Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austria: Więcej pieniędzy dla 250 000 bezrobotnych!

Decyzja Trybunału Administracyjnego w sprawie świadczeń minimalnych oznacza więcej pieniędzy dla 254 000 bezrobotnych. Sprawa dotyczy osób, które otrzymywały niski zasiłek dla bezrobotnych wraz z dodatkiem rodzinnym pomiędzy wprowadzeniem świadczenia minimalnego 1 września 2010 a 23 lutego 2016 roku.

Z postanowienia Trybunału Administracyjnego wynika, że od 24 lutego placówki AMS powinny obliczać wysokość zasiłku dla bezrobotnych na innej zasadzie, która dla bezrobotnych oznacza więcej pieniędzy. W przypadku bezrobotnych, którzy zarejestrowali się dopiero niedawno obliczenia według innych zasad przeprowadzane są automatycznie. Osoby będące bez zatrudnienia przed 24 lutego muszą złożyć wniosek po ponowne wyliczenie wysokości zasiłku. W zależności od tego, kto jak długo był bezrobotny, rozchodzi się o kilka setek lub nawet kilka tysięcy euro.

Choć AMS nie podało wcześniej informacji na ten temat do publicznej wiadomości, sprawa szybko rozeszła się między bezrobotnymi, a placówki zostały zalane wnioskami, których rozpatrzenie potrwa pewnie jeszcze kilka miesięcy. Wszystkie niezbędne informacje wraz z wnioskiem są już dostępne  na stronie AMS. Zmiana metody obliczania w przypadku 250 000 bezrobotnych pochłonie aż 112 mln. euro. Dotychczas wypłacono 10 mln. należnych pieniędzy.

Obliczanie wymiaru zasiłku dla bezrobotnych przebiega teraz następująco:

Jeżeli kwota podstawowa (z reguły 55 procent ostatniego wynagrodzenia) okazuje się za niska, zasiłek zostaje podwyższony o 882 euro wyrównania, a dopiero później dolicza się dodatki rodzinne w wysokości 0,97 centa na dziecko na każdy dzień. Do 23 lutego wpierw naliczano dodatek rodzinny, a dopiero później dodawano wyrównanie.

Należy również pamiętać, że zasiłek dla bezrobotnych wraz z dodatkiem rodzinnym nie może przekroczyć 80 procent ostatniego wynagrodzenia, natomiast bez dodatku – 60 procent. 

Źródło: Kurier

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.