Istnieje duża różnica w opodatkowaniu między sprzedażą giełdowych papierów wartościowych, takich jak akcje, fundusze lub fundusze ETF, a kryptowalutami. Aby uniknąć nieumyślnego wstrzymania wpływów podatkowych od państwa i stania się oszustem podatkowym, należy zawsze przestrzegać poniższych zasad.
Kryptowaluty w Niemczech, a prywatne transakcje sprzedaży
Sprzedaż kryptowalut w Niemczech jest uważana za prywatną transakcję sprzedaży dla inwestorów. Odpowiednia sekcja niemieckiej ustawy o podatku dochodowym (EStG) wyraźnie wymienia tylko kilka aktywów, które są klasyfikowane jako transakcje sprzedaży. Muszą to być aktywa, które można wycenić niezależnie i których wartość może wzrosnąć.
Są to:
- grunty i nieruchomości (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych zajmowanych przez właściciela),
- papiery wartościowe (w przypadku zakupów przed 2009 r.),
- dzieła sztuki,
- antyki,
- pojazdy (samochody klasyczne); wyjątek prawny: ponieważ samochód prywatny jest przedmiotem codziennego użytku, można go sprzedać bez podatku,
- biżuteria,
- metale szlachetne, takie jak sztabki złota i srebrne monety,
- bitcoiny i inne kryptowaluty,
- waluty obce.
W myśl prawa transakcja sprzedaży prywatnej ma miejsce, jeśli składnik aktywów będący własnością prywatną zostanie odsprzedany w określonym czasie po nabyciu. Dochód z prywatnych transakcji sprzedaży jest w Niemczech klasyfikowany jako inny dochód i podlega opodatkowaniu tylko w określonych okresach. Ale co to oznacza dla opodatkowania kryptowalut?
Opodatkowanie kryptowalut w Niemczech
Federalne Ministerstwo Finansów (BMF) sklasyfikowało kryptowaluty jako „inne aktywa”, podobnie jak metale szlachetne. Przepisy dotyczące prywatnych transakcji sprzedaży zgodnie z § 23 ustawy o podatku dochodowym mają zatem zastosowanie również do kryptowalut, np. bitcoinów. W orzeczeniu Federalnego Sądu Skarbowego (BFH – Bundesfinanzhof) z dnia 14 lutego 2023 r. jest informacja o tym, że sprzedaż w okresie spekulacji wynoszącym jeden rok prowadzi do prywatnego zysku lub straty kapitałowej.
Obowiązuje jednak również następująca zasada: Po tym okresie posiadania można sprzedawać kryptowaluty bez podatku. Oznacza to jednak, że strata kapitałowa po zakończeniu okresu spekulacji nie ma skutków podatkowych. Nie można zatem uwzględniać takiej straty w zeznaniu podatkowym.
Kryptowaluty, a limit zwolnienia od podatku
Jeśli sprzedajesz kryptowaluty w okresie spekulacji trwającym jeden rok, musisz zapłacić podatek od zysków – ale tylko od wartości 1000 euro. Oznacza to, że nie trzeba płacić podatku od sprzedaży poniżej tego progu. Jeśli jednak próg zostanie przekroczony, trzeba zapłacić podatek nie tylko od kwoty powyżej 1000 euro, ale od całego zysku.
W przypadku małżeństwa rozliczającego się wspólnie każdy z małżonków może zatem sprzedać przedmiot i otrzymać nieopodatkowany zysk kapitałowy, jeśli pozostaje on poniżej 1 000 euro.
Warto wiedzieć: Przy obliczaniu zysków z prywatnych transakcji sprzedaży liczą się wszystkie sprzedaże w ciągu roku, których dokonałeś również np. ze złotem, biżuterią lub antykami.
Zyski z kryptowalut w Niemczech
Ustalenie zysku ze sprzedaży kryptowalut może być skomplikowane, zwłaszcza jeśli kupiłeś je w różnych dniach po różnych cenach i/lub sprzedałeś je ze stratą w międzyczasie. W takim przypadku np. Bitcoin jest wyceniany po średniej cenie wszystkich zakupów i sprzedaży.
Dla celów podatkowych Finanztip zaleca dokumentowanie następujących danych dla każdego zakupu i sprzedaży:
- kryptowaluta będąca przedmiotem obrotu,
- czas zakupu lub sprzedaży,
- ilość,
- cena,
- opłaty transakcyjne.
Według Finanztip powinieneś używać narzędzi takich jak Cryptotax lub Cointracking do celów dokumentacyjnych. Następnie można wprowadzić zysk lub stratę obliczoną za pomocą tych narzędzi do programu podatkowego. Od 2023 r. zeznania podatkowe w Niemczech mają nawet oddzielną sekcję dla kryptowalut.
Brak kontroli nad zyskami z kryptowalut
Urzędy skarbowe nie mają obecnie standardowego sposobu rejestrowania zysków z kryptowalut. Nie mają więc kontroli nad tym, czy ktoś osiągnął zyski z kryptowalut. Niemniej jednak zyski te muszą być opodatkowane, co potwierdziło kilka wyroków sądowych.
Chociaż organy podatkowe nie mają bezpośredniego dostępu do transakcji np. Bitcoina, mogą wysyłać zbiorcze wnioski o udzielenie informacji do platform kryptowalutowych w celu zbadania działalności gospodarczej. Ponadto przyszłe przepisy mogłyby ułatwić śledzenie przepływów finansowych w tego typu walutach.
Prawo podatkowe od aktywów kryptograficznych od 2025 r.
Jedną z inicjatyw w tym kierunku jest ustawa o przejrzystości podatkowej aktywów kryptograficznych (KStTG). Ustawa ta stanowi krajową implementację unijnej dyrektywy DAC8 z 23 października 2023 r. i ma na celu ułatwienie organom podatkowym zwalczania unikania opodatkowania i uchylania się od opodatkowania – oraz utrudnienie inwestorom ukrywania transakcji kryptowalutowych przed organami podatkowymi. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, prawo ma wejść w życie 31 grudnia 2025 r.
Właśnie dlatego powinieneś zadeklarować zyski z transakcji sprzedaży z kryptowalut w swoim zeznaniu podatkowym. W przeciwnym razie popełniasz oszustwo podatkowe i ryzykujesz wysokie zaległe płatności i grzywny, a w najgorszym przypadku nawet karę więzienia.
Źródło: t-online / finanztip