niemczech jest świętem Kościoła Ewangelickiego i wypada w tym roku 20 listopada 2024 roku. Wierni powinni sobie w tym dniu przypomnieć, że porażka jest częścią ludzkiego żywota, a jednocześnie powinni nieustannie na nowo myśleć o życiu. Hasłem przewodnim jest czwarta prośba modlitwy Ojcze nasz: „I odpuść nam nasze winy”.

Tak świętują Dzień Pokuty i Modlitwy w Dreźnie, Chemnitz i Lipsku

Ponieważ Dzień Pokuty i Modlitwy, czyli Buß- und Bettag, jest również zwieńczeniem Ekumenicznej Dekady Pokoju, tegoroczne hasło „Opowiedz mi o pokoju” odgrywa szczególną rolę w nabożeństwach. W Dreźnie biskup landu Tobias Bilz wygłosi kazanie w kościele św. Krzyża. W kościele Frauenkirche w Dreźnie tradycyjnie odbywa się Forum Frauenkirche z klubem Johann-Amos-Comenius Sachsen. Tym razem Hendrik Streeck, dyrektor Instytutu Wirusologii w Klinice Uniwersyteckiej w Bonn, opowie o swoim spojrzeniu na to, co dzieje się w czasie pandemii. 

W Saksonii odbywają się liczne koncerty z okazji tego Buß- und Bettag. Na przykład w Radebeuler Lutherkirchgemeinde rozbrzmi koncert chóru i orkiestry. W kościele Martina Luthera koncert wykona drezdeński chór Bachowy z Elbland Philharmonie Sachsen i soliści Requiem Brahmsa. W Katedrze Najświętszej Marii Panny Saksońska Filharmonia Dęta i Chór Kameralny Uniwersytetu Muzycznego w Lipsku „Felix Mendelssohn Bartholdy” wykonają koncert zatytułowany „Bruckner 200”. Michael Vetter, dyrektor muzyki kościelnej w Bautzen, da koncert organowy w kościele Schlosskirche Chemnitz. W kościele św. Piotra w Lipsku zespół TonArt organizuje nabożeństwo.

W Lipsku Kościół Młodzieży PAX zaprasza dziś na „Noc Światła”. W Dniu Pokuty i Modlitwy odbędzie się również wywiad z Rolfem Isaacsohnem, który przeżył obóz koncentracyjny w Theresienstadt i zaangażował się w izraelską wspólnotę kulturową. 

Buß- und Bettag, czyli Dzień Pokuty i Modlitwy – czy jest dniem wolnym od pracy?

Kościół ewangelicki obchodził ten dzień po raz pierwszy w XV wieku. W 1995 roku we wszystkich landach zniesiono to święto, aby móc sfinansować nowo wprowadzony zasiłek  opiekuńczy (Pflegeversicherung). 

Wyjątkiem była Saksonia, gdzie dzień pokuty i modlitwy jest nadal ustawowym dniem wolnym od pracy. Poza Saksonią w Bawarii, Badenii-Wirtembergii i Saksonii-Anhalt zabrania się tańca i hucznych zabaw.

Dzień Pokuty i Modlitwy w Niemczech – historia powstania święta

Pokuta i zadośćuczynienie należą do codziennego życia duchowego w wyznaniach chrześcijańskich, ale w różnych formach. W czasach wczesnego chrześcijaństwa istniały specjalne dni pokutne, ale były one mniej ustalane przez Kościół, a bardziej przez świeckich władców. Dni Pojednania były ogłaszane w sytuacjach nadzwyczajnych lub w przypadku zagrożenia katastrofą. 

Książęta krajowi często zarządzali dzień pokuty po wybuchu wojny, aby ludzie prosili Boga o przebaczenie za winę i przemoc w konfliktach zbrojnych. Podczas wojny trzydziestoletniej dochodziło do nagromadzenia dni pokuty z cotygodniowymi powtórzeniami. Przyczyną były też problemy społeczne. 

W 28 niemieckich landach w 1871 roku było 47 różnych datowanych dni pokutnych. Wobec tej różnorodności już w 1852 r. konferencja ewangelicka w Eisenach zaproponowała jednolity dzień pokuty i modlitwy w środę poprzedzającą ostatnią niedzielę roku kościelnego, ale bezskutecznie. Dopiero Synod Generalny w Prusach uchwalił w 1892 r. jednolity dzień pokuty dla terytorium pruskiego w środkowych i północnych Niemczech.

Od modlitwy publicznej do pokuty osobistej

Niegdyś publiczna modlitwa i zbiorowe poszukiwanie winy przekształciły się w osobisty rachunek sumienia. Tak więc święto to nie jest uważane za dzień, który wzywa do pokuty całą ludność, ale jest rozumiany jako odnoszący się do pojedynczej osoby.

Poszczególne ewangelickie kościoły w landach niemieckich zachowały jednak swoje pokuty i modły. Na przykład Kościół Ewangelicko-Luterański Saksonii, oprócz jesiennego dnia pokuty, ma wiosenny dzień pokuty w środę po drugiej niedzieli Wielkiego Postu.

Źródło: mdr

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Zobacz jeszcze to!