Branża opiekuńcza z podwyżkami w Austrii

kalkulator i pieniądze euro na stole

Trzecia runda negocjacji w sprawie zbiorowych układów pracy dla pracowników prywatnego sektora opieki, zdrowia i opieki społecznej ("Sozialwirtschaft Österreich") przyniosła przełom: po 16 godzinach partnerzy negocjacyjni osiągnęli porozumienie.

Płace i wynagrodzenia, a także premie i dodatki zostaną podniesione o 9,2%. Nowa płaca minimalna wynosi 2 067,40 euro. Podwyżka dotyczy zarówno rzeczywistego dochodu, jak i dochodu minimalnego.

Eva Scherz, negocjator związku zawodowego GPA, była zadowolona: „To porozumienie zapewni ulgę finansową zatrudnionym. Na przykład pracownik socjalny z 10-letnim stażem pracy zarobi teraz ponad 300 euro więcej miesięcznie, pracując w pełnym wymiarze godzin. Podwyżki wynagrodzeń złagodzą wpływ inflacji oraz obawy wielu pracowników, którzy walczą o pokrycie kosztów utrzymania. W szczególności porównanie z innymi sektorami pokazuje, że wzrost powyżej stopy inflacji wynoszącej 8,7% nie jest niczym oczywistym”.

Michaela Guglberger, negocjator związku zawodowego vida, wyjaśniła w komunikacie prasowym: „To porozumienie było możliwe tylko dzięki naszej solidarności. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w spotkaniach roboczych i tym samym zwiększyli presję. Jednocześnie to porozumienie jest dowodem na to, że partnerstwo społeczne w naszej branży działa. Dzięki pełnym szacunku negocjacjom osiągnęliśmy wynik, z którego możemy być dumni”.

Wszystkie strony zadowolone

Przedstawiciele pracodawców również byli zadowoleni: „Dzięki temu porozumieniu udało nam się wysłać silny sygnał do pracowników sektora socjalnego i opieki zdrowotnej, którzy zostali obciążeni wysokimi kosztami z powodu inflacji w ubiegłym roku”, powiedział Walter Marschitz, główny negocjator Sozialwirtschaft Österreich (SWÖ). 

Aby odciążyć pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, uzgodniono redukcję tak zwanych godzin buforowych dla nadgodzin w niepełnym wymiarze godzin (Pufferstunden). Marschitz: „Uzgodniliśmy ze stroną pracowniczą redukcję z 16 do 8 godzin, co oznacza, że dotrzemy do większości pracowników”. 64% pracowników gospodarki społecznej pracuje w niepełnym wymiarze godzin.

„Wraz z podwyżkami powyżej stopy inflacji wysyłamy również ważny sygnał społeczno-polityczny”, powiedział z radością przewodniczący SWÖ Erich Fenninger, podkreślając: „Wiemy, że nasi pracownicy zostali szczególnie mocno dotknięci przez inflację w ciągu ostatniego roku. Jednocześnie już teraz znajdujemy się pod ogromną presją związaną z zatrudnianiem pracowników i będziemy nadal to robić w przyszłości. Tą podwyżką chcemy rozwiązać oba te problemy”.

Oprócz porozumienia monetarnego uzgodniono również ulepszenia w ustawie ramowej. Na przykład, wynagrodzenie za pracę na nocnych zmianach zostanie zwiększone, dodatek za zastępstwo zostanie podniesiony o 15%, a uznawanie poprzednich okresów pracy i szkoleń zagranicznych zostanie skorygowane.

Zmiany w układzie zbiorowym wejdą w życie 1 stycznia 2024 roku. W ubiegłym tygodniu związek zawodowy zapowiedział podjęcie działań, w tym akcji strajkowej, jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie. W ostatniej rundzie negocjacji (15 listopada) związki GPA i vida trzymały się swojego żądania podwyżki wynagrodzeń o 15% – ale co najmniej 400 euro więcej. Jednak pracodawcy również nalegali na swoją ofertę w wysokości 8,8%, zgodzili się jednak na pewne ustępstwa.

 

Źródło: oe24

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!