Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria stratna o duże sumy

Mniejsze dochody podatkowe i wyższe koszty bezrobocia  skutkiem swobody świadczenia usług?


Dzięki swobodzie świadczenia usług  przybyło do Austrii ok. 150 000 osób z wschodnich krajów Unii Europejskiej, których okres pracy wynosił średnio trzy miesiące. Dla wielu z nich wyjazd zagranicę stanowi świetną możliwość zarobienia pieniędzy. Okazuje się jednak, że austriacki rynek pracy na tym traci – po raz pierwszy taką tezę potwierdza badanie KMU-Forschung Austria wykonane na zlecenie Izby Gospodarczej.

Jak pokazują wyniki, przez dyrektywę o delegowaniu pracowników austriackie przedsiębiorstwa tracą ok. 4,4 mld euro obrotów, a państwo 983 mln euro dochodów z podatków. Sytuację pogarsza jeszcze rosnące bezrobocie, które obciąża Austrię kolejnymi 535 mln euro.

Zdaniem przewodniczącego projektu naukowego Thomasa Oberholznera, większość pracowników leasingowych pochodzi ze Słowenii, Słowacji, Węgier i Niemiec i pracuje głównie w branży budowlanej. Jedna czwarta ze wspomnianych 150 000 osób z Europy Wschodniej wraz z szacowanymi 50 000 niezameldowanych pracowników, przebywa w Wiedniu. Tymczasem liczba Austriaków, którzy pracują w krajach UE sięga zaledwie połowy tej kwoty.

"Kurier" pisze, że obywatele Austrii zaczynają wątpić w UE, ponieważ wolne miejsca pracy zajmują obcokrajowcy. „Czy to Unia Europejska, jakiej żeśmy się spodziewali? Nie możemy dążyć do przenoszenia bezrobocia do innych państw”, tłumaczy Josef Muchitsch, członek związku zawodowego budowlańców i poseł SPÖ. Podobnie jak on, wiele osób wierzyło, że kraje wschodnioeuropejskie dogonią pozostałe, a różnice płacowe wyrównają się – do czego jednak nie doszło.

Josef Witke, rzecznik Gewerbe und Handwerk w Izbie Gospodarczej Wiedeń uważa, że sprawa dotyczy wszystkich krajów związkowych. Podczas gdy austriacka firma musi zapłacić pracownikowi od 39 do 55 euro, obcokrajowcy otrzymują 18-22 euro, co wiąże się z dodatkowymi kosztami płacowymi, które są niemal o połowę niższe np. w Bułgarii niż w Austrii.

Zarówno Izba Gospodarcza, jak i związki zawodowe, nie chcą przyglądać się tej sytuacji bezczynnie. Już teraz postulują o to, aby koszty były od razu dopasowane do standardów austriackich, a nie dopiero po 183 dniach oddelegowania. Muchitsch jest przekonany, że wprowadzenie takiej regulacji jest lepszym rozwiązaniem, niż dążenie do ujednolicenia zarobków. W planach są także kontrole dotyczące wyzysku pracowników oraz pracy na czarno.

Witke przestrzega z kolei, że jeżeli nic się nie zmieni, to sytuacja będzie tylko się pogarszać, a po dwóch latach w ogóle nie pójdzie już nic zrobić. Już teraz wiele przedsiębiorstw zatrudniających poniżej 30 osób likwiduje etaty i rezygnuje z przyjmowania praktykantów.

Źródło: Kurier.at

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.