Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jak zastrzeżenie znaku towarowego wpłynie na losy Twojej firmy?

zastrzeżenie znaku towarowego

Rozpoznawalna marka jest kluczem do sukcesu każdego przedsiębiorcy. Pozwala utrzymać przy sobie konsumentów, którzy już jej zaufali i przekonać do siebie nowych. W dzisiejszych czasach osiągnięcie przewagi konkurencyjnej nie jest proste. Tylko silna, dobrze chroniona marka jest dla firmy szansą na przetrwanie w tym trudnym czasie. Zastrzeżenie znaku towarowego w urzędzie patentowym sprawi, że maksymalnie ochronisz swoje najcenniejsze aktywo.

Prawna ochrona marki – obalamy mity

Wielu przedsiębiorców nie podejmuje żadnych działań w celu ochrony marki swojej firmy. W społeczeństwie panuje mylne przeświadczenie, że już sama rejestracja w CEiDG lub KRS daje wyłączne prawo do posługiwania się określoną nazwą. 

Niektórzy twierdzą, że niejako z automatu są chronieni przez nasz porządek prawny. To prawda, ale ochrona bez formalnej rejestracji w urzędzie patentowym obowiązuje na minimalnym poziomie. Przykładem mogą być przepisy ustawy o prawie autorskim, które chronią tylko utwór. Mało która nazwa firmy będzie mieściła się w ramach tego pojęcia. 

Również kupno domeny internetowej nie sprawi, że staniesz się właścicielem swojej marki. Na nic się zda przeczesywanie internetu i baz udostępnianych przez urząd patentowy w poszukiwaniu identycznych znaków towarowych do Twojego. Kolizją mogą być również te podobne różniące się jedną lub dwoma literkami.

Aby uniknąć ryzyka naruszenia cudzych praw powinieneś zrobić pogłębioną analizę prawną swojej marki. Może się tym dla Ciebie zająć rzecznik patentowy.

Zobacz również:

Rejestracja znaku towarowego – ochrona z prawdziwego zdarzenia

Tylko poprzez rejestrację znaku towarowego w Urzędzie Patentowym stajesz się właścicielem praw do nazwy swojej firmy. Możesz chronić w ten sposób każde oznaczenie, które służy do odróżniania oferowanych przez Ciebie produktów lub usług od takich samych lub podobnych wprowadzanych na rynek przez konkurencję. 

Przeważnie przedsiębiorcy decydują się na rejestrację:

  • nazwy (np. ORLEN dla stacji paliw);
  • logo (np. LECH dla usług rzecznika patentowego);
  • sygnetu/ rysunku (np. rysunek sowy dla pewnej bydgoskiej cukierni).

Dysponując świadectwem ochronnym wydanym przez urząd patentowy zwiększasz swoje szanse na wygranie sporu. Niestety czy to z byłym pracownikiem, wspólnikiem, czy nieuczciwym konkurentem, który chce Ci przejąć markę. 

Procedura rejestracyjna wiąże się oczywiście z pewnym nakładem finansowym, ale zdecydowanie bardziej obciążające dla Twojej kieszeni będzie postępowanie o unieważnienie ochrony takiego samego znaku towarowego, który został zarejestrowany przez kogoś innego.

Jak zastrzec znak towarowy?

W tym przypadku obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. 

Urząd patentowy udzieli ochrony temu przedsiębiorcy, który jako pierwszy wystąpił w z wnioskiem o rejestrację danego oznaczenia. Zanim jednak zdecydujesz się to uczynić, skorzystaj z porady rzecznika patentowego. Dokona on oceny zdolności rejestrowej wybranego przez Ciebie oznaczenie, co pozwoli zminimalizować ryzyko odrzucenia Twojego wniosku przez urząd. 

Cała procedura rejestrowa jest mocno sformalizowana, wymaga dotrzymania określonych ustawowo terminów. W trakcie postępowania może wpłynąć sprzeciw od konkurenta, który posługuje się oznaczeniem zgłoszonym przez Ciebie do rejestracji. Lepiej, żeby formalnościami zajął się fachowiec podczas, gdy Ty będziesz mógł skupić się na prowadzeniu biznesu.

 

Tak! Chcę zarejestrować markę. Od czego zacząć?

Etapem poprzedzającym wszczęcie procedury rejestrowej przed urzędem patentowym powinna być wstępna analiza marki i ocena zdolności rejestrowej oznaczenia.

Jak zostało to wskazane powyżej, najlepiej gdy zajmie się tym specjalista. Rzecznik patentowy sprawdzi, czy nazwa którą chcesz zarejestrować nadaje się do komercyjnego odróżniania oferowanych przez Ciebie produktów lub usług. Zbada także, czy nie zachodzi kolizja pomiędzy Twoim oznaczeniem, a takim samym lub podobnym, które zostało już wcześniej zgłoszone do rejestracji przez kogoś innego. 

