Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Hartz IV: Będzie spora podwyżka!

Podstawowe stawki związane z świadczeniem Hartz IV w Niemczech mają wraz z początkiem nowego roku wyraźnie wzrosnąć. Kto najbardziej skorzysta? Sprawdziliśmy!

Wysokość świadczenia dla osób samotnych oraz długotrwale bezrobotnych wzrośnie z dotychczasowych 404 Euro do 409 Euro miesięcznie. W przypadku par będzie to podwyżka rzędu 4 Euro do 368 Euro miesięcznie na osobę.

Z nowych stawek skorzystają osoby i dzieci poniżej 25. roku życia mieszkające w gospodarstwie domowym rodziców. Dla tej grupy świadczenie wzrośnie o 3 Euro do 327 Euro. Zgodnie z informacjami do których dotarła gazeta Bild wraz z początkiem 2017 roku stawka dla osób między 13. a 18. rokiem życia wyniesie z kolei 311 Euro a więc o 5 Euro więcej niż obecnie. Najwięcej zyska grupa wiekowa 6-13 lat, dla której świadczenie będzie wyższe o bagatela 21 Euro i wyniesie 291 Euro miesięcznie. W przypadku dzieci poniżej 6. roku życia stawki pozostają na tym samym poziomie (237 Euro miesięcznie).

O sprawie informuje niemiecka gazeta Bild, która powołuje się na informacje prosto z ministerstwa Andrei Nahles. Bezpośrednią przyczyną podniesienia stawek są rosnące ceny oraz nowe dane dotyczące podstawowego zapotrzebowania odbiorców świadczenia. 
 


 

Więcej na temat zasiłków i świadczeń socjalnych przeczytasz w naszych poradnikach:

Zasiłki i podatki w Niemczech

Urlop, chorobowe i Emerytura w Niemczech

 

Źródła: Bild / Spiegel

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.