Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Problemy z dostawą

Ile trzeba czekać na paszport niemiecki? 

paszport niemeicki, wyrobienie paszportu niemieckiego, ile trwa wyrobienie niemieckiego paszportu
Zdjęcie: pixabay
Kto ubiegał się o nowy paszport niemiecki, musi uzbroić się w cierpliwość. Według Związku Miast może minąć nawet 8 tygodni, aż dokument będzie gotowy do odbioru. Powodem są problemy z dostawą dokumentów, które drukuje Federalna Drukarnia (niem. Bundesdruckerei).

Tyle trzeba czekać na paszport niemiecki

Przed rozpoczęciem sezonu urlopowego w Niemczech Związek Miast skarży się na ogromne problemy z dostawą ze strony Bundesdruckerei. To oczywiście prowadzi do ogromnej frustracji poszkodowanych, mówi Helmut Dedy, przewodniczący Związku, cytowany przez Tagesschau. 

Wielu wnioskujących krótko przed wakacjami dostało niemiłą informację, że ich paszporty nie będą gotowe na czas. “Czas dostawy paszportów wydłużył się do nawet osiem tygodni, normalnie były to tylko dwa”, mówi Dedy.

Ekspresowe rozpatrzenie wniosku – dwa razy drożej, ale szybciej

W przypadku braku możliwości otrzymania paszportu w terminie wiele osób decydowało się na złożenie drugiego wniosku z możliwością ekspresowego rozpatrzenia wniosku. Ten wariant sprawdził się, jednak wiązał się z ponownym ponoszeniem kosztów, ponieważ „pierwszego wniosku nie da się wycofać”.

Dedy obliczył wstępnie, że nowy paszport niemiecki i ekspresowe rozpatrzenie kosztuje razem ponad 100 euro (dodatkowo do pierwszego złożonego wniosku). W sumie więc za nowy paszport trzeba zapłacić około 170 euro. “Problem po stronie państwowej drukarni, ale to pracownicy urzędowi otrzymują skargi i zażalenia”, skarży się.

Wysokie koszty zamówień powodem opóźnień

Już w maju mówiono o tym, że ze względu na wysokie koszty zamówień Bundesdruckerei nie jest w stanie zrealizować wszystkich zamówień w „normalnym” dwutygodniowym czasie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Niemczech wyszło z założenia, że w czasie pandemii przez ograniczenia dowód osobisty był dla większości wystarczającym dokumentem do podróżowania. W pierwszych tygodniach tego roku jednak ilość wniosków o paszport znacznie wzrosła.


Źródło: tagesschau

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.