Procedura rejestrowa to postępowanie sprzeciwowe. Oznacza to, że urząd patentowy odmówi przyznania Ci ochrony, jeśli właściciel wcześniej zarejestrowanego znaku wniesie sprzeciw. W toku postępowania ma na to tylko 3 miesiące, ale w ciągu kolejnych 5 lat może również próbować unieważnić przyznane Ci prawo ochronne. Lepiej tego uniknąć.

Etapy procedury rejestrowej – jak to wygląda od podszewki?

Pierwszym etapem jest złożenie wniosku i wniesienie opłat urzędowych za zgłoszenie. Można to zrobić drogą elektroniczną. Rzecznik patentowy zadba o wszystkie formalności z tym związane. Na tym etapie, jeżeli tylko ekspert nie dopatrzy się przeszkód bezwzględnych (np. opisowości znaku) to publikuje informację o zgłoszeniu w Biuletynie Urzędu Patentowego.

Kolejny etap to okres sprzeciwowy. Jeśli w ciągu 3 miesięcy nikt nie wniesie sprzeciwu do Twojego zgłoszenia, urząd patentowy wyda decyzję o przyznaniu Ci ochrony na okres 10 lat. Jest to czas na uiszczenie końcowych opłat. Po upływie kolejnych 2-3 miesięcy otrzymasz świadectwo ochronne. Całe postępowania powinno zakończyć się w ciągu 6 miesięcy od złożenia wniosku.

Świadectwo ochronne – narzędzie do walki z nieuczciwą konkurencją

Ochrona znaku towarowego ma charakter terytorialny. Oznacza to, że ogranicza się do terytorium Polski lub Unii Europejskiej. Tym samym dysponując świadectwem ochronnym na znak towarowy, zyskujesz silne narzędzie do walki z nieuczciwą konkurencją. 

Rozpoznawalna marka to łakomy kąsek dla nieuczciwych przedsiębiorców, którzy mogą próbować podszyć się pod nią. Jeśli zarejestrujesz swój znak, nikt inny na określonym obszarze nie będzie mógł go używać do oznaczania takich samych produktów lub usług. 

Gdyby jednak tak się stało, możesz zmusić konkurenta do zmiany nazwy, która wprowadza Twoich klientów w błąd. Do złamania udzielonego Ci prawa ochronnego dojedzie nawet, gdy nazwy nie są identyczne, a np. brzmią lub wyglądają podobnie. Jeśli spór zakończy się w sądzie, masz asa w rękawie – świadectwo ochronne, z którym nie można dyskutować.

Pamiętaj jednak, że ten monopol prawny jest ograniczony do tego co wskażesz w zgłoszeniu. A mówiąc precyzyjniej do towarów i usług, które tam wymienisz. Robi się to w oparciu po tzw. klasyfikację nicejską. Ochrona obejmie wtedy pojęcia identyczne ale i podobne. Np. gry będą Cię zabezpieczać również w zakresie zabawek o podobnej nazwie.

 

Jak zarejestrowany znak towarowy wpłynie na budżet Twojej firmy?

Rejestracja znaku towarowego to także szansa na dodatkowy zysk dla Twojej firmy. Rozpoznawalna i ciesząca się dobrą opinią marka działa jak magnes na klientów. Wielu przedsiębiorców będzie skłonnych słono zapłacić za możliwość posługiwania się nią. Jako właściciel praw do znaku towarowego, możesz udzielić na niego odpłatnej licencji.

Co więcej, taki znak posiada mierzalną wartość. Może być Twoim aportem wniesionym do spółki. Będzie również stanowił zabezpieczenie w banku, gdy zechcesz zaciągnąć kredyt na firmę. W tych trudnych czasach może także uchronić Cię przed bankructwem. Jeśli popadniesz w tarapaty finansowe, sprzedaż praw do znaku towarowego może być Twoim kołem ratunkowym.

Koszt rejestracji znaku towarowego jest niczym w porównaniu do tego, co możesz zyskać dzięki niej. Powyżej zostały zaprezentowane tylko przykłady korzyści płynących z rejestracji. Jest ich o wiele więcej. Najważniejsze jednak jest to, że w ten sposób formalnie uregulujesz swoje prawa do marki. Przekonasz się jakie to ważne, gdy dojdzie do sporu z konkurentem, a o to nie trudno. Na rynku robi się coraz ciaśniej. Przetrwają tylko świadomi przedsiębiorcy, którzy wiedzą jak dbać o swoje interesy.

/Materiał partnera/

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.