Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie 2,3%

Bezrobocie: Ponad 100 000 osób szuka pracy w Szwajcarii

stopa bezrobocia, praca, poszukiwanie pracy, bezrobocie
Foto: Freepik
Stopa bezrobocia w Szwajcarii w maju pozostała na stabilnym poziomie. Podobnie jak w kwietniu, wyniosła 2,3%. Jednak po korekcie sezonowej nieznacznie wzrosła, co potwierdził Sekretariat Spraw Gospodarczych (Staatssekretariat für Wirtschaft - Seco).

Liczba bezrobotnych w Szwajcarii – dane z maja

Liczba bezrobotnych w Szwajcarii w maju nieznacznie spadła. Stopa bezrobocia utrzymała się jednak na poziomie 2,3%. Po uwzględnieniu czynników sezonowych, urząd odnotował jednak nieznaczny wzrost.

Jak podał Państwowy Sekretariat Spraw Gospodarczych (Seco), 105.465 osób było zarejestrowanych jako bezrobotne w regionalnych centrach zatrudnienia (RAV) pod koniec miesiąca. Było to o 1492 osoby mniej niż w kwietniu.

Nieznaczny wzrost skorygowanego wskaźnika

Po uwzględnieniu efektów sezonowych bezrobotnych osób bez pracy w Szwajcarii przybyło o 2.201 osób. Skorygowana stopa bezrobocia wzrosła zatem z 2,3% do 2,4%.

Stopa bezrobocia w Szwajcarii zwykle podlega sezonowym wahaniom, ponieważ w niektórych sektorach gospodarki jest więcej lub mniej pracy w określonych porach roku ze względu na pogodę. Na przykład wiele placów budowy jest zamkniętych zimą, a poza sezonem jest mniej pracy w turystyce. Takie wahania są wyodrębniane przez specjalistów ds. rynku pracy. Daje to zatem lepszy obraz tego w jakiej kondycji on się znajduje.

Liczba wolnych miejsc pracy spada

W międzyczasie liczba wolnych miejsc pracy zarejestrowanych w RAV spadła o 1.426 do 40 105. Według Seco, 19.248 z tych wolnych miejsc pracy podlegało obowiązkowi rejestracji, który dotyczy zawodów o stopie bezrobocia wynoszącej co najmniej 5%.

Wciąż nie odnotowano dramatycznego wzrostu tzw. Kurzarbeit, czyli pracy w skróconym wymiarze godzin. Wręcz przeciwnie, tylko 3.545 osób było zatrudnionych na tych zasadach w marcu – dane są bowiem podawane z opóźnieniem – czyli o 1.418 mniej niż w poprzednim miesiącu.

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.