Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Fotowoltaiczny boom w Niemczech

fotowoltaika na dachu domu

Tylko w pierwszych siedmiu miesiącach 2023 roku w Niemczech zainstalowano więcej instalacji fotowoltaicznych niż w całym 2022 roku. Liderem jest Bawaria.

W Niemczech nadal silnie rozwija się segment wytwarzania energii elektrycznej ze światła słonecznego. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku do sieci podłączono około 593.000 nowych systemów fotowoltaicznych o łącznej mocy dobrych 7900 megawatów – podało Międzynarodowe Forum Ekonomiczne ds. Energii Regeneracyjnej (Internationales Wirtschaftsforum Regenerative Energien – IWR). Wydajność instalacji założonych w Niemczech w 2023 roku już po siedmiu miesiącach przekracza moc 7460 MW oddaną do użytku dla porównania w całym 2022 rok. Według IWR w 2022 roku zainstalowano 390 tys. nowych systemów.

„Transformacja energetyczna w Niemczech dotarła do ludzi” 

Większość nowych systemów fotowoltaicznych zainstalowano w Bawarii. Od stycznia do końca lipca mowa jest o wytworzonej mocy około 1980 megawatów. Na kolejnych miejscach znajdują się Nadrenia Północna-Westfalia (1340 megawatów), Badenia-Wirtembergia (1050 megawatów), Dolna Saksonia (740 megawatów) i Brandenburgia (610 megawatów).

IWR opiera się na danych Federalnej Agencji Sieci (Bundesnetzagentur). Liczby za siedem miesięcy mogą jeszcze ulec zmianie, ponieważ miesięczny okres sprawozdawczy dla nowych systemów jeszcze nie upłynął. Liczba systemów fotowoltaicznych wytwarzających energię elektryczną w Niemczech wzrosła do końca lipca do około 3,3 miliona, co stanowi dalszy wzrost, wyjaśnia IWR. 

Zainstalowana moc fotowoltaiczna wynosi obecnie prawie 75.500 megawatów. „Wysoki rozwój przetwarzania energii słonecznej wyraźnie pokazuje, że przemiana energetyczna w Niemczech dotarła do ludzi i stała się projektem partycypacyjnym” – wyjaśnił szef IWR Norbert Allnoch.

Pakiet fotowoltaiczny (Solarpaket) rządu federalnego, na który zdecydowano w tym tygodniu, jeszcze bardziej ma przyspieszyć tę tendencję. Biurokracja ma zniknąć, aby ułatwić dostęp do fotowoltaiki prywatnym domostwom. Ponadto mają zostać otwarte tereny rolnicze na promocję systemów fotowoltaicznych. Jednak do 2030 roku rozwój fotowoltaiki na tych obszarach powinien zostać ograniczony do 80 gigawatów. W przyszłości systemy fotowoltaiczne będą mogły być coraz częściej budowane na już uszczelnionych powierzchniach, takich jak parkingi.

Elektrownie balkonowe w modzie

Według Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Słonecznego (Bundesverband Solarwirtschaft) rozwój fotowoltaiki w pierwszej połowie roku był szczególnie silny wśród właścicieli prywatnych domów. W pierwszej połowie roku nowo zainstalowana moc fotowoltaiczna w domach wzrosła o 135% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Tylko w pierwszym kwartale w całych Niemczech uruchomiono 159.000 systemów fotowoltaicznych dla domów prywatnych, co oznacza wzrost o 146%. Stowarzyszenie spodziewa się również dużego popytu na fotowoltaikę w drugiej połowie roku. Zapotrzebowanie na systemy fotowoltaiczne w Niemczech może zatem w tym roku po raz siódmy z rzędu wzrosnąć aż dwucyfrowo. „Po raz pierwszy w 2023 roku powinno zostać zainstalowanych ponad dziesięć gigawatów mocy fotowoltaicznej” – podało stowarzyszenie. Przyczyniają się do tego także tzw. elektrownie balkonowe. „Mamy do czynienia z całkowitym boomem, który nieustannie trwa” – ocenia Federalna Agencja Sieci (Bundesnetzagentur), mając na uwadze liczbę zarejestrowanych instalacji. 

Władze Bonn zakładają, że w Niemczech na balkonach lub tarasach znajduje się obecnie około 288.000 urządzeń fotowoltaicznych typu plug-in. Na początku lipca było ich jeszcze około 230 tys. Tylko z nich aż 137.000 rozpoczęło działalność w tym roku.

Źródło: tagesschau

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.