Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Ile kosztuje życie w Niemczech?

Czynsz, artykuły spożywcze, samochód – życie w Niemczech jest drogie. Niemieckie gospodarstwa domowe wydają średnio 2448 euro na miesiąc.

Wysokość wydatków różni się w zależności od landu. Mieszkańcy Hesji wydają średnio 2.733 euro na miesiąc i w ten sposób znajdują się na prowadzeniu. Na drugim biegunie są mieszkańcy Saksonii, którym wystarcza średnio 1.962 euro miesięcznie.

Dla kieszeni najbardziej odczuwalne są koszty związane z mieszkaniem. Opłaty opiewające na 845 euro stanowią często więcej niż 1/3 wszystkich wydatków. Średnio za czynsz zapłacimy bowiem 668 euro, za energię elektryczną 156 euro i 22 euro za opłaty dodatkowe.  

Czynsz w Bawarii kosztuje najwięcej, bo aż 716 euro. Najmniejszy jest w Saksonii gdzie wynosi 499 euro.

Wydatki na samochód są również uzależnione od miejsca zamieszkania. Mieszkańcy miast na prawach kraju związkowego wydają znacznie mniej na benzynę – w Berlinie 48 euro, Hamburgu 58 euro i Bremie 61 euro. W Hesji i Nadrenii-Palatynacie rachunki za paliwo są już dużo wyższe i sięgają kolejno 117 i 116 euro.

Odwrotnie wygląda sytuacja z wydatkami na komunikację miejską. Mieszkańcy Hamburga i Berlina wydają na nią w granicach 65 euro. Powód jest prosty – w wielkich miastach lepiej korzystać z komunikacji miejskiej niż jeździć samochodem.

Najmniej za artykuły spożywcze i napoje bezalkoholowe wydają gospodarstwa domowe w Berlinie – 246 euro. W Hesji wydatki z tej kategorii sięgają nawet 316 euro.

Jeśli chodzi o wypoczynek, to w Saksonii widoczna jest tendencja wybierania wyjazdów zorganizowanych. Takie wyjście kosztuje ok. 85 euro miesięcznie. Mieszkańcy Bremy natomiast wolą wypady indywidualne, co kosztuje ich średnio 37 euro miesięcznie.

Czy jest coś, czego Niemcy sobie odmawiają? Okazuje się, że mieszkańcy Meklemburgii-Pomorza Przedniego skąpią w przypadku biżuterii czy zegarków, wydając na nie średnio tylko 5 euro miesięcznie. Dwa razy tyle, bo ok 12 euro, wydają na takie przyjemności mieszkańcy Saksonii-Anhaltu.

Źródło: Bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.