Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jak mimo podwyżek zaoszczędzić na zakupach w Niemczech?

podwyżki Niemcy

Ceny żywności zmieniają się w tak szybko, że pracownicy w supermarketach nie nadążają już ze zmienianiem tabliczek z cenami. 

Litr mleka przekroczył już granicę 1 euro, najtańsze masło można dostać za niecałe 2,30 euro, a markowy dżem kosztuje ponad 3 euro. Chleb, makaron i jogurt są również droższe niż kiedykolwiek przedtem. Mieszany chleb żytni można było dostać jeszcze u końca 2021 roku za mniej niż 1 euro. Z początkiem tego roku cena wzrosła do 1,10 euro, a na chwilę obecną kosztuje on już 1,50 euro. A ceny nadal rosną. Winne są temu aktualne ceny nawozu.

Ceny nawozów eksplodują 

Najważniejszym czynnikiem w produkcji nawozów jest gaz. Ze względu na rosnący koszty nawozów w Europie ceny handlowe wciąż rosną, mimo że obecnie popyt na nie spada. Producenci podnieśli ceny do tego stopnia, że ​​nabywcy, że sytuacja jesienią może być tragiczna. Zboże i nawozy mineralne drożeją w najważniejszych centrach handlowych w Europie. W przypadku mocznika cena na rynkach handlowych wzrosła o 50 euro za tonę. Po wybuchu wojny na Ukrainie za tonę trzeba zapłacić już 1300 euro. Od tych drastycznych wzrostów udało się już odejść, ale mimo to ceny utrzymują się na wysokim poziomie. Pod koniec 2021 r. producenci płacili 300 euro za tonę. W czerwcu tego roku ta wzrosła już do 735 euro za tonę, a w lipcu cena za tonę osiągnęła 785 euro. 

Wyższe ceny nawozów wpływają bezpośrednio na koszty pasz, soi, warzyw i owoców. Ponieważ nawozy są ważne w siewie i w zasiewach, ceny prawie wszystkich podstawowych produktów spożywczych gwałtownie rosną. 

Rolnicy i przemysł mleczarski ostatnio wielokrotnie narzekali na ogromny wzrost kosztów energii, paszy i nawozów, uzasadniając tym samym większe ceny produktów. Kolejnym utrudnieniem są braki kadrowe. Znowu nie ma pomocników z Europy Wschodniej. W październiku wzrośnie jednak płaca minimalna, comoże przyczynić się do kolejnego wzrostu cen. 

W rzeczywistości konsumenci już teraz muszą spodziewać się wzrostu cen podstawowych produktów spożywczych. 

  • Najtańsze spaghetti kosztuje ponad 80 centów.
  • Olej słonecznikowy jest dostępny w cenie 3,49 euro za litr.
  • Litr mleka kosztuje 1,09 euro, a cena masła w sklepach Aldi, Lidl, Rewe i Edeka wynosi 2,29 euro.

Znacznie podrożał rzepak (+77,1%). Ponadto ceny producentów ziemniaków wzrosły ponad dwukrotnie w ciągu roku (+106,2%). 

Ceny koszty żywności będą nadal rosnąć?

Producenci chcą podnieść ceny, supermarkety chcą z kolei tego uniknąć bądź zrobić to w bardzo małym stopniu. 

Jak dostać tanio butelkę mleka i kostkę masła?

Jeśli mieszkasz na wsi: Odwiedź hodowców bydła mlecznego, farmy i targowiska w swoim miejscu zamieszkania. Świeże mleko prosto z farmy jest obecnie tańsze niż te z regału. 

Jeśli mieszkasz w mieście: szukaj promocji! Często sklepy oferują korzystne promocje, na których sporo możesz zaoszczędzić.

Stawiaj na przeceny

Szukaj promocji w gazetki, a markowe produkty kupuj tylko wtedy, gdy są przecenione. Cotygodniowe promocje są ważną częścią sprzedaży dla Aldi Süd, Aldi Nord, Lidl, Rewe, Edeka, Hit oraz innych dyskontów.

Bądź czujny, często na dolnych półkach leżą tańsze produkty. Szukając produktów tylko na wysokości oczu, często zapłacisz o wiele więcej.

Zaoszczędź na zakupach!

Dobre przygotowanie i skuteczne wskazówki mogą co miesiąc zaoszczędzić sporo pieniędzy. Nawet do 140 Euro miesięcznie! 

  1. Czytaj broszury, notuj oferty i szukaj kuponów.

Przeglądając cotygodniowe oferty dowiesz się, co jest aktualnie na promocji i na czym możesz zaoszczędzić. Zanotuj je, szukaj też specjalnych ofert w aplikacjach sklepu, często są w nich kupony z przeceną do nawet 50%.

  1. Utwórz tygodniowy harmonogram.

Zrób dokładny plan posiłków, które będziesz spożywał w ciągu tygodnia. Co chcesz jeść, w które dni tygodnia i jakich pokarmów do tego potrzebujesz. Przy dobrym przygotowaniu możesz zaoszczędzić nawet 50 euro miesięcznie.

  1. Miej więcej niż jedną listę zakupów.

Każda lista zakupów do innego sklepu. Tym sposobem nie pogubisz się w promocjach, wszystko będzie przejrzyście napisane na karteczce, a to pozwoli zaoszczędzić ci pieniądze.

  1. Oszacuj koszt zakupów i oszczędzaj.

Zanim pójdziesz na zakupy, oblicz, ile pieniędzy będziesz potrzebować na zakupy. Pozwala to uniknąć kosztownych spontanicznych zakupów.

  1. Porównaj ceny według wagi i objętości.

Zwróć uwagę na podstawową cenę na półce. Te zawsze wskazują też cenę za pełny kilogram lub litr. Pozwala to na lepsze porównanie cen poszczególnych marek.

  1. Kupuj tańsze produkty.

Podczas zakupów sięgaj po produkty marek własnych sieci handlowych jak „Ja” czy „Gut & Günstig”.

  1. Zakupy tuż przed zamknięciem sklepu.

Jeśli robisz zakupy tuż przed zamknięciem sklepu, często znajdziesz dobre okazje – zwłaszcza na ladach warzywnych, owocowych, mięsnych i jogurtowych. Promocje nawet do 50% mogą być twoje!

  1. Nie płać kartą w supermarkecie

Aby mieć swoje finanse pod kontrolą, warto płacić gotówką, a nie kartą. 

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.