Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Ceny mieszkań w ciągu 5 lat o 20% w górę

Zakup mieszkania na własność staje się coraz droższy. W ciągu zaledwie pięciu lat ceny wzrosły o średnio 20 procent. Za mieszkanie własnościowe o powierzchni 80 metrów kwadratowych trzeba zapłacić średnio 321 000 euro – o całe 60 000 euro więcej niż przed pięcioma laty.

Również ceny używanych mieszkań własnościowych poszły w górę – w tym samym okresie zdrożały o 55 000 euro i kosztują teraz średnio 244 000 euro. Dane pochodzą z portalu internetowego Immobilienscount24.

 

Największy wzrost cen odnotowano we Wiedniu, Tyrolu oraz Dolnej Austrii, a najmniejszy w Karyntii, Styrii i Voralsberg.

 

Za metr kwadratowy używanego mieszkania trzeba było zapłacić najwięcej we Wiedniu, gdzie kosztował średnio 3 414 euro. Tuż za stolicą pod względem najwyższych cen znajdziemy Tyrol i Salzburg. Najtańszymi mieszkaniami może pochwalić się Burgenland, choć w tym kraju związkowym ceny wzrosły o 26 procent w ciągu ostatnich pięciu lat.

 

W zeszłym roku utrzymało się zainteresowanie własnym domem – odnotowano nawet jego wzrost o 6 procent, co odbiło się automatycznie na cenach. Za nowy dom należy zapłacić nawet 5 procent więcej. Średnio za dom jednorodzinny o powierzchni 125 metrów kwadratowych należało zapłacić 340 000 euro. Najdrożej było we Wiedniu (463 000 euro) i Tyrolu (439 000 euro), najtaniej w Burgenland (229 000 euro).

W sumie w 2015 roku sprzedano 122 124 nieruchomości o łącznej wartości 23,5 mld. euro – o 16,6 procent więcej niż w rekordowym pod tym względem roku 2014.

Eksperci twierdzą jednak, że rynek nieruchomości uspokoił się, a ceny pozostały stabilne.

Jeśli chodzi o wynajem mieszkań, czynsz wzrósł w minionym roku w porównaniu z 2014 o 3-4 procent. W sumie za wynajem mieszkania o powierzchni 80 metrów kwadratowych należało zapłacić 789-825 euro miesięcznie. Jak donosi portal internetowy, główne zainteresowanie dotyczyło mieszkań o wiele mniejszych – o powierzchni 65 metrów kwadratowych. Ich ceny wahały się między 120 euro (nowe) do 155 euro (używane) miesięcznie.

Źródło: Kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.