Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

6 na 10 pracowników w Szwajcarii na koniec miesiąca zostaje bez pieniędzy

pracownicy w biurze

Nie każdy potrafi oszczędzać. Tylko 38% pracowników w Szwajcarii ma jeszcze pieniądze na koniec miesiąca. Dlatego wielu pracuje na kilku etatach.

Według badania przeprowadzonego przez PwC jedna na cztery osoby zatrudnione w Szwajcarii ma więcej niż jedną pracę. 60% z nich pracuje na kilku etatach, ponieważ potrzebuje dodatkowego dochodu. Nie każdy też potrafi oszczędzać: tylko 38% pracowników ma jeszcze pieniądze na koniec miesiąca.

Związek pracodawców przeczy

Szwajcarski Związek Pracodawców (Schweizerischer Arbeitgeberverband) zwraca uwagę, że 70% zatrudnionych wpłaca każdego roku składki do trzeciego filaru – to także oszczędność pieniędzy. Ponadto badanie nie uwzględnia tego, ile ludzie wydają na podróże, jedzenie poza domem, konsumpcję oraz w celach rozrywkowych.

Tylko jedna trzecia uważa płace za sprawiedliwe

Według sondażu tylko jedna trzecia osób pracujących w Szwajcarii uważa, że ​​jest sprawiedliwie wynagradzana, jednak w globalnymi porównaniu z innymi pracownikami, rzadziej proszą o podwyżki. Około jedna trzecia ankietowanych planuje to zrobić w przyszłym roku.

Nawet nie co druga osoba poleca swojego pracodawcę

28% ankietowanych w Szwajcarii chce zmienić pracę w ciągu najbliższego roku. W zeszłym roku było to 20%. Powodem są niskie płace, przepracowanie lub problemy z kulturą korporacyjną. Tylko 46% poleciłoby swoje miejsce pracy innym.

Kobiety są mniej zadowolone niż mężczyźni

Poziom zadowolenia z pracy w Szwajcarii wynosi 56%, kobiety są o 10% mniej zadowolone niż mężczyźni. „W Szwajcarii jest jeszcze wiele do zrobienia, aby poprawić środowisko pracy, a tym samym satysfakcję kobiet” — mówi Adrian Jones, partner i współprowadzący dział doradztwa personalnego i organizacyjnego w PwC Szwajcaria.

Oto, co pracownicy myślą o sztucznej inteligencji

Duża część pracowników w Szwajcarii uważa, że ​​sztuczna inteligencja będzie miała głównie pozytywny wpływ na ich pracę. Jedna trzecia oczekuje większej produktywności, a około jedna na pięć osób ma nadzieję zdobyć nowe umiejętności. 11% obawia się utraty pracy przez sztuczną inteligencję.

Odmienne zdania i debaty

Tylko czterech na dziesięciu pracowników w Szwajcarii uważa, że ​​ich przełożony zachęca do debaty. A mniej niż połowa szwajcarskich respondentów ocenia swoich przełożonych jako sprawiedliwych, kompetentnych, komunikatywnych i uczciwych. Ponadto tylko około połowa czuje, że w pracy może być sobą.

Pesymistycznie patrząc w przyszłość

Jedna trzecia ankietowanych uważa, że ​​przy obecnej strategii ich pracodawca nie przetrwa najbliższych dziesięciu lat. A ponad czterech na dziesięciu respondentów twierdzi, że ich pracodawca nie robi wystarczająco dużo, aby chronić klimat.

Potrzebna jest wizja

Wniosek: Firmy nie mogą uważać swoich pracowników za coś oczywistego. „Liderzy muszą opracować wizję, aby zaangażować i zainspirować pracowników – zwłaszcza tych, którzy pozostają w tyle” — mówi Myriam Denk, Co-Lead People & Organization Consulting w PwC Switzerland.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.