Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Coraz więcej firm przemysłowych planuje opuścić Niemcy

kontenery transportowe

Zaufanie niemieckiej gospodarki do polityki energetycznej rządu federalnego jest niskie. Dlatego coraz więcej firm przemysłowych planuje opuścić Niemcy. Część z nich już przenosi swoje siły produkcyjne i produkcję do USA i Francji.

Z badania wynika, że ​​coraz więcej przedsiębiorstw przemysłowych planuje opuścić Niemcy ze względu na rosnące ceny energii i inne problemy. Jak ogłosiła Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa (Deutsche Industrie- und Handelskammer – DIHK), prawie jedna trzecia przedsiębiorstw przemysłowych planuje lub realizuje relokację mocy produkcyjnych za granicę, lub ograniczenie krajowej produkcji. W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w roku poprzednim jest to dwa razy więcej firm.

W szczególności firmy zatrudniające 500 i więcej pracowników planują lub realizują migrację z Niemiec

Z badania wynika, że ​​tendencja do odejść jest najbardziej widoczna w firmach zatrudniających 500 i więcej pracowników. Z tego wynika, że ​​43% ankietowanych firm planuje lub jest w trakcie przenoszenia mocy produkcyjnych za granicę. Firmy te są często ściśle powiązane z innymi krajami i borykają się ze szczególnie silną konkurencją lokalizacyjną. Prawie dwie trzecie działań migracyjnych jest już realizowane lub zostało zakończone.

„Obawy przedsiębiorstw dotyczące własnej konkurencyjności dramatycznie wzrosły”, stwierdził zastępca dyrektora DIHK, Achim Dercks. Zaufanie przedsiębiorstw do polityki energetycznej jest rekordowo niskie. Duża część gospodarki jest zaniepokojona niewystarczającymi dostawami energii w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Firmy przeniosły produkcję na przykład do USA – tamtejszy rząd zatwierdził wielomiliardowy program dotacji. Dercks wspomniał jednak również o przeniesieniu produkcji lub utworzeniu nowych mocy wytwórczych na przykład we Francji, gdzie ceny energii elektrycznej dla przemysłu są niższe.

Zaufanie niemieckiego biznesu do polityki energetycznej jest na dnie

Wyniki badania, w którym wzięły udział 3572 firmy z całej niemieckiej gospodarki, nadeszły na krótko przed dwudniowym wystąpieniem gabinetu w Mesebergu. Rząd federalny chce tam zdecydować o pakiecie rozwojowym. Nierozstrzygnięty pozostaje jednak spór o dotowaną przez państwo niższą cenę energii elektrycznej dla przemysłu.

Z punktu widzenia DIHK, wprowadzenie niskiej ceny energii elektrycznej dla przemysłu jest zbyt małym udogodnieniem, ponieważ korzystają na niej wyłącznie przedsiębiorstwa szczególnie energochłonne. Konieczne jest odciążenie całej gospodarki. „Potrzeba jasnych sygnałów ze strony rządu federalnego”. DIHK proponuje różne środki zaradcze. Obejmuje to zasadniczo dotację inwestycyjną dotyczącą umów na bezpośrednie dostawy energii elektrycznej zawieranych między producentami a konsumentami.

 

Źródło: focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.