Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Gdzie zarabia się najwięcej?

Wynagrodzenia w górę – szkoda tylko, że z podwyżek niewiele zostaje, kiedy odliczymy inflację.

Najnowsza statystyka powstała w wyniku porównania wynagrodzeń w 12 000 prywatnych przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej dziesięciu pracowników.

Okazuje się, ze przepis na najlepsze wynagrodzenie brzmi następująco – trzeba być Austriakiem, mieć powyżej pięćdziesięciu lat, ukończoną szkołę wyższą i pracować na stanowisku kierowniczym w branży energetycznej – najlepiej w Vorarlbergu. Po drugiej stronie barykady znajdziemy obcokrajowców poniżej trzydziestego roku życia pracujących jako pomoc w gastronomii w Burgenlandzie na conajmniej dziwnych zasadach.

Średnie zarobki brutto wynoszą 13,87 euro na godzinę – to o 8,5 procent więcej niż po ostatnich podwyżkach. Jeżeli jednak odliczymy inflację, okaże się, że zarobki są o 1,1 procent niższe niż jeszcze w 2010 roku.

Najlepiej, bo 22,60 euro na godzinę, płaci branża energetyczna, a konkretnie firmy zajmujące się pozyskiwaniem ropy naftowej i gazu ziemnego (31,62 euro). Dla porównania – pracownicy branży gastronomicznej zarabiają zaledwie 8,67 euro na godzinę (bez napiwków).

Różnice w zarobkach uzależnione są w dalszym ciągu od płci. Zarobki brutto kobiet są o 19 procent niższe niż mężczyzn, choć należy zauważyć, że różnica nieco się zmniejszyła. Jest to uzależnione w większości od tego, że kobiety pracują w niepełnym wymiarze godzin i w branżach, w których zarobki są zwykle bardzo niskie. Gdy jednak porównamy wynagrodzenie za godzinę pracy na stanowisku kierowniczym, dostrzeżemy smutną prawdę – kobiety otrzymują 23,61, podczas gdy ich koledzy 32,23 euro.

Wykształcenie punktuje na przyszłość. Obowiązkowe wykształcenie pozwala zarabiać średnio 10,47 euro na godzinę, wykształcenie zawodowe dodaje do puli 3 euro. Kolejne 3 euro dostaje pracownik z wyższym wykształceniem zawodowym. Dyplom szkoły wyższej pozwala uzyskać najlepsze rezultaty.

Wpływ na zarobki ma również pochodzenie. Imigranci pracują najczęściej w branżach z niskimi zarobkami. Obywatele UE uzyskują 10,54 euro na godzinę, a pracownicy z terenów byłej Jugosławii i Turcji wcale nie więcej. Najniższe zarobki wynoszą 8,31 euro i otrzymują się głównie Turczynki.

Branża/zawód Wynagrodzenie brutto za godzinę pracy w euro – mężczyźni
Wynagrodzenie brutto za godzinę pracy w euro – kobiety
Stanowiska kierownicze 31,23 23,61
Technicy 18,56 15,54
Pracownicy biurowi 15,05 13,65
Branża usługowa 10,96 10,58
Pomocnicy/asystenci 11,21 8,91

 

Wykształcenie
Wynagrodzenie brutto za godzinę pracy w euro – mężczyźni
 
Wynagrodzenie brutto za godzinę pracy w euro – kobiety
 
Szkoła obowiązkowa 11,60 9,37
Praktyka zawodowa 14,58 11,50
Średnia szkoła zawodowa 17,05 13,58
AHS 14,83 13,04
Dalsze kształcenie zawodowe 19,26 13,83
Uniwesytet, wyższa szkoła zawodowa 23,66 17,67

Źródło: kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.