Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Czym jest i jak uniknąć podwójnego ubezpieczenia OC?

ubezpieczenie oc

Zgodnie z zapisami ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczenie OC jest jedyną polisą, którą muszą wykupić właściciele pojazdu. Paradoksalnie to właśnie ten obowiązek powoduje, że czasami dochodzi do zdublowania ubezpieczenia OC. Na szczęście nie jest to sytuacja nieodwracalna. Kiedy najczęściej pojawia się podwójne ubezpieczenie OC? O czym pamiętać, aby tego uniknąć i co zrobić, kiedy już mamy do czynienia z tym problemem?

1. Czym jest podwójne ubezpieczenie OC? Najczęstsze sytuacje

2. Jak uniknąć podwójnego OC?

3. Jak przygotować wypowiedzenie umowy OC w przypadku podwójnego ubezpieczenia?

Podstawową informacją, jaką powinieneś mieć co do ubezpieczenia OC, jest fakt, że każda całoroczna umowa odnawia się automatycznie. Jeśli więc nie zdecydujesz się na wypowiedzenie polisy OC, w teorii ubezpieczenie może trwać w nieskończoność. Podpowiemy ci, jak temu zapobiec.

Czym jest podwójne ubezpieczenie OC? Najczęstsze sytuacje

Z podwójnym ubezpieczeniem OC mamy do czynienia, kiedy do jednego pojazdu przypisane są dwie polisy OC. Sytuacja taka z reguły stanowi konsekwencję niefrasobliwości właściciela pojazdu i mamy z nią do czynienia w następujących okolicznościach:

  • kiedy właściciel wykupi polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym, jednocześnie zaniedbując wypowiedzenie polisy OC w poprzednim,
  • kiedy przy kupnie używanego samochodu właściciel wykupuje polisę, pomijając wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC zawartej przez poprzedniego właściciela,
  • kiedy wypowiedzenie OC nie dotarło do ubezpieczyciela lub zostało nieprawidłowo sporządzone.

Reasumując: jeśli nie dostarczysz wypowiedzenia umowy OC, wznowi się ona – w przypadku umowy całorocznej – automatycznie. Towarzystwo ubezpieczeniowe jest do takiego kroku zobligowane przepisami prawa, a konkretnie art. 28 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. W tym właśnie fragmencie ustawy czytamy, że jeśli wypowiedzenie umowy OC zawartej dla konkretnego pojazdu nie dotrze do ubezpieczyciela najpóźniej na 1 dzień przed końcem 12-miesięcznego okresu ubezpieczenia, do takiego wznowienia dojdzie.

Jak uniknąć podwójnego OC?

Odpowiedź na to pytanie jest w zasadzie oczywista – aby nie zapłacić składki dwukrotnie, należy z odpowiednim wyprzedzeniem wypowiedzieć umowę OC zawartą z danym towarzystwem ubezpieczeniowym i zorientować się, czy wypowiedzenie zostało dostarczone prawidłowo. Najwygodniej jest złożyć powiedzenie bezpośrednio u agenta lub online, zyskując w ten sposób potwierdzenie terminowej wysyłki.

Dobra wiadomość jest taka, że nawet jeśli zapomniałeś o terminie dostarczenia wypowiedzenia OC, nadal możesz zrezygnować z automatycznie wznowionej umowy. Będziesz jednak musiał zapłacić składkę proporcjonalną do okresu, w którym z ubezpieczenia korzystałeś.

Warto wspomnieć, że jeśli w czasie obowiązywania dwóch polis spowodujesz kolizję lub wypadek drogowy, odpowiedzialność rozkłada się pomiędzy dwa towarzystwa. Oznacza to, że ubezpieczyciel, który wypłacił odszkodowanie, może żądać zwrotu połowy kwoty od drugiej firmy, jednak dla ciebie nie ma znaczenia, którą firmę wskażesz.

Jak przygotować wypowiedzenie umowy OC w przypadku podwójnego ubezpieczenia?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych udostępnia swoim klientom wzór wypowiedzenia umowy OC, który wystarczy uzupełnić odpowiednimi danymi. Możesz także skorzystać z wygodnego generatora wypowiedzeń na stronie https://wypowiadamoc.pl/generator-wypowiedzenia.

W dokumencie powinny znaleźć się dane właściciela pojazdu oraz dane auta: marka i model, numer rejestracyjny, a także seria i numer wypowiadanej polisy, okres ubezpieczenia i podstawa prawna, czyli odwołanie się do Ustawy.

/Materiał partnera/

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.